De prijzen voor roestvrij staal zullen in 2026 voornamelijk door één factor worden bepaald: nikkel. De legeringstoeslag - de variabele component van de prijs van roestvrij staal, gekoppeld aan de grondstofkosten - kan 50-70% uitmaken van de totale prijs vanRoestvrij staal uit de 300-serie. Als u begrijpt hoe deze toeslag wordt berekend, wat de nikkelprijzen bepaalt en wanneer u moet kopen, kan uw bedrijf 10 tot 20% besparen op de jaarlijkse inkoopkosten.

De verwachting is dat de nikkelprijzen in 2026 volatiel zullen blijven, waarbij LME-nikkel tussen de $16.000 en $22.000/ton zal handelen. Kopers die inzicht hebben in de mechanismen van legeringstoeslagen en hun aankopen kunnen afstemmen op de nikkelprijsdalingen, kunnen de kosten in de loop van het jaar met 8 tot 15% verlagen. Het afsluiten van langetermijncontracten- met driemaandelijkse prijsaanpassingen biedt voor de meeste inkoopmanagers de beste risico-/opbrengstverhouding.
Roestvrij staal heeft twee prijscomponenten
De prijs die u voor roestvrij staal betaalt, is niet één getal. Het is de som van twee onafhankelijke componenten: de "basisprijs" (die de verwerking, energie, arbeid en marge dekt) en de "legeringstoeslag" (die schommelingen in de grondstofkosten dekt). Het begrijpen van deze splitsing is de eerste stap naar slimmer inkopen
Tafel. Onderdelen van de prijs voor roestvrij staal - Basisprijs versus legeringstoeslag
|
Onderdeel |
Definitie |
Wat het omvat |
Typisch % van de totale prijs |
Hoe het verandert |
|
Basisprijs |
Het door de molen vastgestelde vaste deel |
Energie, arbeid, rollen, overhead, winstmarge |
30-50% (300-serie) |
Aangepast per kwartaal of half-jaarlijks; relatief stabiel |
|
Legering toeslag |
Variabele vergoeding op basis van grondstofkosten |
Nikkel, chroom, molybdeen, ijzerinvoerkosten |
50-70% (300-serie) |
Maandelijks aangepast; zeer volatiel |
|
Totale molenprijs |
Basisprijs + legeringstoeslag |
Totale kosten ex-miljoen |
100% |
Wijzigingen maandelijks met legeringstoeslag |
|
Uiteindelijke klantprijs |
Molenprijs + opslag voor distributie/servicecentrum |
Logistiek, inventaris, kredietvoorwaarden |
Molenprijs + 5–20% |
Afhankelijk van de marge van de distributeur |
Bron: World Stainless Steel Association (WSSTA) 'Stainless Steel Pricing Mechanism' (2024); MEPS Internationale ‘Stainless Steel Review’ (2025); Aperam, Outokumpu, Acerinox-prijsmodelpublicaties (2024-2025).
Waarom de legeringstoeslag bestaat
De legeringstoeslag werd in de jaren negentig door Europese en Aziatische fabrieken ingevoerd om de volatiliteit van de grondstoffenprijzen -, met name nikkel -, door te geven van producenten aan kopers. Vóór het toeslagensysteem omvatten de prijzen van roestvrij staal vaste legeringskosten, wat betekent dat fabrieken alle risico's van schommelingen in de nikkelprijs op zich namen. Toen de nikkelprijs daalde van $50.000/ton (2007) naar $9.000/ton (2009), leden veel fabrieken met ernstige verliezen.
Tegenwoordig publiceert elke grote fabriek een maandelijkse tabel met legeringstoeslagen die wordt aangepast op basis van de gemiddelde LME-nikkelprijs (en andere legeringselementen) uit een voorgaande periode -, doorgaans de afgelopen twee tot drie maanden. Dit betekent dat de huidige roestvrij staalprijs gebaseerd is op de nikkelprijzen van april of mei, en niet op de huidige nikkelprijs.
De legeringstoeslag is niet optioneel - het is een verplicht onderdeel van de prijsstelling voor roestvrij staal. Kopers kunnen er niet over onderhandelen. Door de werking ervan te begrijpen, kunnen kopers echter aankopen timen en het juiste contracttype kiezen om de impact te minimaliseren.
Berekening van de legeringstoeslag
Elke fabriek heeft zijn eigen formule voor de legeringstoeslag, maar het basisprincipe is hetzelfde: de toeslag is gelijk aan de huidige kosten van de legeringselementen minus de basiskosten die in de basisprijs zijn inbegrepen. De belangrijkste variabelen voor roestvrij staal uit de 300-serie zijn nikkel (Ni), chroom (Cr) en molybdeen (Mo). Voor ferritische kwaliteiten (430) is nikkel ondergeschikt, maar domineert chroom.
Toeslaggewicht per legeringselement
Tafel. Samenstelling legeringstoeslag - Bijdrage per element voor gangbare kwaliteiten
|
Rang (UNS) |
Ni-gehalte (%) |
Cr-gehalte (%) |
Mo-inhoud (%) |
Ni Bijdrage aan de toeslag |
Cr-bijdrage aan de toeslag |
Mo Bijdrage aan Toeslag |
|
304 (S30400) |
8.0–10.5 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
304L (S30403) |
8.0–12.0 |
18–20 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
316 (S31600) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
316L (S31603) |
10–14 |
16–18 |
2–3 |
55–65% |
15–20% |
15–25% |
|
321 (S32100) |
9–12 |
17–19 |
- |
65–75% |
25–35% |
0% |
|
410 (S41000) |
Kleiner dan of gelijk aan 0,75 |
11.5–13.5 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
|
430 (S43000) |
Kleiner dan of gelijk aan 0,60 |
16–18 |
- |
0–5% |
95–100% |
0% |
Bron: ASTM A240/A240M-23 'Standaardspecificatie voor chroom- en chroomnikkelroestvrij stalen platen, platen en strippen'; Technische noot Outokumpu 'Roestvrij staallegeringstoeslag' (2024); Aperam 'Berekeningsmethodiek legeringstoeslag' (2024); MEPS roestvrij staalrecensie (2025).
De werking: hoe een maandelijkse toeslagupdate werkt
Een typische legeringstoeslagformule ziet er als volgt uit:
Formule:Legeringstoeslag ($/ton)=[WtNi × (AvgLME_Ni − BaseNi)] + [WtCr × (AvgCr_FeCr − BaseCr)] + [WtMo × (AvgMo − BaseMo)]
Waar:
WtNi=Gewicht nikkel in de kwaliteit (bijvoorbeeld 8% voor 304, dus 80 kg/ton)
AvgLME_Ni=3-maandgemiddelde van de dagelijkse LME nikkel-contante afwikkelingsprijs
BaseNi=De basisnikkelprijs is ingebed in de basisprijs (doorgaans $8.000–$12.000/ton)
WtCr=Gewicht chroom (typisch 18% voor 304, dus 150–180 kg/ton als FeCr)
AvgCr_FeCr=Gemiddelde van de FeCr (ferrochroom) benchmarkprijs
BaseCr=Basislijn FeCr-prijs (doorgaans $ 1,00–$ 1,50/lb Cr-gehalte)
Dezelfde logica geldt voor molybdeen (toepasbaar in 316 kwaliteiten)
Tafel. Berekeningsvoorbeeld legeringstoeslag - Graad 304 (juli 2025 bij $ 18.000/ton Ni)
|
Element |
Elementgewicht (kg/ton staal) |
Huidige kosten per kg ($) |
Basiskosten per kg ($) |
Toeslagbijdrage ($/ton) |
|
Nikkel (Ni) 8% |
80 |
18.00 uur (LME $ 18.000/ton) |
8.00 (basislijn) |
80 × (18.00 − 8.00) = $800 |
|
Chroom (Cr) 18% |
180 (als puur Cr) |
2,50 (FeCr bij $ 1,25/lb Cr) |
1,20 (basislijn) |
180 × (2.50 − 1.20) = $234 |
|
IJzerbalans |
Evenwicht |
Inbegrepen in de basisprijs |
Inbegrepen in de basisprijs |
$0 |
|
Totale legeringstoeslag |
$ 1.034/ton |
Bron: Outokumpu 'Alloy Surcharge Calculation Methodology' (2024); Aperam 'Prijssamenstelling roestvrij staal' (2024). Opmerking: Waarden zijn illustratief. Elke fabriek gebruikt verschillende basisprijzen, herstelfactoren en vertragingsperioden.
Voor een 304-kwaliteit van $18.000/ton nikkel bedraagt de legeringstoeslag ongeveer $1.034/ton. Als de totale fabrieksprijs $2.800/ton bedraagt, betekent dit dat 37% van het totaal de toeslag is. Voor 316L is de toeslag nog hoger vanwege de molybdeencomponent. Kopers moeten op alle drie de grondstoffen - Ni, Cr en Mo - letten, niet alleen op nikkel.
Nikkel is de dominante driver
Nikkel is verantwoordelijk voor 55-75% van de vluchtigheid van de legeringstoeslagen. De LME-nikkelprijs wordt beïnvloed door het mondiale aanbod, de vraag van de roestvrijstalen en EV-batterijindustrie, geopolitieke factoren en speculatie op de financiële markten. 2026 presenteert een unieke combinatie van bullish en bearish factoren.

Belangrijkste prijsdrivers voor 2026
Tafel. Bepalende factoren voor de nikkelprijs - Bullish versus bearish factoren voor 2026
|
Factor |
Richting |
Impact op de prijs |
Tijdsbestek |
Zekerheid |
|
Levering van Indonesisch nikkelgietijzer (NPI). |
Bearish - overtollig aanbod |
−15 tot −25% |
Middellange- termijn (6-12 maanden) |
Hoog - Indonesië controleert meer dan 50% van het mondiale aanbod |
|
Beperkingen van het Filippijnse mijnbouwbeleid |
Bullish - aanbodbeperking |
+5 tot +10% |
Korte-termijn (seizoensgebonden) |
Middelmatig - natte seizoen vermindert de export van laterieterts |
|
Groei van de vraag naar roestvrij staal (wereldwijd 2-3%) |
Licht bullish |
+3 tot +5% |
Lange-termijn (structureel) |
Hoog - WSSTA voorspelt een groei van 2,5% voor 2026 |
|
Groei van de vraag naar EV-batterijen (Ni-rijke kathodes) |
Bullish |
+5 tot +15% |
Lange-termijn (structureel) |
De gemiddelde groei van - EV's kan in 2026 vertragen |
|
LME-magazijnvoorraadniveaus |
Bearish - stijgende aandelen |
−5 tot −10% |
Middellange-termijn |
Hoog - LME Ni-voorraad op het hoogste niveau in drie jaar |
|
LME-prijsplafond-/bodemmechanismen |
Neutrale |
Minimale verandering |
Korte-termijn |
Laag - na de crisis van 2022 heeft LME nieuwe controles |
|
Sterkte van de Amerikaanse dollar / rentebeleid van de Fed |
Bearish voor grondstoffen |
−5 tot −15% |
Middellange-termijn |
Medium - sterke dollar=lagere grondstoffenprijzen |
|
Exporttarieven / overheidsbeleid (Indonesië) |
Licht bullish |
+3 tot +8% |
Middellange-termijn |
Middelgrote - potentiële wijzigingen in NPI-exportbelasting/quota |
Bron: LME-marktgegevens (mei 2025); Internationale Nickel Study Group (INSG) 'Nickel Market Outlook' (2025); World Stainless Steel Association (WSSTA) 'Voorspelling van de vraag naar roestvrij staal' (2025); S&P Global Commodity Insights 'Nickel Market Report' (2025); CRU Group 'Nikkelmarktvooruitzichten Q2 2025'; Fastmarkets MB 'Nikkelprijsvoorspellingen' (2025).
LME-nikkelprijsscenario's voor 2026
Tafel. LME-nikkelprijsvoorspellingsscenario's voor 2026
|
Scenario |
Waarschijnlijkheid |
Gem. LME Ni-prijs ($/t) |
Gemiddelde legeringstoeslag 304 ($/t) |
Gem. totale fabrieksprijs 304 ($/t) |
Inkoopstrategie |
|
Bullish (verstoring van het aanbod) |
15% |
$22,000–$25,000 |
$1,200–$1,400 |
$2,800–$3,200 |
Sluit nu langetermijncontracten af; veilige vaste toeslag |
|
Basisscenario (matige volatiliteit) |
50% |
$17,000–$20,000 |
$900–$1,100 |
$2,400–$2,700 |
Standaard kwartaalcontracten; koop bij dips onder de $ 17.000 |
|
Bearish (overaanbod blijft bestaan) |
25% |
$14,000–$17,000 |
$700–$900 |
$2,100–$2,400 |
De voorkeur gaat uit naar korte-termijnaankoop; onderhandel over de basisprijs |
|
Staartrisico (LME-crash, < $ 12.000) |
10% |
< $12,000 |
< $600 |
< $1,900 |
Volledige aankoop ter plaatse; maximale flexibiliteit; geen langetermijncontracten- |
Bron: S&P Global Commodity Insights 'Base Case Nickel Price Forecast' (Q2 2025); CRU Group 'Nickel Outlook 2026' (mei 2025); Fastmarkets MB-consensusvoorspelling (Q1 2025); LME Nikkel 3m futurescurve (vanaf juni 2025); Marktanalyse van JN Alloys.
Historische volatiliteit van de nikkelprijs
Tafel. Geschiedenis van de LME-nikkelprijs en belangrijke gebeurtenissen (2019-2025)
|
Jaar |
Gem LME Ni ($/t) |
Hoog ($/t) |
Laag ($/t) |
Toeslag Impact op 304 ($/t wijziging) |
Belangrijke gebeurtenis |
Volatiliteitsindex |
|
2019 |
$15,000 |
$18,200 |
$11,800 |
Basislijn |
Stabiel jaar; Mijnbouwverbod Indonesië aangekondigd |
Gematigd |
|
2020 |
$13,500 |
$18,000 |
$10,900 |
−$120 (lager) |
De vraag naar COVID-19 stort in |
Gematigd |
|
2021 |
$18,500 |
$22,500 |
$15,600 |
+$240 (hoger) |
Na-COVID-herstel; De groei van de EV-batterij begint |
Hoog |
|
2022 |
$24,500 |
$48,000 |
$20,000 |
+$320 (hoger) |
LME-nikkelcrisis (8 maart); sancties tegen Rusland |
Extreem |
|
2023 |
$23,000 |
$34,500 |
$18,000 |
−$80 (lager) |
Indonesië NPI overstroming komt op de markt; prijzen dalen |
Hoog |
|
2024 |
$16,800 |
$21,000 |
$14,500 |
−$350 (naar beneden) |
Mondiaal overaanbod; LME-voorraden stijgen |
Gematigd |
|
2025 (JTD) |
$18,200 |
$20,000 |
$16,500 |
+$70 (gematigd) |
Stabiliseren van de markt; De groei van de vraag naar elektrische auto’s vertraagt |
Gematigd |
Bron: LME-nikkelhistorische gegevens (2019-2025); S&P mondiale grondstoffeninzichten; CRU Group nikkelmarktrapporten; JN Alloys interne prijsregistratiedatabase.
Het basisscenario voor 2026 is dat LME-nikkel tussen de $17.000 en $20.000/ton verhandeld wordt, met een gematigde volatiliteit. De grootste risicofactor is het Indonesische aanbodbeleid. Als Indonesië exportquota of -heffingen oplegt aan NPI, kunnen de prijzen boven de $22.000 uitkomen. Als het NPI-aanbod onbeperkt blijft, kunnen de prijzen onder de $ 16.000 dalen. Kopers moeten zich op beide scenario’s voorbereiden.
Prijsvoorspelling 2026 per roestvrij staalkwaliteit
De totale prijsimpact van nikkel-, chroom- en molybdeenveranderingen varieert aanzienlijk per kwaliteit. Austenitische kwaliteiten (304, 316, 321) zijn nikkel-afhankelijk. Ferritische kwaliteiten (430, 439) worden voornamelijk beïnvloed door de chroomprijzen. Martensitische kwaliteiten (410, 420) hebben een laag legeringsgehalte en zijn minder vluchtig.

Prognose totale prijs per klasse (basisscenario)
Tafel. Prijsvoorspelling voor roestvrij staal 2026 - Totale maalprijs per soort ($/ton)
|
Cijfer |
Formulier |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Jaar Gem. 2026 |
Jaarlijkse verandering versus 2025 |
|
304 |
Warm-gewalste plaat 6 mm |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
$2,450–2,600 |
± 3% |
|
304 |
Koud-gewalste plaat 2 mm |
$2,800–3,000 |
$2,700–2,900 |
$2,900–3,100 |
$2,800–3,000 |
$2,800–2,950 |
± 3% |
|
316L |
Warm-gewalste plaat 6 mm |
$3,800–4,200 |
$3,600–4,000 |
$4,000–4,400 |
$3,800–4,200 |
$3,800–4,200 |
± 5% (Mo-volatiliteit) |
|
316L |
Koud-gewalste plaat 2 mm |
$4,200–4,600 |
$4,000–4,400 |
$4,400–4,800 |
$4,200–4,600 |
$4,200–4,600 |
± 5% (Mo-volatiliteit) |
|
321 |
Warm-gewalste plaat 6 mm |
$3,000–3,300 |
$2,900–3,200 |
$3,100–3,400 |
$3,000–3,300 |
$3,000–3,250 |
± 3% (Ti-additieftoeslag) |
|
410 |
Warm-gewalste plaat 6 mm |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,800–2,000 |
$1,700–1,900 |
$1,750–1,950 |
± 2% (alleen Cr) |
|
430 |
Koud-gewalste plaat 2 mm |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,600–1,800 |
$1,500–1,700 |
$1,550–1,750 |
± 2% (alleen Cr) |
Bron: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts 'Asia Stainless Steel Assessment' (mei 2025); CRU Group 'Roestvrij staalkostenmodel' (2025); Outokumpu 'Prijslijst' (mei 2025); Acerinox 'Prijsaankondiging' (mei 2025). Prijzen zijn ex-mill FOB (Azië) - plus 15-20% voor bezorgprijzen in de VS/Europa.
Cijfer-Specifieke prognose
Tafel. Cijfer-Specifieke prijsdrivers voor 2026
|
Cijfer |
Primaire bestuurder |
Secundaire bestuurder |
Voorspellingsrichting voor 2026 |
Volatiliteitsbeoordeling |
|
304/304L |
LME Nikkelprijs (8–10,5% Ni) |
FeCr (ferrochroom) prijs |
Zijwaarts tot iets omhoog (basisgeval) |
Hoog - Ni zwaar |
|
316/316L |
LME Nikkelprijs + 2–3% Mo |
Prijs van ferro-molybdeen |
Zijwaarts maar met Mo-aangedreven spikes |
Zeer hoog - Ni + Mo |
|
321 |
LME Nikkelprijs + Ti-toeslag |
Ferro-titaanprijs |
Zijwaarts; Ti-additief relatief stabiel |
Hoog - Ni aangedreven |
|
410/420 |
FeCr (ferrochroom) prijs - geen Ni, geen Mo |
Energiekosten |
Stabiel tot iets lager; overaanbod |
Alleen laag - Cr |
|
430 |
FeCr-prijs - geen Ni, geen Mo |
Energiekosten; vlakke productvraag |
Stabiel; beperkt voordeel; groei van de ferritische vraag |
Alleen laag - Cr |
Bron: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Mondiaal; CRU Group 'Kostenmodelgegevens'; Marktonderzoek van JN Alloys.
Voor 304 (de meest gekochte kwaliteit) kunt u verwachten dat de prijzen in 2026 tussen de $ 2.400 en $ 2.700/ton zullen liggen (FOB Azië, warm-warmgewalste plaat). Voeg voor 316L de molybdeenpremie van $1.400–$1.800/ton toe. Voor ferritische kwaliteiten zoals 410 en 430 kunt u stabiliteit verwachten met prijzen van $1.500–$2.000/ton - die veel minder volatiel zijn dan austenitische kwaliteiten.
Het effect van molybdeen
Terwijl nikkel alle aandacht krijgt, is molybdeen (Mo) de slappe factor voor de prijsstelling van 316L. Een 316L-kwaliteit bevat 2-3% Mo, en de prijzen van molybdeen zijn zelfs nog volatieler dan die van nikkel -, die de afgelopen vijf jaar tussen de $25.000 en $65.000/ton verhandeld werden. De molybdeenbijdrage aan de 316L-legeringstoeslag kan in één kwartaal met $200-$400/ton schommelen.
Molybdeenprijsvoorspelling 2026
Tafel. Ferro-Molybdeen (FeMo)-prijsvoorspelling en impact op 316L-legeringstoeslag
|
Scenario |
FeMo-prijs ($/kg maand) |
Maandbijdrage aan 316L-toeslag ($/t) |
Totale toeslag van 316 liter ($/t, bij $18.000 Ni) |
316L totaalprijs ($/t, warm-gewalst) |
|
Bearish (laag Mo) |
$ 30/kg |
$600–700 |
$1,700–1,900 |
$3,600–3,900 |
|
Basisscenario (huidig) |
$ 40/kg |
$800–900 |
$1,900–2,100 |
$3,800–4,200 |
|
Bullish (Mo-tekort) |
$ 55-65/kg |
$1,100–1,400 |
$2,200–2,600 |
$4,200–4,600 |
Bron: CRU Group 'Molybdeenmarktvooruitzichten' (Q2 2025); Fastmarkets MB 'FeMo Price Assessment' (mei 2025); International Molybdeen Association (IMOA) 'Marktgegevens' (2025).
Als u 316L koopt, let dan net zo goed op molybdeen als op nikkel. Een schommeling van $5–10/kg in de FeMo-prijs kan uw 316L-kosten met $150–300/ton doen veranderen. Overweeg voor langetermijncontracten op 316L een molybdeen-hedgingstrategie of onderhandel over een afzonderlijk Mo-toeslagplafond.
Beste inkoopstrategieën voor 2026
De juiste inkoopstrategie hangt af van uw prijsrisicotolerantie, volume, voorraadcapaciteit en cashflow. De meest voorkomende contractvormen verschillen aanzienlijk in de wijze waarop zij omgaan met de legeringstoeslag.

Contracttypen vergeleken
Tafel. Contracttypen voor de aanschaf van roestvrij staal - 2026 Strategievergelijking
|
Contracttype |
Hoe toeslag werkt |
Prijsstabiliteit |
Het beste voor 2026 |
Flexibiliteit |
Risico voor koper |
Typische volumekorting |
|
Spot (eenmalig) |
Maand-van-bezorgtoeslag |
Laag |
Bearish markt - kopen op dips |
Maximaal |
Volledig nikkelprijsrisico |
0% |
|
Kwartaal vaste prijs |
Vaste toeslag voor 3 maanden |
Hoog |
Basisscenario - gematigde volatiliteit |
Medium |
De vergrendelde prijs kan boven de markt liggen |
3–5% |
|
Jaarcontract met maandelijkse toeslag |
Maandelijkse toeslag, vaste basisprijs |
Medium |
Basisscenario - voorspelbare basis + variabele toeslag |
Medium |
Basisprijs vergrendeld, maar toeslag blijft zweven |
5–8% |
|
Jaarcontract met vaste toeslag |
Vaste totaalprijs voor 12 maanden |
Zeer hoog |
Bullish - bescherming tegen stijgende prijzen |
Laag (geen voordeel als de prijzen dalen) |
Betaal premie voor zekerheid |
5–8% + premie |
|
CPI/PPI-geïndexeerd contract |
Prijs wordt aangepast met de inflatie-index |
Medium |
Strategische partnerschappen op lange- termijn |
Laag |
Het is mogelijk dat de index nikkel niet perfect volgt |
8–12% |
|
Net-op-time met toeslaglimiet |
Maandelijkse toeslag, maar gemaximeerd op max |
Gemiddeld-hoog |
Risico-mijdende kopers - beschermen tegen pieken |
Medium |
Premie voor dop; heeft mogelijk geen baat bij dips |
3–5% + maximumpremie |
Bron: Inkoopadviesdienst van JN Alloys; S&P Global 'Supply Chain Contracts Handbook' (2024); CRU Group 'Distributie en contractering van roestvrij staal' (2025).
Timing van uw aankopen
Tafel. Signalen kopen - Wanneer moet u roestvrij staal kopen in 2026
|
Markt signaal |
Actie |
Grondgedachte |
Risico van wachten |
Typische besparingen |
|
LME NI daalt tot onder $16.500/ton |
KOOP - boek met een volume van 3-6 maanden |
De toeslag daalt met een vertraging van twee maanden; zet lage prijzen vast |
Ni kan snel herstellen |
8–12% |
|
LME NI blijft op $17.000-$19.000 |
HOLD - kwartaalcontract; koop spot op dips |
Basisscenario - geen urgentie; standaard inkoop |
Miss korte-termijn daalt tot onder de $ 17.000 |
3–5% |
|
LME NI stijgt boven $21.000 |
KOOP zo snel mogelijk een contract met een - vaste-prijs |
Toeslag zal stijgen; bepaal nu de prijs om hogere kosten te voorkomen |
Wachten kan 200 tot 400 dollar per ton per maand kosten |
10–15% versus plek op de piek |
|
FeMo-prijsstijging > $ 50/kg |
Zet een aantal 316L-bestellingen over naar 304L (indien mogelijk) |
Mo-toeslag voegt $300-500/t toe aan 316L; 304L kan voldoende zijn |
Afweging levensduur/prestatie |
$ 500–800/t besparing op wisselschakelaar |
|
Beleidsaankondiging voor Indonesië |
KOOP ONMIDDELLIJK voordat de prijzen worden aangepast |
Elke aankondiging van een productieverlaging zal Ni binnen enkele uren doen pieken |
De markt past zich binnen 24 tot 48 uur aan; vertraging=gemiste kans |
5–15% |
Bron: marktinformatie van JN Alloys; CRU Group 'Commodity Trading Signals' (2025); S&P Global Platts 'Nickel Pricing Advisory' (2025).
Praktische aanbevelingen voor 2026
Onderhandel over een lagere basisprijs (het vaste onderdeel) - dit is het onderdeel waarover u KUNT onderhandelen. Molens concurreren op basisprijs.
Accepteer de legeringstoeslag (de variabele component) - dit is markt-gedreven. Verspil geen moeite door erover te onderhandelen; beheer het in plaats daarvan via timing.
Overweeg driemaandelijkse contracten met een vaste- prijs voor het basisscenario - de premie voor een vaste prijs is de kostenstabiliteit waard.
Stel triggerwaarschuwingen in op LME Ni $ 16.500 en $ 21,000 - dit zijn de koop-/verkoopsignalen voor extra volume.
Stel voor kopers van 316L een aparte Mo-waarschuwing in - molybdeen kan onafhankelijk van nikkel pieken.
Bouw een strategische voorraad op die 2 tot 4 maanden boven het normale verbruik ligt. - Als u over opslagcapaciteit beschikt, is dit een van de beste afdekkingen.
Diversifieer het leveranciersbestand - gebruik minimaal twee fabrieken en één importeur/distributeur per regio om betere basisprijzen te onderhandelen.
Overweeg waar mogelijk vervanging van 304L - voor toepassingen die momenteel 316L gebruiken, beoordeel of 304L voldoet aan de corrosievereiste.
De beste inkoopstrategie voor 2026 is een hybride aanpak: een driemaandelijks contract met een vaste- prijs voor 60-70% van het volume om kostenstabiliteit te garanderen, terwijl de resterende 30-40% op de spotmarkt wordt gekocht om te profiteren van prijsdalingen. Stel koopwaarschuwingen in op Ni $16.500 en Mo $35/kg. Bouw voorraad op tijdens het tweede kwartaal (traditioneel de periode met de laagste vraag) en haal deze op in het derde en vierde kwartaal.
Regionale prijsverschillen - Prijzen in China, Europa en de VS lopen uiteen in 2026
De prijzen van roestvrij staal variëren aanzienlijk per regio. In 2026 zal de kloof tussen de prijzen in Azië (laagste), Europese (midden) en Amerikaanse (hoogste) naar verwachting blijven bestaan, gedreven door handelstarieven, anti-antidumpingrechten en regionale aanbod- vraagsaldo's.
Regionale prijsvergelijking (304 HR-plaat, FOB)
Tafel. Regionale prijsvergelijking van roestvrij staal - 304 HR-plaat ($/ton, prognose 2026)
|
Regio |
Q1 2026 |
Q2 2026 |
Q3 2026 |
Q4 2026 |
Premium/korting versus Azië |
Sleutelfactor |
|
China (FOB Shanghai) |
$2,200–2,400 |
$2,100–2,300 |
$2,300–2,500 |
$2,200–2,400 |
Referentie (laagste) |
Overcapaciteit; NPI-aanbodvoordeel |
|
Aziatisch ex-China (Zuid-Korea, Taiwan, Japan) |
$2,400–2,600 |
$2,300–2,500 |
$2,500–2,700 |
$2,400–2,600 |
+ $200/t |
Hogere productiekosten; strategisch aanbod |
|
Europa (NWE af-fabriek) |
$3,200–3,500 |
$3,000–3,300 |
$3,300–3,600 |
$3,200–3,500 |
+ $1,000/t |
Energiekosten + importtarieven (25% op China) |
|
VS (Middenwest ex-fabriek) |
$4,000–4,300 |
$3,800–4,100 |
$4,100–4,400 |
$4,000–4,300 |
+ $1,800/t |
Sectie 232-tarieven (25%); binnenlandse aanbodbeperkingen |
Bron: MEPS International 'Stainless Steel Review' (Q2 2025); S&P Global Platts-beoordelingen (mei 2025); Amerikaanse DOC Sectie 232 Staaltariefstatus (2025); Europese Commissie 'Vrijwaringsmaatregelen voor roestvrij staal' (2025).
Kopen in China biedt de laagste basisprijs van €1.000 – €1.800/ton vergeleken met Amerikaanse en Europese leveranciers. Kopers moeten echter rekening houden met verzendkosten (doorgaans $100-300/ton), accijnzen/DDP-overwegingen, doorlooptijden en consistentie van kwaliteit. Voor kostengevoelige kopers- blijft Chinees roestvrij staal wereldwijd de meest concurrerende optie.
