Een volledige bestelling van een nikkellegeringsbuis moet 12 kritische elementen specificeren: kwaliteit/UNS, ASTM-specificatie, productvorm, maat, wanddikteschema, uiteinden, warmtebehandeling, testen, certificering, PMI, oppervlakteconditie en hoeveelheid

De grootste fout is het specificeren van alleen een handelsnaam (bijvoorbeeld "Hastelloy pipe") zonder het UNS-nummer -. Dit maakt vervanging mogelijk en creëert juridische dubbelzinnigheid
Specificeer altijd de laag-koolstofvariant (L-kwaliteit of 0,02% C max) voor gelaste constructies om interkristallijne corrosie te voorkomen
Naleving van NACE MR0175/ISO 15156 moet expliciet worden vermeld op de inkooporder voor zure service - dit wordt nooit geïmpliceerd door het cijfer alleen
PMI (Positive Material Identification) is niet-onderhandelbaar voor alle bestellingen van buizen van nikkellegeringen - visuele inspectie kan geen onderscheid maken tussen kwaliteiten
EN 10204 Type 3.1 molencertificaten zijn de minimaal aanvaardbare documentatie; Type 3.2 is vereist voor drukvattoepassingen
Waarom een volledige specificatie belangrijk is
Elk jaar verliest de metaalindustrie miljoenen dollars door onjuiste materiaalleveringen. Er komt een pijp ter plaatse, de bemanning installeert hem, en zes maanden later faalt hij - niet omdat de fabrikant iets verkeerd heeft gedaan, maar omdat de inkooporder niet duidelijk specificeerde wat er nodig was.
Nikkellegeringspijp is duur. Een enkele lengte van 6-inch Schedule 80Hastelloy C276 naadloze buiskan $ 8.000 - $ 15.000 kosten. Als u het verkeerde materiaal ontvangt - verkeerde kwaliteit, verkeerde warmtebehandeling, verkeerde muurtolerantie - zijn de kosten voor vervanging, projectvertragingen en mogelijke mislukkingen veel groter dan de materiaalkosten.
Dit artikel biedt een volledige, in de praktijk-geteste checklist voor het specificeren van buizen van nikkellegeringen in uw inkooporder. Elk item op deze checklist bestaat omdat iemand het ergens op de harde manier heeft geleerd.
|
Fouttype |
Typische kostenimpact |
Oorzaak |
Frequentie |
|
Verkeerde soort geleverd (bijv. Incoloy 825 ipv Inconel 625) |
$ 50.000–$ 500,000+ (vervanging + vertraging) |
Alleen de PO-gespecificeerde handelsnaam, geen UNS-nummer |
Vaak - 15% van de bestellingen met vage specificaties |
|
Verkeerde warmtebehandeling (gegloeid versus oplossing-gegloeid) |
$ 10.000–$ 100.000 (opnieuw-verwarmen-behandelen of vervangen) |
PO heeft de warmtebehandelingsomstandigheden niet gespecificeerd |
Matige - 8% van de bestellingen |
|
Ontbrekende NACE-nalevingsdocumentatie |
$ 20.000–$ 200.000 (projectvertraging voor her-certificering) |
PO ging ervan uit dat de NACE werd nageleefd; heeft het niet vermeld |
Vaak - 20% van de zure servicebestellingen |
|
Wanddikte buiten tolerantie |
$ 5.000–$ 50.000 (nabestelling of ontwerpaanpassing) |
PO gespecificeerd schema maar geen tolerantieklasse |
Matige - 5% van de bestellingen |
|
Geen PMI uitgevoerd; verkeerd materiaal geïnstalleerd |
$100.000–$10.000,000+ (faillissement + aansprakelijkheid) |
PO vereiste geen 100% PMI |
Zeldzaam maar catastrofaal -<1% of orders |
20 tips Controlelijst voor inkooporders
De volgende checklist omvat elk kritisch specificatie-element voor buizen van nikkellegeringen. Items gemarkeerd met zijn VERPLICHT - het weglaten ervan leidt tot onaanvaardbare risico's. Artikelen gemarkeerd met zijn STERK AANBEVOLEN - het weglaten ervan kan leiden tot vertragingen, geschillen of onverwachte kosten.
Verplichte specificaties
1. Rang en UNS-nummer
Geef zowel de algemene naam als de Unified Numbering System (UNS)-aanduiding op.
Voorbeeld: "Hastelloy C276, UNS N06002" of "Inconel 625, UNS N06625"
Waarom: Handelsnamen kunnen per fabrikant verschillen. UNS-nummers zijn universeel en juridisch ondubbelzinnig. Een PO die alleen 'Hastelloy-pijp' zegt, kan worden vervuld met C22, C276, C4, B2 of B3 -, elk met een enorm verschillende corrosieweerstand.
2. ASTM/ASME-specificatie
Geef het exacte ASTM-specificatienummer op, inclusief de jaarrevisie.
Voorbeeld: "ASTM B163-21" (naadloze condensorbuis van nikkellegering) of "ASTM B165-21" (naadloze Monel-buis)
Waarom: ASTM-specificaties definiëren grenzen voor de chemische samenstelling, vereisten voor mechanische eigenschappen, testmethoden en tolerantieklassen. Zonder deze verwijzing is er geen afdwingbare norm.
3. Productvorm
Specificeer: "Naadloze buis" of "Gelaste buis" of "Naadloze buis" of "Gelaste buis"
Waarom: Buis versus buis hebben verschillende maatvoeringssystemen (NPS/Schema versus buitendiameter x wand). Naadloos versus gelast hebben verschillende drukwaarden, inspectie-eisen en toepasbaarheid van de code. ASME B31.3 plaatst verschillende verbindingsfactoren op gelaste buizen (Ej=0.85–1,0 afhankelijk van inspectieniveau).
4. Nominale buismaat (NPS) en schema
Specificeer: NPS + Schema OF OD × wanddikte in mm.
Voorbeeld: 'NPS 6, Schedule 80' of '168,3 mm buitendiameter × 7,11 mm muur'
Waarom: NPS en Schedule definiëren de buisafmetingen volgens ASME B36.19M. Als u een niet-standaard wanddikte nodig heeft, geef dan expliciet de buitendiameter x wand op. Ga er nooit van uit dat "Schedule 80" voor alle standaarden hetzelfde betekent. - verwijs altijd naar ASME B36.19M.
5. Tolerantieklasse wanddikte
Geef de tolerantieklasse op: "ASTM B163 tolerantie" of "ASME B36.19M tolerantie" of aangepast.
Waarom: De standaardtolerantie voor naadloze nikkelbuizen is +0/-12,5% van de nominale wand (volgens ASTM B163/B165). Als uw ontwerp een minimale wand na het vormen vereist, specificeer dan: "Minimale wand na het vormen=X mm." De fabrikant zal dan kiezen voor een zwaardere startwand.
6. Hoeveelheid en lengte
Specificeer: Totaal strekkende meter (of voet) EN aantal stuks EN lengte per stuk.
Voorbeeld: "200 strekkende meter totaal, in 20 stukken van elk 6,1 meter (enkele willekeurige lengte)"
Waarom: "200 meter pijp" kan 200 x 1 m stukken betekenen (nutteloos voor de meeste runs) of 10 x 20 m rollen. Door zowel de totale lengte als de lengte per-stuk op te geven, wordt onduidelijkheid geëlimineerd.
7. Beëindigt de voorbereiding
Specificeer: "Vlak uiteinde (PE)" of "Afgeschuind uiteinde voor lassen volgens ASME B16.25" of "Schroefdraadeinde volgens ASME B1.20.1"
Waarom: De eindvoorbereiding heeft invloed op de manier waarop de leiding op het systeem wordt aangesloten. Afgeschuinde uiteinden voor stomplassen- zijn standaard voor procesleidingen. Gladde uiteinden worden gebruikt voor flens- of mechanische verbindingen.
8. Warmtebehandelingsomstandigheden
Specificeer: 'Oplossing gegloeid' of 'Gegloeid' of 'Stress-verlicht' + temperatuur + koelmethode.
Voorbeeld: "Oplossing gegloeid op minimaal 1120 graden, met water geblust, volgens ASTM B163 Sectie 9"
Waarom: Warmtebehandeling bepaalt de microstructuur, die de corrosieweerstand en mechanische eigenschappen bepaalt. Hastelloy C276 dat alleen is "gegloeid" (niet oplossingsgegloeid) kan carbideprecipitaten bevatten aan de korrelgrenzen die de corrosieweerstand verminderen.
9. Hydrostatisch of niet-destructief onderzoek
Specificeer: "Hydrostatische test volgens ASTM B163 Sectie 18" EN/OF "Ultrasone test volgens ASTM B163 Sectie 17" EN/OF "Wervelstroomtest volgens ASTM B163 Sectie 17."
Waarom: ASTM-specificaties vereisen testen, maar het TYPE test moet worden gespecificeerd. Hydrostatisch testen verifieert de drukintegriteit; UT/ET detecteert ondergrondse defecten. Voor kritieke service geeft u BEIDE op.
10. Testcertificaat van de molen
Specificeer: "EN 10204 Type 3.1 molencertificaat vereist" (minimaal) of "Type 3.2" (drukvaten).
Waarom: Een Type 3.1-certificaat wordt afgegeven door de fabrikant en bevestigt de chemische samenstelling, mechanische eigenschappen en warmtebehandeling. Een Type 3.2-certificaat wordt medeondertekend door een derde-partijinspecteur - vereist door ASME en PED voor drukapparatuur. Een Type 2.2-certificaat is NIET acceptabel voor welke kritieke dienst dan ook.
Sterk aanbevolen specificaties
11. Positieve materiaalidentificatie (PMI)
Specificeer: "100% PMI vereist voor alle leidinglengtes met behulp van een draagbare XRF- of OES-analysator."
Waarom: Nikkellegeringen zien er met het blote oog identiek uit. Monel 400 en Inconel 625 hebben dezelfde zilverachtige kleur. PMI is de enige betrouwbare manier om te verifiëren dat het juiste cijfer is ontvangen. Zonder PMI vertrouwt u erop dat de - en de mix van fabriekslabels- ook daadwerkelijk plaatsvinden.
12. Naleving van NACE MR0175 / ISO 15156 (voor zure service)
Specificeer: "Het materiaal moet voldoen aan NACE MR0175/ISO 15156 voor zure service. De hardheid mag niet hoger zijn dan 22 HRC. Conformiteitscertificering vereist."
Waarom: NACE-naleving is NIET automatisch voor nikkellegeringen. De kwaliteit moet worden vermeld in NACE-tabel A.8 (of de toepasselijke tabel voor uw omgeving) EN de soortelijke warmte moet voldoen aan de hardheidslimiet. Vermeld NACE compliance altijd expliciet op de PO.
13. Limiet koolstofgehalte (voor gelaste constructies)
Specificeer: "Certificaat koolstofgehalte per molen mag niet hoger zijn dan 0,03% (0,02% voor nikkel 201)" voor gelaste constructies.
Why: High carbon content (>0,05%) aan nikkellegeringen kan intergranulaire corrosie veroorzaken in de door de laswarmte-beïnvloede zone. Het specificeren van lage-koolstoflimieten voorkomt dit. Voor Hastelloy C276 beperkt de ASTM-specificatie C al tot 0,01% -, maar dit moet altijd worden geverifieerd op het fabriekscertificaat.
14. Oppervlakteconditie
Specificeer: "gebeitst en gepassiveerd" of "glanzend" of "mechanisch gepolijst" + ruwheid Ra.
Waarom: Het-vervaardigde oppervlak van buizen van nikkellegeringen kan oxiden, smeermiddelresten of ijzerverontreiniging door gereedschap bevatten. Beitsen verwijdert deze; passivatie herstelt de passieve film van chroomoxide. Voor hygiënische toepassingen of toepassingen met hoge{3}}zuiverheid specificeert u helder-gegloeid + elektrolytisch gepolijst.
15. Toleranties voor rechtheid en ovaliteit
Specificeer: "Rechtheid volgens ASTM B163: 3 mm per meter lengte" en "Ovaliteit volgens ASTM B163: mag niet groter zijn dan 1,5% van de nominale buitendiameter."
Waarom: overmatige ovaliteit maakt het passen-moeilijk bij stuiklassen- en kan een goede plaatsing van de pakkingen in flensverbindingen verhinderen. Voor dunwandige buizen- (schema 5S/10S) is de ovaliteit een bijzonder probleem.
16. Vereiste korrelgrootte
Specificeer: "Korrelgrootte ASTM Nee. 5 of fijner volgens ASTM E112" (voor toepassingen met ernstige vervorming of hoge- corrosie).
Waarom: De grove korrelstructuur (ASTM nr.. 1-3) kan tijdens het vormen "sinaasappelschil"-oppervlaktedefecten veroorzaken en kan in sommige omgevingen de corrosieweerstand verminderen. Fijne korrel (Nee. 5-7) zorgt voor een betere vervormbaarheid en een uniformere corrosieweerstand.
17. Intergranulaire corrosietest
Specificeer: "Intergranulaire corrosietest volgens ASTM A262 Practice C (Huey-test) of ASTM G28 Method A" voor kritische corrosietoepassingen.
Waarom: De Huey-test (A262 Praktijk C) en Streicher-test (G28 Methode A) detecteren sensibilisatie - carbideprecipitatie bij korrelgrenzen die tijdens gebruik intergranulaire corrosie zou veroorzaken. Dit is vooral belangrijk voor gelaste constructies en toepassingen bij hoge- temperaturen.
18. Markeren en labelen
Specificeer: "Elke buislengte moet worden gemarkeerd met: kwaliteit, UNS-nummer, warmtenummer, maat, ASTM-specificatie en naam van de fabrikant. Markering volgens ASTM B163 Sectie 22."
Waarom: Zonder de juiste markering worden leidinglengtes onvindbaar. Als er een probleem wordt ontdekt met een specifieke hitte, moet u vaststellen welke pijplengtes in uw inventaris afkomstig zijn van die hitte.
19. Verpakking en bescherming
Specificeer: "Leidinguiteinden met dop of plug. Gebundeld met nylon banden (geen staal). Doorschoten met waterdicht papier. Zeewaardige exportverpakking volgens de standaard van de fabrikant."
Waarom: pijpoppervlakken van nikkellegeringen kunnen worden verontreinigd met ijzer afkomstig van staalband of verwerkingsapparatuur. IJzerverontreiniging veroorzaakt roestvlekken op oppervlakken van nikkellegeringen (ook al roest het basismetaal niet). Nylon banden en eindkappen voorkomen dit.
20. Land van herkomst en smeltbron
Specificeer: "Land van herkomst: [vereist]. Smeltbron: [vereist indien specifiek]."
Waarom: voor sommige projecten zijn specifieke beperkingen voor het land-van-oorsprong vereist (Koop Amerika, lokale inhoudsvereisten of naleving van sancties). Sommige klanten hebben materiaal nodig van specifieke smeltwinkels met bewezen kwaliteitsrecords. Geef dit vooraf aan.
Definitieve conclusie:Een volledige PO-buis van nikkellegering moet minimaal de 10 verplichte items bevatten en moet alle 20 items bevatten voor kritische servicetoepassingen. De kosten voor het toevoegen van deze specificaties aan uw inkooporder zijn nul; de kosten voor het weglaten ervan kunnen catastrofaal zijn.
ASTM-specificatie Snelle referentie: welke specificatie heeft betrekking op uw pijp?
Het selecteren van de juiste ASTM-specificatie is een van de meest kritische stappen bij het schrijven van een PO-buis van nikkellegering. In de volgende tabel worden de gebruikelijke nikkellegeringen weergegeven volgens hun geldende specificaties:

Tabel 2: ASTM-specificatie Snelle referentie - Nikkellegering pijp en buis
|
Cijfer |
UNS |
Naadloze buis ASTM |
Gelaste buis ASTM |
Naadloze buis ASTM |
Typisch maatbereik |
|
Nikkel 200 |
N02200 |
B161 |
B725 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Nikkel 201 |
N02201 |
B161 |
B725 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Monel 400 |
N04400 |
B165 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Monel K-500 |
N05500 |
B865 |
- |
- |
1/4"–8" NPS |
|
Inconel 600 |
N06600 |
B167 |
B517 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 601 |
N06601 |
B167 |
B517 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 625 |
N06625 |
B444/B829 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Inconel 718 |
N07718 |
B984 |
- |
- |
1/4"–12" NPS |
|
Inconel 825 |
N08825 |
B423/B829 |
B705 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800 |
N08800 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800H |
N08810 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Incoloy 800HT |
N08811 |
B407 |
B514 |
B163 |
1/8"–24" NPS |
|
Hastelloy C276 |
N06002 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy C22 |
N06022 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy B2 |
N10665 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Hastelloy B3 |
N10675 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
Legering 20 |
N08020 |
B729 |
B464 |
B468 |
1/8"–24" NPS |
|
Legering 31 |
N08031 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
|
904L |
N08904 |
B677 |
B673 |
B674 |
1/2"–24" NPS |
|
254 SMO |
S31254 |
B622 |
B619 |
B626 |
1/2"–24" NPS |
Leidingmaat en -schema: wat te specificeren
NPS versus DN versus metrisch
Nikkellegeringen worden gedimensioneerd met behulp van het Nominal Pipe Size (NPS)-systeem volgens ASME B36.19M of het metrische DN-equivalent. De volgende tabel toont het standaard maatbereik met gangbare schema's:
Tabel 3: Afmetingen van nikkellegeringen pijp - NPS, buitendiameter en wanddikte volgens schema (ASME B36.19M)
|
NPS |
DN |
Buitendiameter (mm) |
Buitendiameter (in) |
Schema 5S Wand (mm) |
Schema 10S Wand (mm) |
Schema 40S Wand (mm) |
Schema 80S Wand (mm) |
Schema 160 Wand (mm) |
|
1/2 |
15 |
21.3 |
0.840 |
1.73 |
2.11 |
2.77 |
3.73 |
- |
|
1 |
25 |
33.4 |
1.315 |
1.73 |
2.41 |
3.38 |
4.55 |
- |
|
2 |
50 |
60.3 |
2.375 |
1.73 |
2.77 |
3.91 |
5.54 |
8.74 |
|
3 |
80 |
88.9 |
3.500 |
2.11 |
3.05 |
5.49 |
7.62 |
11.13 |
|
4 |
100 |
114.3 |
4.500 |
2.11 |
3.05 |
6.02 |
8.56 |
13.49 |
|
6 |
150 |
168.3 |
6.625 |
2.77 |
3.40 |
7.11 |
10.97 |
18.26 |
|
8 |
200 |
219.1 |
8.625 |
2.77 |
3.76 |
8.18 |
12.70 |
23.01 |
|
10 |
250 |
273.1 |
10.750 |
3.40 |
4.19 |
9.27 |
15.09 |
28.58 |
|
12 |
300 |
323.9 |
12.750 |
3.96 |
4.57 |
10.31 |
17.48 |
33.32 |
|
14 |
350 |
355.6 |
14.000 |
3.96 |
4.78 |
11.13 |
19.05 |
- |
|
16 |
400 |
406.4 |
16.000 |
4.19 |
4.78 |
12.70 |
21.44 |
- |
|
18 |
450 |
457.2 |
18.000 |
4.57 |
4.78 |
14.27 |
23.83 |
- |
|
20 |
500 |
508.0 |
20.000 |
4.78 |
5.54 |
15.09 |
26.19 |
- |
|
24 |
600 |
609.6 |
24.000 |
5.54 |
6.35 |
17.48 |
30.96 |
- |
Warmtebehandeling: de verborgen specificatie die de prestaties bepaalt
Warmtebehandeling is misschien wel het meest onder-gespecificeerde item op de inkooporders voor buizen van nikkellegeringen. Twee pijpen met identieke chemie maar verschillende warmtebehandelingen kunnen dramatisch verschillende corrosieweerstand en mechanische eigenschappen hebben.
Tabel 4: Vereisten voor warmtebehandeling per nikkellegeringsgraad
|
Cijfer |
Vereiste warmtebehandeling |
Temperatuurbereik |
Houd tijd vast |
Koelmethode |
Wat gebeurt er als dit wordt weggelaten |
|
Nikkel 200/201 |
Gegloeid |
700–900 graden |
Variabel |
Lucht koel |
Resterende spanning; verminderde ductiliteit; niet cruciaal voor de meeste diensten |
|
Monel 400 |
Gegloeid |
700–900 graden |
Variabel |
Lucht koel |
Vergelijkbaar met nikkel 200 - matige impact |
|
Inconel 600 |
Gegloeid |
870–980 graden |
Variabel |
Lucht koel |
Matige impact op de weerstand tegen spanningscorrosie |
|
Inconel 625 |
Oplossing uitgegloeid |
1.093–1.204 graad |
Volgens ASTM B444 |
Water blussen |
KRITIEKE - carbideprecipitaten verminderen de corrosieweerstand dramatisch |
|
Incoloy 825 |
Gegloeid |
1.700–1.800 graden F (927–982 graden) |
Volgens ASTM B423 |
Lucht koel |
Verminderde intergranulaire corrosieweerstand |
|
Incoloy 800H |
Oplossing uitgegloeid |
1.125–1.175 graden |
Volgens ASTM B407 |
Water blussen |
KRITIEKE - carbiden verminderen de kruipsterkte (het hele punt van 800H) |
|
Incoloy 800HT |
Oplossing uitgegloeid |
1.125–1.175 graden |
Volgens ASTM B407 |
Water blussen |
KRITIEK - hetzelfde als 800H maar erger (beïnvloed door Ti-precipitatie) |
|
Hastelloy C276 |
Oplossing uitgegloeid |
1.101–1.121 graad |
Volgens ASTM B622 |
Water blussen |
KRITIEKE - carbiden en mu-fase bij korrelgrenzen vernietigen de corrosieweerstand |
|
Hastelloy C22 |
Oplossing uitgegloeid |
1.120 graden min |
Volgens ASTM B622 |
Water blussen |
KRITIEK - hetzelfde mechanisme als C276 |
|
Hastelloy B2/B3 |
Oplossing uitgegloeid |
1.060–1.120 graden |
Volgens ASTM B622 |
Water blussen |
KRITIEKE - carbiden in B2/B3 veroorzaken ernstige HAZ-corrosie |
|
Legering 20 |
Oplossing uitgegloeid |
925–1.010 graden |
Volgens ASTM B729 |
Water blussen |
Belangrijk voor IGC-resistentie |
|
Inconel 718 |
Oplossing + leeftijd |
980 graden + 720 graden/620 graden |
Volgens AMS 5662 |
Lucht koel |
KRITIEKE - PH-waarde; verkeerde warmtebehandeling=verkeerde sterkte |
Testen en inspectie: wat u moet eisen op uw inkooporder
Tabel 5: Test- en inspectiemethoden voor nikkellegeringsbuizen
|
Test |
ASTM-methode |
Wat het detecteert |
Wanneer opgeven |
Kostenimpact |
|
Hydrostatische test |
ASTM B163 §18 / B165 §18 |
Door-muurlekken; druk integriteit |
ALTIJD (verplicht volgens ASTM) |
Inbegrepen in de basisprijs |
|
Ultrasoon (UT) |
ASTM B163 §17 / E213 |
Ondergrondse longitudinale defecten, insluitsels, ronden |
Kritieke dienst; drukvaten; zure dienst |
+$2–5/m lengte |
|
Wervelstroom (ET) |
ASTM B163 §17 / E309 |
Oppervlakte- en bijna-{0}}oppervlaktedefecten in buizen met een kleine- diameter |
Warmtewisselaarbuizen; condensor buizen |
+$1–3/m lengte |
|
Radiografisch (RT) |
ASME Afdeling V Artikel 2 |
Interne defecten in lassen |
Gelaste buis; volledige-penetratielassen |
+$15–30/las |
|
PMI (XRF/OES) |
ASTM E1621 / E1475 |
Kwaliteitsverificatie - bevestigt de juiste legeringschemie |
ALTIJD (niet-onderhandelbaar) |
+€ 0,5–2/m lengte |
|
Intergranulaire corrosie (IGC) |
ASTM A262 Prakt. C / G28 Methode A |
Sensibilisatie - carbideprecipitatie aan korrelgrenzen |
Kritieke corrosieservice; post-lasverificatie |
+$ 500–1.500/hitte |
|
Mechanische testen |
ASTM E8 (treksterkte); E18 (hardheid) |
Opbrengst, UTS, rek, hardheid |
ALTIJD (volgens ASTM-specificatie - op fabriekscertificaat) |
Inbegrepen in de basisprijs |
|
Ferrietnummer (duplex) |
ASTM A800 |
Austeniet/ferrietbalans bij duplexlassen |
Duplex- en superduplexbuis |
+$200–500/hitte |
|
Korrelgrootte |
ASTM E112 |
Korrelgroottenummer (grof versus fijn) |
Ernstige vorming; toepassingen met hoge-corrosie |
+$200–500/hitte |
|
Oppervlakte-inspectie (visueel) |
ASTM A801 |
Oppervlaktedefecten, ronden, naden |
ALTIJD (verplicht volgens ASTM) |
Inbegrepen in de basisprijs |
Certificering en documentatie
Tabel 6: Certificerings- en documentatievereisten
|
Document |
Standaard |
Wie problemen |
Wanneer vereist |
Wat het bevestigt |
|
Molentestcertificaat type 2.2 |
EN 10204 |
Fabrikant (niet-specifieke inspectie) |
Alleen niet-essentiële applicaties |
Chemische samenstelling + mechanische eigenschappen (algemeen, niet warmte-specifiek) |
|
Type molentestcertificaat 3.1 |
EN 10204 |
Fabrikant (specifieke keuring) |
Standaardvereiste voor alle buizen van nikkellegeringen |
Warmte-specifieke chemie, mechanische eigenschappen, warmtebehandeling, testresultaten |
|
Molentestcertificaat type 3.2 |
EN 10204 |
Fabrikant + externe-inspecteur |
Drukvaten; ASME-code; PED; kritische dienst |
Hetzelfde als 3.1 + derde-getuige van testen |
|
NACE MR0175-conformiteitscertificaat |
NACE/ISO 15156 |
Fabrikant |
Zure service (H₂S) |
Hardheid Minder dan of gelijk aan 22 HRC; klasse vermeld in de toepasselijke NACE-tabel |
|
Certificaat van overeenstemming (CoC) |
Volgens PO-vereisten |
Fabrikant |
Altijd aanbevolen |
Bevestigt dat materiaal aan alle PO-vereisten voldoet |
|
Materiaaltestrapport (MTR) |
Volgens ASTM |
Fabrikant |
Altijd (verbonden aan 3.1/3.2) |
Gedetailleerde chemie, mechanisch, warmtebehandeling, testen volgens ASTM-specificatie |
|
Positief materiaalidentificatierapport |
Volgens PO-vereisten |
Testlaboratorium of fabrikant |
Altijd (per PO-vereiste) |
Beoordelingsbevestiging via XRF/OES op elke lengte |
|
ASME-codegegevensrapport |
ASME Sectie VIII |
Geautoriseerde inspecteur (AI) |
Alleen schepen met ASME-code |
Volledige documentatie over naleving van de Code |
|
3.1/3.2 met daadwerkelijke warmteanalyse |
NL 10204 + ASTM |
Fabrikant |
Altijd |
Werkelijke (niet typische) chemie voor de soortelijke warmte |
Snelle referentie voor klasseselectie
|
Serviceomgeving |
Aanbevolen cijfer |
UNS |
Sleuteldifferentiator |
PREN |
Relatieve kosten versus. 316L |
|
Bijtende NaOH/KOH (alle concentraties, T<315°C) |
Nikkel 201 |
N02201 |
DE standaard voor bijtend; grafiet-immuun |
0 |
1.5–2.0x |
|
Caustic NaOH/KOH (T >315 graden) |
Nikkel 201 |
N02201 |
Only 201 survives >315 graden bijtend |
0 |
1.5–2.0x |
|
Fluorwaterstofzuur (HF) |
Monel 400 |
N04400 |
Beste voor HF; 400 is de standaard |
0 |
1.8–2.2x |
|
Hoge-temperatuur (600–1100 graden ) |
Inconel 600 / 601 |
N06600 / N06601 |
Oxidatie + carbonisatieweerstand |
~18 |
2.5–3.5x |
|
Hoge-temperatuur (750–1100 graden, kruip) |
Incoloy 800H/HT |
N08810 / N08811 |
Kruipsterkte + oxidatie; HT heeft extra Ti |
~22 |
2.5–3.0x |
|
Zeewater (omgevings) |
Inconel 625 |
N06625 |
9% Mo; PREN 54; het beste voor zeewater |
~54 |
5.5–6.5x |
|
Zuurgas (H₂S + CO₂ + Cl⁻, matig) |
Incoloy 825 |
N08825 |
NACE goedgekeurd; kosten-effectieve zure service |
~31 |
3.5–4.0x |
|
Zuurgas (hoge Cl⁻, elementaire zwavel) |
Hastelloy C276 |
N06002 |
16% Mo; PREN 66; weerstaat alles |
~66 |
5.5–7.0x |
|
Chloride SCC (alle concentraties) |
Hastelloy C276 |
N06002 |
Immuun voor Cl⁻ SCC bij alle praktische temperaturen |
~66 |
5.5–7.0x |
|
Reducerende zuren (HCl, H₂SO₄) |
Hastelloy B2/B3 |
N10665 / N10675 |
Beste voor zuivere reducerende zuren; GEEN oxidatiemiddelen |
~28 |
5.0–6.0x |
|
Zwavelzuur (matig) |
Legering 20 |
N08020 |
Meest kosteneffectief voor H₂SO₄ |
~29 |
3.0–3.5x |
|
Zwavelzuur + Cl⁻ (ernstig) |
Legering 31 |
N08031 |
Super-austenitisch; PREN 54 voor gemengd zuur/Cl⁻ |
~54 |
4.5–5.5x |
|
Farmaceutisch / hoge-zuiverheid |
316L of legering 20 |
S31603 / N08020 |
FDA--compatibel; elektrolytisch gepolijst oppervlak |
24/29 |
1.3x / 3.0x |
|
Lucht- en ruimtevaart (hoge sterkte) |
Inconel 718 |
N07718 |
PH-kwaliteit; UTS tot 1.400 MPa; standaard voor de luchtvaart |
~18 |
6.0–8.0x |
|
Rookgasontzwaveling (FGD) |
Hastelloy C276 of C22 |
N06002 / N06022 |
C22 beter voor natte rookgasafvoer; C276 voor gemengde omgevingen |
66 / 65 |
5.5–7.0x |
Veelgestelde vragen (FAQ)
Vraag: Wat is het verschil tussen "pijp" en "buis" in de specificaties van nikkellegeringen?
A: De afmetingen van de buis zijn volgens NPS en Schedule (bijv. 6" Sch 80). De afmetingen van de buis zijn gebaseerd op de buitendiameter × wanddikte in mm of inches. De buis is bedoeld voor vloeistoftransport; de buis is bedoeld voor warmtewisselaars en instrumentatie. De ASTM-specificaties zijn verschillend (bijv. B165 voor buis vs. B163 voor buis).
Vraag: Kan ik een nikkellegeringsbuis alleen op handelsnaam specificeren?
A: Nee. Vermeld altijd het UNS-nummer. Handelsnamen (Hastelloy, Inconel, Incoloy, Monel) zijn handelsmerken van specifieke bedrijven en omvatten meerdere kwaliteiten. "Inconel-buis" kan 600, 601, 617, 625, 718 of X-750 betekenen. Alleen het UNS-nummer is eenduidig.
Vraag: Wat is de minimaal aanvaardbare certificering voor buizen van nikkellegeringen?
A: EN 10204 Type 3.1 voor algemene service. Type 3.2 voor drukvaten en ASME Code-toepassingen. Type 2.2 is NIET acceptabel voor pijpbestellingen van nikkellegeringen - het is niet warmte-specifiek.
Vraag: Is PMI echt nodig als ik een molencertificaat heb?
EEN: Ja. Fabriekscertificaten kunnen worden verwisseld, verkeerd geëtiketteerd of op frauduleuze wijze geproduceerd. PMI verifieert dat het fysieke materiaal in uw bezit overeenkomt met het papierwerk. Het duurt 10 seconden per meting en kost minder dan $ 2 per strekkende meter. Er is geen excuus om het over te slaan.
Vraag: Moet ik NACE MR0175 specificeren, zelfs voor legeringen waarvan "bekend" is dat ze zuur-servicecompatibel zijn?
Antwoord: Ja, altijd. NACE-conformiteit hangt af van de SPECIFIEKE WARMTE (niet alleen de kwaliteit) die voldoet aan de hardheidseis. Een heat van Inconel 625 met een hardheid van 25 HRC voldoet NIET aan de NACE--norm, ook al staat de kwaliteit vermeld in NACE-tabel A.8.
Vraag: Wat moet ik doen als ik een niet-standaardformaat nodig heb?
A: Geef expliciet de buitendiameter × wanddikte in mm op. Opnemen: "Niet-standaardformaat; afmetingen per tekening [aantal]." De fabrikant zal de haalbaarheid en doorlooptijd bevestigen. Niet-standaardformaten verhogen doorgaans de materiaalkosten met 15-30% en de levertijd met 4-8 weken.
Vraag: Moet ik "L-grade" (koolstofarm) specificeren voor nikkellegeringen?
A: Niet op dezelfde manier toepasbaar als roestvrij staal. Nikkellegeringen gebruiken geen "L"-achtervoegselconventies. Controleer echter bij gelaste constructies of het koolstofgehalte op het fabriekscertificaat binnen de ASTM-specificatielimiet ligt. Voor Hastelloy C276 is de limiet al erg laag (C Kleiner dan of gelijk aan 0,01%). Voor nikkel 200 versus 201 specificeert u expliciet 201 (C kleiner dan of gelijk aan 0,02%) voor service boven 315 graden.
V: Kan ik een legering van hogere-kwaliteit gebruiken dan gespecificeerd in het ontwerp?
A: Over het algemeen wel, maar met kanttekeningen: (1) Controleer of de hogere kwaliteit compatibel is met de lasprocedurespecificatie (WPS); (2) Bevestig dat het vulmetaal geschikt is; (3) Controleer of de mechanische eigenschappen (vooral de vloeigrens) geen discrepantie met de ontwerpberekening creëren; (4) De klant en/of derde-inspecteur moet de vervanging schriftelijk goedkeuren.
