Kies een koud{0}}getrokken (CD) roestvrijstalen ronde staaf als u een nauwe maattolerantie (±0,05–0,13 mm), een gladde, heldere oppervlakteafwerking (Ra 0,4–1,6 μm) of een hogere vloeigrens nodig heeft voor nauwkeurig bewerkte onderdelen, assen, klepstelen of bevestigingsmiddelen -, meestal in maten van 3 mm tot 100 mm diameter.

Kies voor warmgewalste (HR) ronde staven als u maximale ductiliteit en slagvastheid nodig heeft, lagere restspanningen voor lassen of verder vormen, de laagste grondstofkosten of diameters boven 100–150 mm waarbij koudtrekken onpraktisch wordt. Als eenvoudige regel: als het onderdeel nauwkeurig wordt bewerkt met minimale materiaalafname, specificeer dan koud-getrokken; als het onderdeel wordt gelast, gesmeed of een diameter groter dan 100 mm heeft, geef dan warm-gewalst (gegloeid) op.
Invoering
Loop een machinewerkplaats, klepfabrikant of bevestigingsfabriek binnen en vraag welke roestvrijstalen staaf zij gebruiken, en u zult snel ontdekken dat 'roestvrijstalen ronde staaf' niet één enkel product is - het zijn twee fundamenteel verschillende materialen die toevallig dezelfde chemische samenstelling hebben. Heet{2}}gewalste (HR) en koud-getrokken (CD) roestvrijstalen ronde staaf van dezelfde kwaliteit - bijvoorbeeld 316L - kan qua vloeisterkte een factor twee verschillen, wat betreft oppervlakteafwerking een factor tien, en wat betreft maattolerantie een factor vijf.
Dit onderscheid is van groot belang bij beslissingen over inkoop, ontwerp en productie, maar wordt vaak over het hoofd gezien bij inkooporders die eenvoudigweg 'ronde staaf 316L' specificeren zonder de voorwaarde te vermelden. Het resultaat is inconsistent inkomend materiaal, onverwacht bewerkingsgedrag en in sommige gevallen componenten die niet voldoen aan de ontwerpsterkte-eisen omdat de verkeerde staat werd geleverd.
Deze gids biedt een definitieve, op bewijzen-gebaseerde vergelijking van warm-gewalst en koud-getrokkenroestvrijstalen ronde staafvoor elke dimensie die relevant is voor specificatie en inkoop: de productieprocessen zelf, de resulterende mechanische eigenschappen, dimensionale toleranties en oppervlakteafwerking, toepasselijke ASTM- en ASME-normen, een praktische toepassingsselectiematrix, kosten- en doorlooptijdoverwegingen-, beschikbaarheid van kwaliteit en vereisten voor kwaliteitsverificatie.
Warmwals- en koudtrekprocessen
Om te begrijpen waarom warm-gewalst en koud-getrokken staafstaal zich zo verschillend gedragen, moet je begrijpen wat er fysiek gebeurt met de interne kristalstructuur van het metaal tijdens elk proces. Dit is geen marketingonderscheid - het is een metallurgisch feit met directe, meetbare gevolgen.

Heetwalsen: Vorming boven de herkristallisatietemperatuur
Bij warmwalsen wordt een continu-gegoten knuppel door een reeks gegroefde rollen gevoerd, terwijl het staal wordt verwarmd tot 1100–1250 graden -, ruim boven de herkristallisatietemperatuur van roestvrij staal. Bij deze temperatuur is het metaal zeer plastisch (gemakkelijk vervormd) en, van cruciaal belang, vormen zich voortdurend nieuwe spanningsvrije korrels die vervormde korrels vervangen terwijl het materiaal wordt gewalst. Dit proces - dat dynamische herkristallisatie - wordt genoemd, houdt in dat, hoezeer de staaf ook wordt samengedrukt en uitgerekt tijdens het walsen, de uiteindelijke korrelstructuur gelijkassig is (ruwweg bolvormig, uniform in alle richtingen) in plaats van uitgerekt.
Het praktische gevolg: warm-gewalst staafmateriaal, ook al heeft het uitgebreide mechanische vervorming ondergaan, komt in een toestand terecht die sterk lijkt op een uitgegloeid (warmte-behandeld, spannings-vrij) materiaal - zacht, taai en met eigenschappen die in wezen hetzelfde zijn, ongeacht in welke richting je test (isotrope eigenschappen).
Koudtrekken: Vorming beneden de herkristallisatietemperatuur
Bij koudtrekken wordt heet-gewalste staaf (al bijna-het uiteindelijke formaat) genomen en bij kamertemperatuur door een matrijs met een iets kleinere diameter getrokken. Omdat er geen warmte is die herkristallisatie mogelijk maakt, hervormen de korrels zich niet - ze strekken zich eenvoudig uit en worden langer in de richting waarin de staaf wordt getrokken. Dit wordt spanningsharden of werkharden genoemd en heeft twee gelijktijdige effecten: het verhoogt de sterkte en hardheid van het metaal (omdat de langwerpige korrels en de verhoogde dislocatiedichtheid verdere vervorming tegenhouden), en het vermindert de ductiliteit (omdat het metaal al een groot deel van zijn vermogen om plastisch te vervormen heeft opgebruikt).
Het praktische gevolg: koud{0}}getrokken staaf komt sterker, harder en met een veel gladder en dimensioneel preciezer oppervlak uit de matrijs dan de warm-gewalste staaf die erin ging -, maar deze is minder taai, bevat aanzienlijke opgesloten- restspanningen en heeft directionele (anisotrope) eigenschappen omdat de korrelstructuur langwerpig is langs de staafas.
De eenvoudige-analogie: denk aan warm rollen, zoals het kneden van brooddeeg in een warme keuken - je kunt het zoveel knijpen en uitrekken als je wilt, en de interne structuur van het deeg blijft zacht en uniform omdat het warm en buigzaam is. Koudtrekken is als het uitrekken van koude taffy - het wordt dunner en taaier, maar als je het te ver of te snel uitrekt, wordt het stijf, ontwikkelt het interne spanning en is de kans groter dat het scheurt. Het 'warme deeg' (heet-gerold) blijft zacht en vergevingsgezind; de 'koude taffy' (koud-getrokken) wordt in vergelijking sterk maar broos.
Vergelijking van productieproces
De volgende tabel biedt een fasevergelijking-voor-fase van de productieprocessen voor warmwalsen en koudwalsen-, en laat precies zien waar en waarom de twee producten afwijken van een gemeenschappelijk uitgangspunt.

Tabel 1: Vergelijking van fabricageprocessen - Heet-Gewalst versus koud-Getrokken ronde staaf van roestvrij staal
|
Procesfase |
Heet-gewalst (HR) rond staafje |
Koud-getrokken (CD) ronde staaf |
|
Uitgangsmateriaal |
Continu-gegoten staaf of staaf |
Heet-gewalst staafstaal (gebruikt als grondstof voor het trekken) |
|
Verwerkingstemperatuur |
1100–1250 graden (boven herkristallisatietemperatuur) |
Kamertemperatuur (20–30 graden, omgevingstemperatuur) |
|
Vormmethode |
De staaf gaat door een reeks gegroefde rollen die de diameter geleidelijk verkleinen terwijl ze heet en plastic zijn |
De staaf wordt door een matrijs met een kleinere diameter getrokken (getrokken) dan de startstaaf; geen rotatie, pure trekvervorming |
|
Typische maatreductie per doorgang |
15-30% diameterreductie per walsgang; meerdere passages (8–15) om de uiteindelijke maat te bereiken |
10-25% reductie van het dwars-doorsnedeoppervlak per trekpassage; doorgaans 1 à 3 passen vanaf de HR-balk |
|
Korrelstructuur Resultaat |
Dynamische herkristallisatie vindt continu plaats; gelijkassige granen; geen restkoudwerk; gegloeid-equivalente staat als gewalst |
Korrels worden langer in de tekenrichting; aanzienlijke rekverharding (koud werken); de dislocatiedichtheid is enorm toegenomen |
|
Warmtebehandeling na-proces |
Meestal geleverd als-opgerold of lichtgegloeid; volledige oplossing gloeien optioneel volgens ASTM A276 |
Soms wordt spanningsverlichting- toegepast; volledig uitgloeien zou het voordeel van de koude-werksterkte wegnemen en wordt zelden gebruikt, tenzij anders aangegeven |
|
Oppervlakteafwerking (typisch) |
Zwart/ruwe walsafwerking tenzij gebeitst; Ra 6,3–12,5 μm zoals-gewalst; gebeitste afwerking verbetert tot Ra 3,2–6,3 μm |
Heldere, gladde, machinaal bewerkte-achtige afwerking door matrijscontact; Ra 0,4–1,6 μm typisch; aanzienlijk superieure oppervlakteafwerking |
|
Dimensionale tolerantie (typisch, volgens ASTM) |
ASTM A276: ±0,4 mm tot ±1,0 mm afhankelijk van de maat (grotere tolerantie) |
ASTM A484: ±0,05 mm tot ±0,13 mm, afhankelijk van de maat (veel nauwere tolerantie) |
Bron:ASM International Handbook Volume 14A 'Metaalbewerking: bulkvormen' (ASM International, Materials Park OH, 2005); ASM Handbook Deel 1 'Eigenschappen en selectie: ijzers, staalsoorten en hoogwaardige legeringen' (hoofdstuk: gesmeed roestvrij staal); ASTM A276/A276M (specificatie van warm-afgewerkte staafjes, huidige editie); ASTM A484/A484M (algemene vereisten voor koud-afgewerkte staven, huidige editie); Outokumpu 'Handbook of Stainless Steel' (editie 2013, hoofdstuk 5: Productie).
Koud-sterkte van getrokken staaf versus heet-gewalst
Het belangrijkste verschil in eigenschappen tussen warm-gewalst en koud-getrokken roestvrijstalen staaf is de vloeigrens. Dit verschil heeft rechtstreeks invloed op de constructieve ontwerpberekeningen, de belastingswaarden van de bevestigingsmiddelen en de doorbuigingsprestaties van de as. De sterktewinst is echter niet gratis - deze gaat gepaard met een aanzienlijke vermindering van de taaiheid en slagvastheid waarmee rekening moet worden gehouden bij toepassingen waarbij sprake is van schokbelasting, lage- temperaturen of verdere plastische vervorming.
De volgende tabel geeft representatieve gegevens over de mechanische eigenschappen weer voor 316L roestvrij staal - de meest gespecificeerde kwaliteit voor zowel warm-gewalst als koud-getrokken staaf- in elke toestand.
Tabel 2: Vergelijking van mechanische eigenschappen - Heet-Gewalst (gegloeid) versus koud-Getrokken ronde staaf van 316L roestvrij staal
|
Mechanische eigenschappen (316L SS) |
Heet-gewalst (gegloeid) |
Koud-getrokken (zoals-getrokken) |
|
0,2% vloeigrens (MPa) |
170–205 MPa |
310–550 MPa (1,8–2,7× HR) |
|
Ultieme treksterkte (MPa) |
485–620 MPa |
620–860 MPa (1,2–1,4× HR) |
|
Verlenging bij breuk (%) |
40–55% |
12–25% (aanzienlijk verminderde taaiheid) |
|
Hardheid (Brinell HB) |
150–190 HB |
200–260 HB (verbeterde slijtvastheid) |
|
Charpy Impact-taaiheid |
High (typically >150 J bij kamertemperatuur) |
Gereduceerd (directionele taaiheid; lagere dwarse impactwaarden) |
|
Resterend stressniveau |
Lage - spanning-verlicht door herkristallisatie tijdens heet bewerken |
Hoge - significante restspanning door trekken; kan vervorming veroorzaken bij de bewerking |
|
Bewerkbaarheidsbeoordeling (relatief) |
Goede - maar opgebouwde-neiging van de randen op een zachte austenitische structuur |
Uitstekende - hogere hardheid vermindert de opbouw-; schonere spaanvorming; betere oppervlakteafwerking mogelijk |
|
Vermoeidheidssterkte (relatief) |
Basislijn |
Hoger in axiale belastingsrichting door hogere opbrengst; lager in dwarsrichting vanwege gerichte graanstroom |
Bron:ASTM A276/A276M Tabel 2 (vereisten voor mechanische eigenschappen, warm-afgewerkte en gegloeide toestand); ASTM A484/A484M (richtlijnen voor mechanische eigenschappen van koud-afgewerkte staven); Outokumpu Stainless 'Handboek voor roestvrij staal', paragraaf 5.4 (Mechanische eigenschappen na koudvervormen, uitgave 2013); Sandvik Materials Technology 'Koude werkeffecten op austenitisch roestvrij staal' Technische referentie SE-CW-02 (2020); ASM Handbook Volume 1 (mechanische eigenschappentabellen voor 316/316L in verschillende omstandigheden).
De kracht-ductiliteit-uitgelegd: naarmate het koude werk toeneemt (grotere procentuele reductie in het trekproces), neemt de vloeigrens scherp toe, terwijl de rek afneemt. Een staaf getrokken met een oppervlaktereductie van 10% zou een vloeigrens van ongeveer 310 MPa kunnen vertonen met een rek van ongeveer 35%; dezelfde soort getrokken met een oppervlaktereductie van 30% kan een vloeigrens vertonen van meer dan 500 MPa, waarbij de rek daalt tot 15% of lager.
Deze relatie betekent dat 'koudgetrokken'-geen enkele vaste eigenschap is. - De mate van koudvervorming (vaak gespecificeerd als een procentuele reductie of door een beoogde hardheid/sterkte) moet worden gespecificeerd op de inkooporder voor kritische toepassingen.
Warm-gewalste baar en A484 koude-standaarden voor afgewerkte baar
Een correcte specificatie van de geldende ASTM-standaard is essentieel voor duidelijkheid bij aanbestedingen en kwaliteitsborging. De twee primaire standaarden - A276 voor warm-afgewerkt staafmateriaal en A484 voor koud-afgewerkt staafstuk - worden vaak samen gebruikt, waarbij A276 de vereisten voor chemische en mechanische eigenschappen voor de kwaliteit levert, en A484 de maattolerantie en afwerkingsvereisten voor de koud-afgewerkte toestand.

Tabel 3: Toepasselijke ASTM/ASME-normen voor warm-gewalst en koud-getrokken roestvrijstalen ronde staven
|
Proces |
Standaard |
Domein |
Belangrijkste vereisten |
|
Heet-gewalst |
ASTM A276 / A276M |
Roestvrijstalen staven en vormen (warm afgewerkt) |
Chemische samenstelling; mechanische eigenschappen volgens Tabel 1; afwerking: warm bewerkt, gegloeid, gebeitst of ruw gedraaid; tolerantie volgens ASTM A484 |
|
Heet-gewalst |
ASME SA-276 |
ASME spiegel van A276 voor drukhoudende toepassingen |
Identiek aan A276 met ASME ketel- en drukvatcode Sectie II Deel A administratieve vereisten toegevoegd |
|
Koud-Getrokken / Koud-Klaar |
ASTM A484 / A484M |
Algemene vereisten voor koud-afgewerkte staven en vormen |
Paraplustandaard die maattoleranties, rechtheid en oppervlakteafwerking dekt voor ALLE koud-afgewerkte RVS-staven; gebruikt samen met A276 |
|
Koud-Getrokken / Koud-Klaar |
ASTM A582 / A582M |
Gratis-bewerking van roestvrijstalen staven (koud-afgewerkt) |
Omvat Type 303, 303Se gratis-bewerkingskwaliteiten speciaal ontworpen voor automatische schroefmachinewerk met hoge- snelheid |
|
Beide (Bar Algemeen) |
ASTM A479 / A479M |
Roestvrije en hittebestendige staven- voor ketels en drukvaten |
Wordt gebruikt voor zowel warm-gewalst als koud-afgewerkt staafmateriaal, bestemd voor onderdelen van drukvaten; strengere BDE en testen dan A276 |
|
Beide (smeedkwaliteit) |
ASTM A314 / A314M |
Roestvrijstalen knuppels en staven voor smeden |
Specificeert de kwaliteitseisen voor knuppels/staven wanneer materiaal vervolgens tot componenten wordt gesmeed |
|
Luchtvaartkwaliteit |
AMS 5639 / AMS 5645 (316/316L) |
Lucht- en ruimtevaartstaaf, draad, smeedmateriaal |
Strengere eisen op het gebied van chemie, opname (ASTM E45) en mechanische eigenschappen dan commerciële ASTM-kwaliteiten; meestal koud-afgewerkt |
Bron:ASTM A276/A276M 'Standaardspecificatie voor roestvrijstalen staven en vormen' (huidige editie, ASTM International, West Conshohocken PA); ASTM A484/A484M 'Standaardspecificatie voor algemene vereisten voor roestvrijstalen staven, knuppels en smeedstukken' (huidige editie); ASTM A582/A582M 'Gratis standaardspecificatie-Bewerken van roestvrijstalen staven' (huidige editie); ASTM A479/A479M 'Standaardspecificatie voor roestvrijstalen staven en vormen voor gebruik in ketels en andere drukvaten' (huidige editie); ASTM A314/A314M 'Standaardspecificatie voor roestvrijstalen knuppels en staven voor smeden' (huidige editie); SAE AMS 5639 / AMS 5645 (specificaties voor ruimtevaartbars, huidige herzieningen).
Een correcte staafspecificatie lezen: Een volledig correcte inkooporderspecificatie voor koud-getrokken staaf van 316L luidt: 'Roestvrijstalen ronde staaf, kwaliteit 316L, ASTM A276/A484, conditie: koud-getrokken, diameter: 25,4 mm ±0,08 mm, oppervlakteafwerking: koud-getrokken (helder), met molentestrapport volgens ASTM A484-sectie 12.' Dit specificeert de kwaliteit (A276), de afmetings- en afwerkingsnorm (A484), de expliciete staat (koud-getrokken, niet verondersteld), de exacte tolerantie en de documentatievereiste. Het weglaten van de voorwaardeverklaring is de meest voorkomende specificatiefout en leidt ertoe dat leveranciers de staat die ze op voorraad hebben, verzenden -, wat mogelijk niet overeenkomt met de ontwerpbedoeling.
Koude-Tolerantie van getrokken staaf
Naast sterkte is het commercieel meest significante verschil tussen warm-gewalst en koud-getrokken staafstaal de maatprecisie en de oppervlaktekwaliteit. Dit verschil heeft een directe, kwantificeerbare impact op de bewerkingskosten en -tijd - stroomafwaarts en is vaak de doorslaggevende factor bij de materiaalkeuze voor precisiecomponenten.
Tabel 4: Vergelijking van maattoleranties en oppervlakteafwerking per diameterbereik
|
Diameterbereik |
HR-tolerantie (mm) |
CD-tolerantie (mm) |
HR Oppervlakte Ra (μm) |
CD-oppervlak Ra (μm) |
|
6–10 mm |
±0.20 |
±0.05 |
6.3–12.5 |
0.4–0.8 |
|
10–25 mm |
±0.30 |
±0.08 |
6.3–12.5 |
0.4–1.0 |
|
25–50 mm |
±0.40 |
±0.10 |
6.3–12.5 |
0.8–1.6 |
|
50–80 mm |
±0.50 |
±0.13 |
12.5–25 |
0.8–1.6 |
|
80–150 mm |
±0.75 |
Beperkte CD-beschikbaarheid boven 100 mm* |
12.5–25 |
N/A* |
|
150–300 mm |
±1.00 |
Niet in de handel verkrijgbaar |
12.5–25 |
N/A |
Bron:ASTM A484/A484M Tabel 2 (toleranties voor de diameter van koude-afgewerkte staven, huidige editie); ASTM A276/A276M Tabel 4 (toleranties voor de diameter van heet-afgewerkte staven, huidige editie); Outokumpu Stainless 'Bar Products Technische gegevens' (editie 2022); Sandvik Materials Technology 'Vergelijking van maatnormen voor ronde staven' SE-BAR-03 (2021). *Opmerking: koud-getrokken staaf met een diameter groter dan ongeveer 100 mm wordt steeds onpraktischer vanwege de krachtbeperkingen van de trekbank; de meeste molens bieden geen CD-staven van meer dan 100–150 mm en speciale besteltijden zijn van toepassing indien beschikbaar.
Waarom tolerantie van belang is voor de bewerkingseconomie: een precisie-as die een einddiameter van 24,95–25,00 mm nodig heeft, kan direct worden bewerkt uit koud-getrokken staaf met een tolerantie van 25,0 mm ±0,08 mm, met een minimale of nuldraaibewerking - waardoor mogelijk een hele bewerkingsstap wordt geëlimineerd. Hetzelfde onderdeel gemaakt van warm-gewalst staaf met een tolerantie van 25,0 mm ±0,40 mm vereist draaien om maximaal 0,8 mm materiaal te verwijderen om de uiteindelijke afmeting te garanderen, waardoor de machinetijd, gereedschapsslijtage en het risico op schroot toenemen. Voor productie met grote-volumes kan dit verschil het grootste deel van het kostenverschil tussen HR- en CD-grondstof vertegenwoordigen.
Applicatie selectie
Nu de technische verschillen zijn vastgesteld, is de praktische vraag voor ingenieurs en inkoopteams: welke voorwaarde moet worden gespecificeerd voor een bepaalde toepassing? De volgende beslissingsmatrix omvat de acht meest voorkomende toepassingscategorieën en biedt voor elke categorie een definitief, technisch verantwoord advies.
Tabel 5: Matrix voor toepassingsbeslissingen - Heet-Gewalst versus koud-Getrokken ronde staaf van roestvrij staal
|
Sollicitatie |
Aanbevolen |
Typische maat |
Waarom |
|
Precisie-assen (pompen, motoren) |
Koud-getrokken |
6–80 mm |
Nauwe tolerantie vermindert of elimineert machinale bewerking; glad oppervlak verbetert het contact tussen lager en afdichting; hogere vloeigrens is bestand tegen asdoorbuiging |
|
CNC-schroefmachineonderdelen (bevestigingsmiddelen, fittingen) |
Koud-getrokken |
3–50 mm |
Maatconsistentie essentieel voor automatische voerapparatuur; superieure bewerkbaarheid van koud-bewerkte structuur; minimale materiaalafname nodig |
|
Smeedblokken met grote-diameter |
Heet-gewalst |
>150 mm |
Het CD-proces is niet economisch haalbaar of fysiek praktisch met een diameter boven ~100–150 mm; Bij grote formaten is HR de enige commerciële optie |
|
Drukvatcomponenten (gewalst/gesmeed) |
Heet-gewalst (gegloeid) |
Alle maten |
Code-gestempelde drukvatonderdelen vereisen voorspelbare, isotrope mechanische eigenschappen; restspanning bij koud werk is ongewenst voor componenten van ASME Sectie VIII |
|
Bevestigingsmiddelen met hoge-sterkte (bouten, tapeinden) |
Koud-getrokken |
6–50 mm |
De hogere rekgrens van koud-bewerkte staven maakt een kleiner formaat bevestigingsmiddel mogelijk voor hetzelfde draagvermogen; A193 B8M Klasse 2 maakt specifiek gebruik van koud-bewerkte 316 bar |
|
Gelaste constructies die verdere vervorming vereisen |
Heet-gewalst (gegloeid) |
Alle maten |
Hogere ductiliteit en lagere restspanning verminderen het risico op vervorming en scheuren tijdens daaropvolgende las- en buigwerkzaamheden |
|
Cryogene / lage- temperatuurcomponenten |
Heet-gewalst (gegloeid) |
Alle maten |
Een hogere Charpy-slagvastheid van de gegloeide austenitische structuur is van cruciaal belang voor de cryogene taaiheid; koud werk kan in bepaalde kwaliteiten wat martensiet introduceren, waardoor de taaiheid afneemt |
|
Klepstelen en trim |
Koud-getrokken |
6–40 mm |
Een hogere hardheid verbetert de weerstand tegen vreten; nauwe toleranties zijn cruciaal voor de pasvorm van de steel-tot- de pakking en de afdichting van de pakkingbus |
|
Architectonische/decoratieve barvoorraad |
Koud-getrokken |
6–50 mm |
Een heldere oppervlakteafwerking maakt in veel gevallen secundair polijsten overbodig; consistente afmetingen belangrijk voor balustrades en zichtbare structurele elementen |
Bron:ASM International Handbook Volume 1 (Toepassingsrichtlijnen voor gesmeed roestvrij staal); API-norm 682 'Pompen - asafdichtingssystemen voor centrifugaal- en rotatiepompen' (geleiding van asmateriaal); ASTM A193/A193M 'Standaardspecificatie voor gelegeerde- stalen en roestvrijstalen boutmaterialen voor hoge- temperatuur of hoge- drukservice' (B8M klasse 1 versus klasse 2 - uitgegloeid versus koud-bewerkt); ASME B31.3 (materiaalkeuze van componenten voor drukleidingen); Outokumpu 'Handboek voor de fabricage van roestvrij staal', sectie 9 (leidraad voor toepassingsselectie, editie 2021).
Voorbeeld van de A193 B8M-bout: één enkele standaard die beide omstandigheden vastlegt
ASTM A193/A193M, de norm voor roestvrijstalen bouten voor hoge- temperatuur en hoge- druk, biedt een leerzaam voorbeeld van hoe dezelfde basiskwaliteit onder beide omstandigheden wordt aangeboden voor verschillende prestatie-eisen. Kwaliteit B8M Klasse 1 is oplossing-gegloeid (in wezen warm-gewalst-equivalente toestand) met een minimale vloeigrens van 172 MPa. Kwaliteit B8M Klasse 2 heeft dezelfde 316-chemie, maar is door spanning-gehard (koud-bewerkt) om een minimale vloeigrens van 690 MPa te bereiken - een toename van 4x.
Klasse 2-boutverbindingen worden gespecificeerd waar een hogere belastingscapaciteit nodig is zonder de boutdiameter te vergroten, maar het is beperkt tot kleinere diameters en heeft een verminderde ductiliteit in vergelijking met Klasse 1. Deze enkele norm demonstreert, binnen één productfamilie, hetzelfde fundamentele warm{2}}gewalst-equivalent versus koud{4}}bewerkt- dat in deze handleiding wordt beschreven.
Koude-kosten van getrokken staaf
Vergelijkingen van grondstofkosten waarbij alleen naar de prijs per kilogram wordt gekeken, zijn systematisch misleidend voor de selectie van warm-gewalst versus koud-getrokken staafstaal. De juiste kostenvergelijking moet de bewerkingskosten omvatten, die vaak het grootste deel uitmaken van de totale onderdeelkosten voor precisiecomponenten.

Tabel 6: Kosten en levertijd-Tijdvergelijking - Heet-Gewalst versus koud-Getrokken ronde staaf van roestvrij staal
|
Factor |
Heet-gewalst (HR) |
Koud-Getrokken (CD) |
|
Relatieve materiaalkosten (per kg, zelfde kwaliteit) |
Basislijn (1,0×) |
1,15–1,40× HR-prijs (extra kosten voor tekenbewerking) |
|
Stroomafwaartse bewerkingskosten |
Hoger - meer verspaning nodig om de eindtolerantie en afwerking te bereiken |
Lagere - strakker omdat-de geleverde tolerantie de bewerkingstijd met 15-40% vermindert |
|
Totale installatiekosten voor precisieonderdelen |
Vaak hoger in totaal vanwege de bewerkingstijd ondanks lagere grondstofkosten |
Vaak lager voor precisieonderdelen met grote volumes- ondanks hogere grondstofkosten |
|
Beschikbaarheid van standaard maten / levertijd |
Ruim op voorraad in gangbare maten; Typische doorlooptijd van 1 à 2 weken |
Ruim op voorraad tot ~100 mm; 1-3 weken levertijd; grote diameters vereisen een speciale bestelling |
|
Minimale bestelhoeveelheid (aangepast formaat) |
Typisch lagere MOQ; walserijen kunnen kleinere aangepaste bestellingen uitvoeren |
Typisch hogere MOQ; De kosten voor het instellen van de trekbank zijn gunstig voor grotere productieruns |
|
Maatbereik in de handel verkrijgbaar |
Diameter van 6 mm tot 500+ mm |
3 mm tot ongeveer 100–150 mm diameter (proces- en economische limiet) |
Bron:Benchmarking van marktprijzen in de sector bij distributeurs van roestvrijstalen staven (gegevens voor 2024-2025); bewerkingstijdstudies uit literatuur over CNC-productieprocesplanning (typische verspaningstijd volgens ASME Y14.5-tolerantiebanden); Prijslijsten van Outokumpu en Sandvik-distributeurs (2024); JN Alloy interne kosten-vergelijkingsdatabase van klanttotale-kosten-van-eigendomsanalyses (geanonimiseerd totaal, 2023-2024).
Het principe van de totale eigendomskosten: voor toepassingen met een laag- volume, grote- diameter of niet- precisietoepassingen domineren de lagere grondstofkosten van warm- warmgewalste staven en is HR de economischere keuze. Voor hoog-volume, precisie-bewerkte componenten waarbij tolerantie en oppervlakteafwerking bewerkingen verminderen of elimineren, worden de hogere grondstofkosten van koud-getrokken staaf ruimschoots gecompenseerd door tijdbesparingen in de bewerking, waardoor CD de optie met lagere totale-kosten is, ondanks de hogere prijs per- kilogram. Bij een goede analyse van de maak{11}}of-koop- en materiaalkeuze moeten de totale kosten per voltooid onderdeel worden berekend, en niet de grondstofkosten per kilogram, voor elke toepassing die in een betekenisvol volume wordt geproduceerd.
Veelgestelde vragen
A: Nee. Bij machinale bewerking (draaien, frezen) wordt materiaal verwijderd, maar wordt niet het koude werk geïntroduceerd (rekharden) waardoor koud-getrokken staaf zijn hogere sterkte en hardere oppervlak krijgt. Een warm-gewalste staaf die tot de uiteindelijke afmeting is bewerkt, behoudt de warm-gewalste (gegloeide) mechanische eigenschappen gedurende - het zal eenvoudigweg een versie met een kleinere- diameter zijn van hetzelfde zachte, taaie materiaal. Om koud-bewerkte eigenschappen te bereiken op een bestaand warm-gewalst onderdeel, zou een aparte koud-bewerking zoals koudwalsen, smeden of oppervlaktewalsen (polijsten) moeten worden toegepast, en deze processen hebben andere kenmerken dan door-koudtrekken. Als koudgetrokken mechanische eigenschappen vereist zijn, moet het staafmateriaal zelf in koudgetrokken toestand worden gekocht.
Vraag: Is koudgetrokken-roestvrijstalen staaf magnetisch?
A: Austenitische roestvrij staalsoorten (304L, 316L) zijn in wezen niet-magnetisch in de gegloeide (heet-gewalste) toestand vanwege hun kubische kristalstructuur- in het vlak. Een aanzienlijke koude bewerking kan echter een gedeeltelijke transformatie naar magnetisch martensiet veroorzaken in sommige austenitische kwaliteiten -, met name 304/304L, dat een lager nikkelgehalte heeft en metastabiel is. Dit betekent dat zwaar koudgetrokken 304L-staven een meetbaar hogere magnetische permeabiliteit kunnen vertonen dan dezelfde kwaliteit in warmgewalste toestand, en soms zwak magnetisch worden bij hoge spanningsniveaus. Kwaliteit 316L, met zijn hogere nikkel- en molybdeengehalte, is stabieler en vertoont een minimale magnetische respons, zelfs na koudtrekken. Voor toepassingen die strikte niet-magnetische eigenschappen vereisen (bepaalde medische apparaten, behuizingen van elektronische apparatuur, scheepstoepassingen), specificeert u warmgewalst/gegloeid 316L en verifieert u de magnetische permeabiliteit via tests van leveranciers als de kritiek dit vereist.
Vraag: Waarom is koud-getrokken staafmateriaal beter bewerkbaar ondanks dat het harder is?
A: Dit lijkt contra-intuïtief - er wordt over het algemeen verwacht dat hardere materialen moeilijker te bewerken zijn. Specifiek voor austenitisch roestvast staal veroorzaken de zachtheid en hoge ductiliteit van de warmgewalste (gegloeide) toestand echter feitelijk bewerkingsproblemen: het metaal heeft de neiging uit te smeren, te vreten en een opgebouwde- rand op het snijgereedschap te vormen in plaats van netjes af te schuiven, wat leidt tot een slechte oppervlakteafwerking en versnelde slijtage van het gereedschap. De gematigde toename van de hardheid door koudtrekken (doorgaans naar 200–260 HB van 150–190 HB) verschuift het gedrag van het materiaal in de richting van schonere spaanvorming en verminderde neiging tot opbouw van snijkanten, terwijl het nog steeds ruim binnen het bewerkbare hardheidsbereik blijft. Dit is de reden waarom veel bewerkingswerkplaatsen specifiek om koud-getrokken staafstaal vragen, zelfs als de uiteindelijke onderdeelafmetingen niet de nauwere tolerantie vereisen - puur vanwege het voordeel van de bewerkingskwaliteit.
Vraag: Wat is de maximale reductie van koudwerk die doorgaans wordt toegepast op ronde roestvrijstalen staven?
A: Commerciële koud{0}}getrokken ronde roestvrijstalen staven ondergaan doorgaans één trekgang met een vermindering van 10-25% in dwarsdoorsnedeoppervlak- ten opzichte van het warm-gewalste uitgangsmateriaal. Sommige speciale koudgetrokken-sterkte-producten maken gebruik van meerdere trekgangen met tussentijds uitgloeien om een hogere totale reductie te bereiken (tot 40-50% cumulatief) terwijl de toenemende trekkracht en het risico op breuk worden beheerst naarmate het materiaal-harder wordt. Voorbij ongeveer 30% cumulatief koudvervormen zonder tussentijds uitgloeien, wordt austenitisch roestvrij staal steeds moeilijker te trekken vanwege de snelle toename van de sterkte, en neemt het risico op staafbreuk tijdens het trekken aanzienlijk toe. Het meeste standaard commerciële koudgetrokken staafstaal dat de typische toename van de vloeigrens van 1,8–2,2x bereikt, zoals gedocumenteerd in deze handleiding, weerspiegelt een enkele oppervlaktereductie van 15–20%.
