|
1. Nikkel is de grootste variabele kostenpost in austenitisch roestvast staal en maakt in waarde doorgaans 25-45% uit van het totale legeringsgehalte. 2. Elke walserij vermeldt roestvrij staal in drie delen: basisprijs + extra's + legeringstoeslag (AS). De AS wordt maandelijks opnieuw ingesteld en is rechtstreeks gekoppeld aan LME-nikkel. 3. Een stijging van US$ 5.000/ton in LME-nikkel voegt ruwweg US$ 50-70/ton toe aan een factuur van 304 vellen en US$ 140-200/ton aan een 904L-buis. 4. De LME-nikkelcrisis van maart 2022 dreef de prijzen van US$29.130 naar boven US$100.000/ton in 72 uur, waardoor de LME gedwongen werd de handel stop te zetten en transacties te annuleren. 5. Kopers kunnen de blootstelling aan toeslagen beheren via index-gekoppelde contracten, forward-locking of kwaliteitsvervanging (duplex 2205 heeft bijvoorbeeld slechts ~5% Ni versus 304's ~8%). |

|
Metrisch |
Waarde |
Opmerking |
|
LME nikkel spotprijs (juni 2026) |
~US$17.400/t |
LME 3 maanden contant, juni 2026 |
|
2022 All-moderne high voor 2022 |
US$ 100,000+/t |
8 maart 2022 (LME stopte de handel) |
|
Prijsklasse voor 5 jaar (2019-2023) |
US$11.000 – US$51.000/ton |
Plek; is exclusief de piek van 2022 |
|
Nikkelgehalte in Type 304 |
8.0–10.5% |
ASTM A276 / EN 10088 |
|
Nikkelgehalte in type 316L |
10.0–14.0% |
Voegt ~20% meer Ni toe versus 304 |
|
Nikkelgehalte in 904L |
23.0–28.0% |
Ultra-hoog-Ni super-austenitisch |
|
Aandeel van AS in de catalogusprijs van 304 |
~35–45% |
Typisch bij nikkel: 15.000–20.000 dollar/ton |
|
Resetfrequentie legeringstoeslag |
Maandelijks |
Gepubliceerd ~21e van de voorgaande maand |
U heeft zojuist een prijs voor roestvrij staal afgesproken met uw leverancier, en de factuur van volgende maand komt 12% hoger uit - zonder verandering in hoeveelheid of specificatie. Klinkt bekend? De boosdoener is bijna altijd delegering toeslag, en in de kern bestaat er één handelsartikel:nikkel.
Voor kopers van roestvrijstalen producten - platen, platen, buizen, fittingen, ronde staven, flenzen - is het begrijpen van hoe de nikkelprijs van de London Metal Exchange (LME) doorwerkt in de maandelijkse legeringstoeslag geen optionele kennis. Het is het verschil tussen nauwkeurige kostenmodellering en factuurverrassingen die uw inkoopbudget opblazen.
In deze gids wordt het volledige mechanisme in duidelijke taal uitgelegd: wat de LME is, hoe het nikkelgehalte varieert per kwaliteit, hoe fabrieken hun toeslagformules samenstellen, hoe het historische prijsrecord eruit ziet en welke praktische strategieën kopers kunnen gebruiken om de blootstelling te verminderen.
Wat is de LME?
DeLondon Metal Exchange (LME)is 's werelds grootste markt voor futures en opties op industriële metalen, opgericht in 1877. De markt is actief in Londen en is eigendom van Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX). Specifiek voor nikkel publiceert de LME de meest genoemde mondiale contante en termijnprijs, uitgedrukt inAmerikaanse dollars per ton (USD/t).
Hoe LME-nikkelprijzen werken
● Contracteenheid:LME-nikkel wordt verhandeld als een gestandaardiseerd termijncontract op partijen van 6- ton primair nikkel (minimaal 99,8% zuiverheid), leverbaar aan door LME goedgekeurde magazijnen over de hele wereld.
● Referentieprijzen:De officiële LME-prijs wordt tweemaal per dag vastgesteld. De 'Cash'-prijs (spotprijs) wordt het meest genoteerd, terwijl de '3-maands'-prijs wordt gebruikt voor de meeste industriële hedging.
● Prijstransmissie:Nikkelmijnen en tolsmelters verkopen primair nikkel aan roestvrij staalfabrieken tegen prijzen die zijn geïndexeerd op LME. Als LME stijgt, stijgen de grondstofkosten-voor fabrieken onmiddellijk. Fabrieken geven dit door via de legeringstoeslag -, doorgaans met een vertraging van één- maand.
● Valutafactor:Omdat LME in USD wordt uitgedrukt, wordt de legeringstoeslag in EUR, CNY of GBP ook beïnvloed door wisselkoersen. Een verzwakkende USD kan een stijging van de nikkelprijs voor Europese kopers gedeeltelijk compenseren, en omgekeerd.
|
Belangrijk inzicht: waarom fabrieken LME gebruiken en geen spotmetaaltransacties De inkoop van ruw nikkel wordt aan roestvrij staalfabrieken aangeboden tegen LME ± een premie/korting. Het gebruik van LME als toeslagbasis zorgt voor volledige transparantie: kopers en fabrieken kijken naar dezelfde gegevens. Het stelt beide partijen ook in staat om onafhankelijk van elkaar te hedgen met behulp van LME-futures, waardoor risicobeheer mogelijk wordt zonder opnieuw over contracten te onderhandelen. |
Hoeveel nikkel zit er in uw roestvrij staal?
De belangrijkste variabele bij het berekenen van de nikkel-aangedreven component van de legeringstoeslag is denikkelgehaltevan het type dat u koopt. Het nikkelgehalte varieert dramatisch per roestvrij staalfamilie, van bijna-nul in ferritische kwaliteiten tot bijna 30% in super-austenitische legeringen zoals904L.

|
Rang (UNS) |
Familie |
Ni% bereik |
Cr% bereik |
Mo% bereik |
Relatief Ni-kostengewicht |
Primaire gebruikscasus |
|
201 (S20100) |
Austenitisch |
3.5–5.5% |
16–18% |
- |
Laag |
Architectuur, holwerk |
|
304 / 304L (S30400) |
Austenitisch |
8.0–10.5% |
18.0–20.0% |
- |
Medium |
Industrieel gebruik voor algemeen- gebruik |
|
321 (S32100) |
Austenitisch |
9.0–12.0% |
17.0–19.0% |
- |
Medium |
Hoge-temperatuur, ruimtevaart |
|
316L (S31603) |
Austenitisch |
10.0–14.0% |
16.0–18.0% |
2.0–3.0% |
Gemiddeld-Hoog |
Maritiem, farmaceutisch, chemisch |
|
310S (S31008) |
Austenitisch |
19.0–22.0% |
24.0–26.0% |
- |
Hoog |
Ovenbuizen, hoge-temp |
|
904L (N08904) |
Super-Austenitisch |
23.0–28.0% |
19.0–23.0% |
4.0–5.0% |
Zeer hoog |
Zwavelzuur, offshore |
|
2205 (S32205) |
Dubbelzijdig |
4.5–6.5% |
21.0–23.0% |
2.5–3.5% |
Laag-Gemiddeld |
Olie en gas, drukvaten |
|
2507 (S32750) |
Superduplex |
6.0–8.0% |
24.0–26.0% |
3.0–5.0% |
Medium |
Diep water, ontzilting |
|
Legering 20 (N08020) |
Super-Austenitisch |
32.0–38.0% |
19.0–21.0% |
2.0–3.0% |
Zeer hoog |
Zwavelzuur apparatuur |
Belangrijkste afhaalmaaltijden: Duplexkwaliteiten (2205, 2507)bereiken een uitstekende corrosieweerstand met ongeveer de helft van het nikkelgehalte van gelijkwaardige austenitische kwaliteiten. Kopers in kosten{1}}gevoelige toepassingen schakelen vaak over van 316L naar 2205, juist om de blootstelling aan de volatiliteit van de nikkelprijs te verminderen.
Hoe toeslagen voor roestvrij staallegeringen worden berekend
Elke fabriek berekent zijn eigen legeringstoeslag met behulp van een eigen formule, maar de onderliggende methodologie in vijf- stappen is consistent in de hele sector.
De drie-prijsstructuur van roestvrij staal
|
Prijscomponent |
Wat het omvat |
Hoe het verandert |
Zichtbaarheid van koper |
|
Basisprijs |
Arbeid, energie, kapitaal, winstmarge |
Jaarlijks/langdurig-contract |
Privé onderhandeld |
|
Extra's |
Niet-standaardafmetingen, oppervlakteafwerking, kleine hoeveelheid, urgentie |
Per bestelling |
Prijs per bestelling |
|
Legeringstoeslag (AS) |
Grondstofkosten: Ni, Cr, Mo, schroot |
Maandelijks (sommige molens: dagelijks) |
Maandelijks gepubliceerd |
Stap-voor-stapsgewijze berekening van de toeslag
Bepaal de basislijn van de grondstofprijs-.Bepaal de LME-gemiddelde prijs voor nikkel (en Cr, Mo) gedurende de referentieperiode. De meeste Europese en Aziatische fabrieken gebruiken het gemiddelde van de 21e van maand M-2 tot en met de 20e van maand M-1, gepubliceerd als de toeslag voor maand M.
Trek de referentiewaarde (basiswaarde) af.Elke fabriek hanteert een niet-openbare referentiewaarde per legeringselement, die de LME-prijs vertegenwoordigt waarbij de toeslagbijdrage nul is. Deze basis weerspiegelt het niveau dat is verankerd in de onderhandelde basisprijs. Alleen het verschil boven deze basis leidt tot een toeslag.
Converteren naar factuurvaluta.LME-prijzen zijn in USD. De molen converteert het nettobedrag naar EUR, CNY, GBP of de lokale factureringsvaluta op basis van de geldende maandelijkse gemiddelde wisselkoers.
Vermenigvuldig met cijfersamenstelling en som.Vermenigvuldig de nettoprijs van elk element met het werkelijke gewichtspercentage in de bestelde kwaliteit. Tel alle elementen op. Voor 304: nikkel domineert; voor 316L: Mo-bijdrage toevoegen; voor 904L: zowel Ni als Mo zijn significant.
Pas de opbrengstfactor van de product-vorm toe.Pas een opbrengstaanpassingsfactor toe voor de productvorm. Naadloze buizen vereisen meer grondstoffen per ton eindproduct dan vlakke platen, dus de toeslag is hoger (doorgaans +10–15% versus plat). Koud-getrokken staaf is eveneens verhoogd.
|
Bewerkt voorbeeld: 304 vel, nikkel voor US$ 18.000/t Stel: LME Ni gemiddeld=US$ 18.000/t|Referentiewaarde=US$ 10.000/ton|USD/EUR=1.08 Netto Ni boven referentie=18.000 − 10,000=US$ 8.000/t Omrekenen naar EUR: 8.000 ÷ 1.08=€7.407/t Ni-gehalte klasse 304=9.5% (midden- bereik) Ni-bijdrage aan toeslag=€ 7.407 × 9,5%=€ 703/ton Voeg Cr-bijdrage toe (vergelijkbare berekening) ≈ € 250/t Totale legeringstoeslag (plat) ≈ € 953/t (≈ € 0,95/kg) OPMERKING: Werkelijke referentiewaarden zijn bedrijfseigen; dit voorbeeld maakt gebruik van vereenvoudigde illustratieve figuren. |
Geschiedenis van de LME-nikkelprijs: belangrijke mijlpalen (2019-2026)
Het begrijpen van de historische volatiliteit van de nikkelprijs is essentieel voor contractrisicobeheer. De onderstaande tabel geeft de jaarlijkse gemiddelde LME-nikkel-cashprijs weer en de directe impact ervan op representatieve 304-legeringstoeslagen. De2022 piekblijft de belangrijkste marktontwrichting in de moderne geschiedenis van de LME.
|
Jaar |
LME Ni Gem (USD/t) |
Jaarlijks hoog (USD/t) |
Jaarlijks laag (USD/t) |
Verandering op jaarbasis (%) |
Geschatte 304 AS-impact |
|
2019 |
~$13,900 |
~$18,600 |
~$11,100 |
Basislijn |
Matige toeslagomgeving |
|
2020 |
~$13,800 |
~$15,700 |
~$11,000 |
−1% |
Lage toeslag; De vraag naar COVID daalt |
|
2021 |
~$18,500 |
~$21,100 |
~$15,700 |
+34% |
Stijgende toeslagen; aanbodkrimp |
|
2022 |
~$25,600* |
~$100,000+ |
~$20,100 |
+38% |
Historische hoogtepunten; koperscontracten verstoord |
|
2023 |
~$21,500 |
~$27,500 |
~$16,000 |
−16% |
De toeslagen zijn gedaald ten opzichte van de pieken in 2022 |
|
2024 |
~$16,800 |
~$21,800 |
~$12,600 |
−22% |
Aanhoudende versoepeling; De aanbodstijging in Indonesië |
|
2025 |
~$15,300 |
~$17,800 |
~$13,100 |
−9% |
Verdere verzachting; zorgen over het overaanbod |
|
2026 (JTD) |
~$17,400 |
~$19,600 |
~$16,900 |
+14% (op jaarbasis) |
Herstel; Beleidsonzekerheid in Indonesië |
* Het jaargemiddelde van 2022 is exclusief de extreme intraday/overnight-waarden van maart, aangezien de LME deze transacties heeft geannuleerd. De afdruk van $100.000/ton is nooit in de officiële archieven terechtgekomen.
Maart 2022 LME-nikkelcrisis: een casestudy over systemische prijsschokken
Op8 maart 2022De LME-nikkelprijs ging van US$29.130/ton op vrijdag bijna naar ruim US$100.000/ton binnen de eerste uren van de Aziatische sessie van dinsdag. Dit270%+ verhuist binnen 72 uuris de grootste procentuele rally ooit geregistreerd op de LME voor welk basismetaal dan ook.

Wat is er gebeurd?
Concentratie van shortposities:Een grote Chinese nikkelproducent had een enorme shortpositie opgebouwd van ~150.000 ton -, wat overeenkomt met bijna twee maanden van de mondiale vraag naar nikkel voor de productie van roestvrij staal.
Geopolitieke trigger:De Russische invasie van Oekraïne leidde tot angst voor verstoring van de aanvoer bij Norilsk Nickel (de grootste nikkelproducent van Rusland). Kopers haastten zich om dekking te bieden; korte broeken werden gedwongen om te kopen.
Margeoproepcascade:Terwijl de prijs steeg, stroomden de margestortingen in een stroomversnelling. Omdat er op deze niveaus geen liquiditeit beschikbaar was voor verkopers, werd de feedbacklus zichzelf- versterkend.
LME-interventie:De LME heeft voor het eerst sinds de tincrisis van 1985 de nikkelhandel opgeschort, ~4 miljard dollar aan transacties boven de $80.000/ton geannuleerd en leveringsverplichtingen uitgesteld.
Onmiddellijke impact op kopers van roestvrij staal
Mills plaatste clausules in buitengewone overmacht-overmacht--stijl en weigerde orders met een vaste- prijs te honoreren die vóór 8 maart waren geplaatst.
De prijzen voor roestvrij staal in Azië en Europa stegen in weken tijd met 25 tot 40% en corrigeerden vervolgens scherp toen de LME-interventie van kracht werd.
Kopers zonder contracten met een index-gekoppelde of gelimiteerde-legering-toeslag kregen te maken met de volledige kostenschok.
De gebeurtenis bracht de kwetsbaarheid van LME-prijzen uit één enkele bron aan het licht en leidde tot een sectorbrede herbeoordeling van contractstructuren-.
|
⚠️Kopersles vanaf maart 2022 Elk contract dat niet expliciet vermeldt hoe de legeringstoeslag wordt berekend (en afgetopt of afgedekt) stelt de koper bloot aan een onbeperkt opwaarts risico wanneer het nikkel piekt. Standaardbeperking: onderhandel over een 'prijsplafond'-clausule voor de referentiewaarde van de legeringstoeslag, of gebruik index-gekoppelde prijzen met een cap/floor-structuur. |
Beyond Nickel: hoe chroom en molybdeen de toeslag beïnvloeden
Nikkel beheerst de krantenkoppen, maarchroomEnmolybdeenworden ook meegenomen in de legeringstoeslag, vooral voor kwaliteiten als316L(2–3% Mo) en904L(4–5% Maand). Chroom is het fundamentele element in alle roestvrij staalsoorten en is aanwezig in een percentage van 16-26%, maar de prijs ervan is stabieler omdat het niet LME-verhandeld wordt.
|
Element |
Prijsreferentie |
Prijsvolatiliteit |
Typisch bereik (2020-2025) |
Cijfers die het meest getroffen zijn |
|
Nikkel (Ni) |
LME Nikkel Cash |
Zeer hoog |
USD 11.000–100.000/ton |
Geheel austenitisch, legering 20, 904L |
|
Chroom (Cr) |
Driemaandelijkse CrFe-onderhandelingen |
Gematigd |
USD 1.000–3.500/ton CrFe* |
Alle kwaliteiten (basis van corrosiebestendigheid) |
|
Molybdeen (Mo) |
LME / dealermarkt |
Hoog |
USD 20.000–80.000/t Mo-metaal |
316L, 317L, 904L, duplex-2507 |
|
Mangaan (Mn) |
Klein/meestal genegeerd |
Laag |
USD 1.000–2.000/ton |
Alleen 200-serie (vervangt Ni) |
|
IJzerschroot |
Regionale markt |
Gematigd |
USD 200–600/ton |
Alle kwaliteiten (stalen basis) |
* CrFe=ferrochroomlegering, vermeld per ton aanwezig chroom.
Molybdeen: de verborgen vermenigvuldiger in 316L- en super-austenitische kwaliteiten
Molybdeenvoegt weerstand tegen putcorrosie en spleetcorrosie toe, waardoor het essentieel is316Lvoor maritieme en farmaceutische toepassingen. Maar bij 10-12% van het gewicht van de kwaliteit,Mo's prijsschommelingenkan de delta van de legeringstoeslagen verdubbelen vergeleken met 304. Toen Mo begin 2022 ~US$80.000/ton bereikte (gelijktijdig met de nikkelpiek), overschreden sommige 316L-toeslagen de basisprijzen van 316L.
Hoe een nikkelbeweging van US$ 5.000/ton zich vertaalt in uw factuur
Om dit praktisch te maken, toont onderstaande tabel bij benadering de verandering in de legeringstoeslag per ton eindproduct voor aUS$5.000/ton stijging van LME-nikkel, voor gangbare roestvrij staalsoorten en productvormen. Aannames: USD/EUR=1.08; productopbrengstfactoren: plat=1.00, staaf=1.12, naadloze buis=1.20.

|
Cijfer |
Ni-gehalte (midden%) |
Productvorm |
AS-stijging per +$5.000/t Ni (USD/t) |
AS-verhoging per +$5.000/t Ni (USD/kg) |
|
201 |
4.5% |
Vel / plat |
~$225/t |
~$0,23/kg |
|
304 / 304L |
9.5% |
Vel / plat |
~$475/t |
~$0,48/kg |
|
304 / 304L |
9.5% |
Koud-getrokken staaf |
~$532/t |
~$0,53/kg |
|
316L |
12.0% |
Vel / plat |
~$600/t |
~$0,60/kg |
|
316L |
12.0% |
Naadloze pijp |
~$720/t |
~$0,72/kg |
|
310S |
20.5% |
Vel / plat |
~$1,025/t |
~$1,03/kg |
|
904L |
25.5% |
Plaat / Plat |
~$1,275/t |
~$1,28/kg |
|
2205 (duplex) |
5.5% |
Vel / plat |
~$275/t |
~$0,28/kg |
|
2507 (S.Duplex) |
7.0% |
Plaat / Plat |
~$350/t |
~$0,35/kg |
Praktische implicatie:Als u jaarlijks 500 ton 316L naadloze buizen koopt en nikkel stijgt met US$ 5.000/ton, verwacht dan dat uw jaarlijkse legeringstoeslag met ongeveer US$ 360.000 zal stijgen. Deze omvang van blootstelling rechtvaardigt volledig het investeren in hedging of contractherstructurering.
Strategieën van kopers voor het beheersen van het risico op legeringstoeslagen
Er bestaat geen strategie die het risico op legeringstoeslagen volledig elimineert, maar de volgende benaderingen kunnen de volatiliteit aanzienlijk verminderen, de kostenvoorspelbaarheid verbeteren en de marges beschermen wanneer nikkel scherp beweegt.
Strategie 1: Index-Gekoppelde contracten met transparante formules
Vraag uw leverancier om een gepubliceerde gemiddelde LME-indexperiode te gebruiken (bijvoorbeeld. 21st-tot-20e maandelijks) met een gedefinieerde cijfersamenstellingsfactor. Dit voorkomt dat de fabriek ondoorzichtige interne referentiewaarden gebruikt die de toeslag verder opdrijven dan wat LME-beweging alleen zou rechtvaardigen.
Strategie 2: Cap-and-collage-overeenkomsten voor legeringstoeslagen
Onderhandelen over eentoeslag cap(plafond) in uw leveringscontract: als nikkel groter is dan X/ton, wordt de toeslag gemaximeerd op Y/ton. Bied in ruil daarvoor een bodem aan: als nikkel onder een bepaald niveau zakt, verwacht de koper geen korting onder de vloer. Deze twee{2}}zijdige structuur is eerlijk voor beide partijen en wordt veel gebruikt op de Europese markt voor roestvrij staal.
Strategie 3: LME Forward Hedging
Ervaren kopers of hun financiële afdelingen kunnen LME-nikkelfutures of -opties kopen om hun blootstelling af te dekken. Een koper die nikkel gedurende drie maanden vastlegt voor 16.000 dollar per ton, is beschermd als het nikkel naar 22.000 dollar per ton stijgt, zelfs als zijn roestvrije leverancier de legeringstoeslag dienovereenkomstig verhoogt.
Strategie 4: Cijfervervanging - Lagere Ni-inhoudscijfers
Waar de eisen op het gebied van corrosiebestendigheid dit toelaten, kan worden overgeschakeld van 304/316L austenitisch naarduplex 2205kan de blootstelling aan nikkel met ~40-60% verminderen, terwijl gelijkwaardige of superieure mechanische eigenschappen behouden blijven. Dit is vooral effectief in structurele toepassingen waarbij sterkte de belangrijkste factor is, en niet extreme corrosieweerstand.
Strategie 5: Timing en voorraadbeheer
Controleer maandelijks de LME-nikkelprijzen. Wanneer nikkel aanzienlijk onder het twaalf-maandsgemiddelde is gedaald, worden bij het plaatsen van grotere termijnorders lagere legeringstoeslagen voor twee tot drie maanden vastgelegd. Omgekeerd, wanneer nikkel bijna een hoogtepunt in meerdere jaren heeft bereikt, minimaliseer dan de voorraad en onderhandel over kortere contractvoorwaarden.
|
Strategie |
Risicoreductie |
Implementatiecomplexiteit |
Beste voor |
|
Index-gekoppelde transparante contracten |
Medium |
Laag |
Alle kopers; fase van contractonderhandeling |
|
Kap- en kraagtoeslagovereenkomsten |
Hoog |
Medium |
Jaarcontracten, kopers met een hoog-volume |
|
LME nikkel voorwaartse hedging |
Zeer hoog |
Hoog |
Treasury-capable companies, >500t/jr |
|
Vervanging van cijfers (bijv.. 304 → 2205) |
Hoog |
Gemiddeld-Hoog |
Structurele/drukvattoepassingen |
|
Timing/voorraadbeheer |
Medium |
Laag |
Alle kopers; vereist prijsmonitoring |
Veelgestelde vragen
Vraag 1: Wat is de LME-legeringstoeslag voor roestvrij staal?
De LME-legeringstoeslag is een maandelijkse variabele vergoeding die door fabrieken wordt toegevoegd aan de basisprijs van roestvrij staal om de huidige kosten van belangrijke grondstoffen, voornamelijk nikkel, chroom en molybdeen, te dekken. Het wordt berekend op basis van de officiële LME-prijzen, gemiddeld over de voorgaande maand, en wordt op de 1e van elke maand opnieuw ingesteld.
Vraag 2: Welke invloed heeft de nikkelprijs op de kosten van roestvrij staal 304?
Een stijging van US$ 1.000/ton in LME-nikkel verhoogt de legeringstoeslag op 304-platen met ongeveer US$ 90-100/ton (EUR 80-90/ton tegen een tarief van 1,10), uitgaande van een nikkelgehalte uit het midden- bereik van 9,5%. Een piek van $10.000/t -, zoals begin 2022 -, vertaalt zich in een extra toeslag van ongeveer $950/t bovenop de basisprijs.
Vraag 3: Welke roestvrij staalsoorten worden het minst beïnvloed door veranderingen in de nikkelprijs?
Ferritische kwaliteiten (430, 409, 410S) bevatten nul nikkel en worden volledig niet beïnvloed door nikkelprijsbewegingen. Van de structurele legeringen heeft duplex 2205 het laagste nikkelgehalte (4,5–6,5%) van de gebruikelijke technische kwaliteiten, waardoor het het voorkeursalternatief is voor 316L wanneer de nikkelprijzen hoog zijn.
Vraag 4: Hoe vaak wordt de toeslag voor roestvrij staallegeringen bijgewerkt?
De meeste grote roestvrij staalfabrieken werken hun legeringstoeslag maandelijks bij en publiceren de waarde van de volgende maand rond de 21e tot en met 25e van de huidige maand. Sommige fabrieken bieden dagelijkse legeringstoeslagen, waardoor kopers de LME-referentie van een specifieke dag voor hun bestelling kunnen vastleggen.
Vraag 5: Wat gebeurde er met de prijzen van roestvrij staal tijdens de LME-nikkelcrisis van maart 2022?
Tijdens de LME-nikkelcrisis van maart 2022 steeg LME-nikkel van $29.130 naar boven $100.000/ton in minder dan 72 uur voordat de LME de handel opschortte. De spotprijzen voor roestvrij staal in Azië en Europa stegen binnen enkele weken met 25-40%. Veel fabrieken beroepen zich op overmacht-of weigerden orders met een vaste- prijs uit te voeren. De LME annuleerde ongeveer $ 4 miljard aan transacties en vertraagde leveringsverplichtingen.
Vraag 6: Kunnen kopers zich indekken tegen nikkeltoeslagen voor roestvrij staal?
Ja. De meest directe methode is het kopen van LME-nikkelfutures of callopties die overeenkomen met het volume en de timing van geplande aankopen van roestvrij staal. Als u bijvoorbeeld een LME-calloptie voor nikkel van 6- ton koopt voor $ 17.000/ton, wordt er een plafond gesteld aan de nikkelkosten voor dat perceel. Als alternatief kunnen kopers rechtstreeks in hun leveringscontracten onderhandelen over 'cap{7}}toeslagen'.
Vraag 7: Is de legeringstoeslag voor alle roestvrijstalen productvormen hetzelfde?
Nee. De productvorm heeft een aanzienlijke invloed op de toeslag, omdat deze de verliezen aan materiaalopbrengst tijdens de productie weerspiegelt. Voor koud-getrokken staven, naadloze buizen en precisiebuizen gelden hogere toeslagen dan voor warmgewalste platte producten-, doorgaans 10-20% meer. Dit komt door de extra verwerkingsstappen (doorboren, trekken, gloeien) die resulteren in meer afval per ton eindproduct.
Conclusies
Nikkel is de prijsmotor van austenitisch roestvrij staal.Bij een typisch nikkelgehalte van 8–28% is nikkel verantwoordelijk voor 25–45% van de totale legeringskosten. Geen enkele andere factor zorgt voor meer volatiliteit van de facturen van maand- tot- maanden.
De legeringstoeslag is een gestructureerde, berekenbare kostencomponent.Elke grote fabriek gebruikt een openbaar gemaakte maandelijkse referentieperiode (LME-gemiddelde over de voorgaande maand). Kopers die de formule begrijpen, kunnen hun verwachte factuur modelleren voordat de fabriek deze publiceert.
De crisis van maart 2022 kwam 1-in de 50 jaar voor, maar de contractlessen zijn blijvend.Inroepen van overmacht{0}}, geannuleerde transacties en prijsschokken hebben aangetoond dat geen enkel roestvrij staalcontract met een vaste- prijs geloofwaardig is zonder expliciete voorwaarden voor legeringstoeslagen.
Vervanging van obligaties is de meest kosten-effectieve lange- afdekking.Voor toepassingen waarbij duplex 2205 of ferritische kwaliteiten technisch haalbaar zijn, kan het overstappen van 304/316L de blootstelling aan de nikkel{3}}prijs met 40-60% verminderen zonder enige financiële overhead.
Index-gekoppelde contracten met gemaximeerde toeslagen beschermen beide partijen.Dankzij een kap{0}}en-kraagstructuur kunnen kopers met vertrouwen budgetteren en kunnen leveranciers hun marges handhaven. Het is het contractmechanisme dat wordt aanbevolen door inkoopspecialisten in heel Europa en Azië.
Monitor LME-nikkel als inkoop-KPI.Kopers die LME-nikkel maandelijks volgen, kunnen discretionaire aankopen timen, voorraadniveaus aanpassen en heronderhandelingsperioden openen bij cyclische prijsdieptepunten. De gegevens zijn gratis beschikbaar op lme.com en tradingeconomics.com.
