ERW-buizen (Electric Resistance Welded) worden gemaakt door platte stalen strip koud-te vormen tot een cilindrische vorm en de randen aan elkaar te lassen met behulp van elektrische weerstand. SMLS (naadloze) buizen worden gemaakt door een massieve knuppel te doorboren en deze zonder enige las in een holle buis te trekken of te rollen.
ERW-buizen zijn kosteneffectiever- en verkrijgbaar in grotere diameters met strakkere wanddiktecontrole, waardoor ze ideaal zijn voor structurele, water- en lage- tot- middendruktoepassingen. SMLS-buis heeft geen lasnaad, hogere drukwaarden en superieure corrosieweerstand bij de naad, waardoor het de verplichte keuze is voor hoge- druk, hoge- temperatuur en kritische servicetoepassingen.

Stalen pijpis een van de meest fundamentele componenten in de moderne industrie. Het vervoert water, olie, gas, chemicaliën en stoom over duizenden kilometers pijpleiding- en processystemen. Twee productiemethoden domineren de markt: elektrisch weerstandslassen (ERW) en naadloos (SMLS). Het selecteren van het verkeerde type kan leiden tot voortijdige uitval, veiligheidsincidenten of onnodige uitgaven. Dit artikel biedt een grondige, data-gestuurde vergelijking om ingenieurs, inkoopmanagers en projecteigenaren te helpen de juiste keuze te maken.
Hoe ERW-buizen worden gemaakt
Het ERW-productieproces
ERW-buis begint als platte stalen strip (skelp of spoel) die wordt afgewikkeld, geëgaliseerd en in een vormmolen wordt gevoerd. De strip wordt via een reeks rolstandaards geleidelijk tot een ronde cilinder gevormd. De randen van de gevormde strip worden vervolgens verwarmd tot de -lastemperatuur (ongeveer 1300-1400 graden C) door elektrische weerstand (contact met koperelektroden) of hoog-inductie, en onder hoge druk samengedrukt om een vaste las te vormen.
ERW-processtappen (in volgorde):(1) Steel coil uncoiling and leveling >> (2) Strip edge trimming and cleaning >> (3) Roll forming: V-shape to U-shape to O-shape (round) >> (4) Edge heating by high-frequency induction (HF-ERW) or low-frequency contact (LF-ERW) >>(5) Druklas smeden:
edges squeezed together at 1300-1400 deg C >> (6) Internal and external weld bead removal (scarfing/trimming) >> (7) Sizing and straightening >> (8) Non-destructive testing (UT/RT of weld seam) >>(9) Op lengte zagen en controleren
Soorten ERW-buizen
|
ERW-type |
Afkorting |
Frequentie |
Typisch maatbereik |
Belangrijkste kenmerk |
|
Hoog-ERW met hoge frequentie |
HF-ERW |
200-500 kHz |
NPS 1/2 tot NPS 24 |
Tegenwoordig het meest voorkomend; smalle hitte-getroffen zone (HAZ) |
|
Lage- ERW met lage frequentie |
LF-ERW |
50-60 Hz |
NPS 1/2 tot NPS 12 |
Legacy-methode; bredere HAZ, grotendeels vervangen door HF-ERW |
|
Longitudinale SAW (ondergedompelde boog) |
LSAW |
N.v.t. (booglassen) |
NPS 16 tot NPS 60+ |
Niet strikt ERW, maar gebruikt een soortgelijke vlakke-plaat-naar-pijpbenadering; enkele langsnaad |
|
Spiraalvormige ZAAG |
SSAW / HSAW |
N.v.t. (booglassen) |
NPS 16 tot NPS 100+ |
Spiraalvormige naad; verschillende lasgeometrie maar dezelfde oorsprong van platte-platen |
|
Elektrisch flitsgelast |
EFW |
N.v.t. (flitslassen) |
NPS 6 t/m NPS 48 |
Voorloper van ERW; grotendeels verouderd; beperkt tot specifieke codes |
Belangrijkste voordelen van ERW-buis
Kosteneffectief-: ERW-buizen zijn 15-35% goedkoper dan naadloze buizen van dezelfde maat en kwaliteit dankzij eenvoudigere productie en hogere productiesnelheid.
Nauwe wanddiktetolerantie: Koud-gewalst stripmateriaal biedt een consistentere wanddikte dan warm-gewalst knuppel- naadloos.
Gladde oppervlakteafwerking: Het buitenoppervlak van ERW-buizen is doorgaans gladder dan naadloos, wat gunstig is voor schilderen en coaten.
Grotere diameters beschikbaar: ERW kan NPS 24 (603 mm buitendiameter) produceren vanaf rol, terwijl naadloos boven NPS 16 beperkt is tot minder fabrieken wereldwijd.
Snellere levering: ERW-fabrieken hebben hogere productiesnelheden (tot 100 m/min), waardoor kortere doorlooptijden mogelijk zijn.
Belangrijkste beperkingen van ERW-buis
Lasnaad:De lasnaad is de inherente zwakte van ERW-buis. Hoewel moderne HF-ERW lassen van hoge- kwaliteit produceert, blijft de naad een potentiële locatie voor: (1) lasdefecten (gebrek aan smelting, porositeit, insluitsels); (2) preferentiële corrosie bij de lasnaad; (3) lagere vermoeiingssterkte in de laszone; (4) spanningsconcentratie onder cyclische belasting.
Kwetsbaarheid van lasnaden: De HAZ heeft andere microstructuur- en corrosie-eigenschappen dan het basismetaal.
Drukbeperkingen: ERW is over het algemeen beperkt tot drukdiensten van klasse 300-600; niet geschikt voor extreme druk.
Temperatuurbeperkingen: De lasnaad kan bij hogere temperaturen verslechteren als gevolg van HAZ-korrelgroei.
Codebeperkingen: Sommige codes verbieden ERW voor bepaalde kritieke services (de zure service van API 5L PSL-2/PSL-3 kan bijvoorbeeld naadloos vereisen).
Hoe SMLS-pijp wordt gemaakt
Het naadloze productieproces
Naadloze buis wordt geproduceerd uit een massieve ronde stalen knuppel. De knuppel wordt in een rotatieoven tot ongeveer 1200-1280 graden Celsius verwarmd en vervolgens door een doorn doorboord om een holle schaal te vormen. Deze schaal wordt verlengd en in wanddikte verkleind door een reeks walsbewerkingen (mannesmann-plugmolen, doornmolen of duwbank). De resulterende buis wordt vervolgens opnieuw verwarmd, verkleind tot de uiteindelijke afmetingen op een maatmolen of rekreducerende molen, en afgekoeld.
SMLS-processtappen (in volgorde):(1) Solid round billet inspection and heating (1200-1280 deg C) >> (2) Piercing: billet pierced by rotating rolls + fixed mandrel to form hollow shell >> (3) Elongation: hollow shell elongated and wall reduced (plug mill or mandrel mill) >> (4) Reheating (for further reduction) >> (5) Sizing / stretch-reducing to final OD and wall thickness >> (6) Cooling on cooling bed >> (7) Heat treatment (normalizing, annealing, or quench + temper as required) >> (8) Straightening, cutting, and inspection >> (9) Non-destructive testing (UT body + ends) >>(10) Hydrostatisch testen en eindinspectie
Naadloze productiemethoden
|
Methode |
Ook bekend als |
Typisch maatbereik |
Belangrijkste kenmerk |
|
Mannesmann-plugmolen |
Plugmolen rollen |
NPS 4 t/m NPS 16, wand 4-60 mm |
Traditionele methode; hoog wanddiktebereik |
|
Doorn molen |
Continue doornmolen |
NPS 1 tot NPS 7-5/8, wand 3-25 mm |
Hoge snelheid (tot 1,2 m/s); gebruikelijk voor OCTG |
|
Pilger Molen |
Koud pilgeren |
NPS 1/2 tot NPS 10, wand 1-40 mm |
Koud-werken; uitstekende oppervlakte en toleranties |
|
Extrusie |
Hete extrusie |
NPS 2 tot NPS 12, wand 2-50 mm |
Gebruikt voor nikkellegeringen en speciale metalen |
|
Assel / Drie-Rol |
Drie-roll-piercing + rollen |
NPS 2 t/m NPS 8, wand 5-60 mm |
Specialist in zware wanden; verbeterde concentriciteit |
|
Over doorn getrokken (DOM) |
Koud tekenen |
NPS 1/2 tot NPS 6, wand 1-12 mm |
Precisietoleranties; gebruikt voor hydraulisch/mechanisch |
Belangrijkste voordelen van SMLS Pipe
Geen lasnaad: elimineert alle las-gerelateerde defecten, HAZ en preferentiële corrosie bij de naad.
Hogere drukwaarde: uniforme wanddikte en afwezigheid van naden maken hogere werkdrukken mogelijk.
Superieure prestaties bij hoge- temperaturen: geen HAZ-korrelgroei of lasdegradatie bij hogere temperaturen.
Betere weerstand tegen vermoeidheid: geen spanningsconcentratie op de naad; uniforme materiaaleigenschappen rond de omtrek.
Acceptatie van de code: Geaccepteerd voor alle serviceklassen, inclusief de meest kritische (nucleair, petrochemisch, zuur gas).
Belangrijkste beperkingen van SMLS Pipe
Hogere kosten: 15-40% duurder dan vergelijkbare ERW-buizen vanwege de complexere productie.
Groottebeperkingen: Naadloze buizen boven NPS 16-24 worden wereldwijd door minder fabrieken geproduceerd; beschikbaarheid en doorlooptijden kunnen een probleem zijn.
Variatie in wanddikte: Warm-gewalste naadloze buizen hebben een grotere tolerantie voor de wanddikte dan ERW (doorgaans +/-12,5% versus +/-10%).
Oppervlakteafwerking: Naadloze buizen hebben doorgaans een ruwer buitenoppervlak (heet{0}}gevormd) dan ERW, waarvoor mogelijk bewerking of slijpen nodig is voor kritische toepassingen.
ERW versus SMLS: uitgebreide technische vergelijking
|
Parameter |
ERW-buis |
SMLS-pijp |
|
Productiemethode |
Platte strip gerold en randen gelast door elektrische weerstand |
Massieve knuppel doorboord en langwerpig tot holle buis |
|
Lasnaad |
Ja (lasnaad in de lengterichting) |
Nee (volledig naadloos) |
|
Grondstof |
Warm-gewalst of koud-gewalst staal op rol/band |
Stevige ronde stalen staaf |
|
Maatbereik (koolstofstaal) |
NPS 1/2 tot NPS 24 (buitendiameter 21-610 mm) |
NPS 1/8 tot NPS 24-36 (buitendiameter 10-914 mm) |
|
Maatbereik (roestvrij/nikkel) |
NPS 1/2 tot NPS 24 (beperkt door spoelbreedte) |
NPS 1/8 tot NPS 24-30 (beperkt door molencapaciteit) |
|
Wanddiktebereik |
0,8 mm tot 20 mm (typisch) |
1,0 mm tot 60 mm+ (afhankelijk van de methode) |
|
Tolerantie wanddikte |
+/- 10% (strak, vanaf spiraal) |
+/- 12.5% (breder, vanaf blok) |
|
OD-tolerantie |
+/- 1% (goed, van maatfabriek) |
+/- 1% tot +/- 12.5% (varieert per standaard) |
|
Lengte (enkel willekeurig) |
5-7 m (16-24 ft) |
5-7 m (16-24 ft) |
|
Lengte (dubbel willekeurig) |
9-12 m (30-40 ft) |
9-12 m (30-40 ft) |
|
Lengte (aangepast) |
Tot 18 m voor ERW (spiraal-gevoed) |
Beperkt tot molenlengte (typisch maximaal 12-14 m) |
|
Oppervlakteafwerking (ID) |
Glad (lasrups verwijderd door afbranden) |
Variabel (hot-gevormd); kan ruwer zijn |
|
Oppervlakteafwerking (OD) |
Glad (koud-gevormd uit strip) |
Ruw (heet-gevormd); kan molensporen hebben |
|
Drukclassificatie |
Matig (beperkt door lasnaad) |
Hoog (alleen beperkt door wanddikte) |
|
Temperatuurbereik |
Tot 400 graden C (koolstofstaal) |
Tot 650 graden C+ (afhankelijk van de kwaliteit) |
|
Corrosiebestendigheid |
Goed, maar de lasnaad kan een preferentiële corrosieplaats zijn |
Uniform rond de omtrek; geen voorkeurslocaties |
|
Vermoeidheid Sterkte |
Matig (spanningsconcentratie bij lasnaad) |
Hoog (uniforme materiaaleigenschappen) |
|
Cyclische dienst |
Geschikt voor gematigde cycli |
Uitstekend geschikt voor zwaar cyclisch gebruik |
|
BDE van Weld |
UT/RT van langsnaad vereist |
Geen las te inspecteren; lichaam UT/ET |
|
Productiesnelheid |
Hoog (tot 100 m/min voor HF-ERW) |
Laag (0,5-2 m/min voor plugmolen) |
|
Doorlooptijd |
2-6 weken (voorraad beschikbaar) |
4-12 weken (afhankelijk van grootte en graad) |
|
Relatieve kosten (per meter) |
1,0x (basislijn) |
1,15-1,40x (15-40% premie) |
|
Primaire codes |
API 5L, ASTM A53, A135, A672, A671, A139 |
ASTM A106, A312, A213, A519, API 5L, A333 |
Toepasselijke materiaalkwaliteiten en normen
Koolstofstaalsoorten
|
Cijfer |
Specificatie |
ERW beschikbaar |
SMLS beschikbaar |
Sleuteltoepassing |
|
ASTM A53 Gr. B |
ASTM A53 |
Ja (type E) |
Ja (type S) |
Algemeen gebruik, structureel, mechanisch |
|
ASTM A106 Gr. B |
ASTM A106 |
Nee |
Ja |
Service bij hoge- temperaturen (tot 425 graden C) |
|
API 5L Gr. B |
API5L |
Ja |
Ja |
Transport van olie en gas |
|
API 5L X42-X80 |
API 5L PSL1/2 |
Ja (X42-X70) |
Ja (X42-X80) |
Gas-/olietransmissie onder hoge- druk |
|
ASTM A333 Gr. 6 |
ASTM A333 |
Ja |
Ja |
Service bij lage- temperaturen (tot -45 graden C) |
|
ASTM A335 P1/P5/P9/P11/P22/P91 |
ASTM A335 |
Nee |
Ja |
Hoge-vermogens-/ketelleidingen |
|
ASTM A135 Gr. A/B |
ASTM A135 |
Ja |
Nee |
alleen ERW; elektrische-fusie-gelaste buis |
|
ASTM A672 (diversen) |
ASTM A672 |
Ja |
Nee |
alleen ERW; hoge-drukservice |
Roestvrij staalkwaliteiten
|
Cijfer |
UNS |
Specificatie |
ERW beschikbaar |
SMLS beschikbaar |
|
TP304/304L |
S30400/S30403 |
ASTM A312/A312M |
Ja (A312, A249) |
Ja (A312, A213) |
|
TP316/316L |
S31600/S31603 |
ASTM A312/A312M |
Ja (A312, A249) |
Ja (A312, A213) |
|
TP316Ti |
S31635 |
ASTM A312/A312M |
Ja |
Ja |
|
TP317/317L |
S31700/S31703 |
ASTM A312/A312M |
Beperkt |
Ja |
|
TP321/321H |
S32100/S32109 |
ASTM A312/A312M |
Ja |
Ja |
|
TP347/347H |
S34700/S34709 |
ASTM A312/A312M |
Beperkt |
Ja |
|
TP310S |
S31008 |
ASTM A312/A312M |
Beperkt |
Ja |
|
2205 Duplex |
S31803 |
ASTM A789/A790 |
Beperkt |
Ja |
|
2507 Superduplex |
S32750 |
ASTM A789/A790 |
Zelden |
Ja |
|
Hastelloy C-276 |
N10276 |
ASTM B622 |
Nee |
Ja |
|
Inconel 625 |
N06625 |
ASTM B444/B704 |
Beperkt |
Ja |
|
Incoloy 800H/800HT |
N08810/N08811 |
ASTM B407/B514 |
Beperkt |
Ja |
ERW is overal verkrijgbaar voor gewone koolstofstaal en austenitische roestvrij staalsoorten (304/316). Voor hoogwaardige legeringen (duplex, superduplex, nikkellegeringen) en gespecialiseerde hoge- temperatuurkwaliteiten is naadloos de dominante of enige productiemethode. Als de materiaalsoort alleen naadloos beschikbaar is, is de selectie al gemaakt.
Overwegingen bij drukwaarden en wanddikte

Basisprincipes van drukberekening
De ontwerpdruk van een buis wordt berekend met behulp van de Barlow-formule (voor dunne- wand) of Lamé-vergelijking (voor dikke- wand). De efficiëntiefactor van de lasverbinding (E) is verschillend voor ERW en SMLS:
Barlow-formule (ASME B31.3):P = (2 x S x E x t) / (D - 2 x t) x F
Waarbij: P=ontwerpdruk (bar), S=toelaatbare spanning (MPa), E=voegefficiëntiefactor, t=wanddikte (mm), D=buitendiameter (mm), F=ontwerpfactor (0,4-0,72 per code).
E=1.0 voor SMLS; E=0.85 voor ERW (standaard), E=1.0 voor ERW met aanvullende BDE.
|
Gezamenlijk type |
Gezamenlijke efficiëntie (E) |
Codereferentie |
Effect op druk |
|
SMLS (naadloos) |
E = 1.0 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
Volledige ontwerpdruk (basislijn) |
|
ERW (standaard) |
E = 0.85 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
15% drukverlaging vergeleken met SMLS |
|
ERW (met volledige RT) |
E = 1.0 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
Volledige druk hersteld (RT vereist op 100% van de lassen) |
|
ZAAG (standaard) |
E = 0.85 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
15% drukverlaging |
|
SAW (met volledige RT) |
E = 1.0 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
Volledige druk hersteld |
|
Ovenkont-Gelast |
E = 0.60 |
ASME B31.3 Tabel 302.3.4 |
40% drukverlaging (zelden gebruikt) |
Vergelijking van wanddikte voor dezelfde druk
Om dezelfde ontwerpdruk te bereiken, moet ERW-buis een dikkere wand hebben dan naadloze buis (wanneer E=0.85). Het volgende voorbeeld illustreert dit:
|
Parameter |
SMLS-pijp |
ERW-buis (E=0.85) |
ERW-buis (E=1.0 met RT) |
|
Cijfer |
API 5L Gr. B |
API 5L Gr. B |
API 5L Gr. B |
|
O.D |
219,1 mm (NPS 8) |
219,1 mm (NPS 8) |
219,1 mm (NPS 8) |
|
Ontwerpdruk |
100bar |
100bar |
100bar |
|
Ontwerptemperatuur |
200 graden C |
200 graden C |
200 graden C |
|
Toelaatbare spanning (S) |
138 MPa |
138 MPa |
138 MPa |
|
Gezamenlijke efficiëntie (E) |
1.0 |
0.85 |
1.0 |
|
Vereiste wanddikte |
8,4 mm (Sch 40=8.2mm OK) |
9,9 mm (Sch 40=8.2mm NIET OK, Sch 80=12.7mm nodig) |
8,4 mm (hetzelfde als SMLS) |
|
Werkelijk gebruikt schema |
Sch40 (8,2 mm) |
Sch 80 (12,7 mm) of Sch 40 + RT |
Sch 40 (8,2 mm) met RT |
|
Gewicht per meter |
42,5 kg/m |
64,6 kg/m |
42,5 kg/m + RT-kosten |
|
Kostenimpact |
Basislijn (1,0x) |
1,52x per meter (dikkere muur + zwaarder) |
1,10x per meter (zelfde muur + RT) |
Wanddikte en kostenimpact voor ERW versus SMLS bij dezelfde ontwerpdruk (100 bar, NPS 8, API 5L Gr. B, 200 graden C). Bron: ASME B31.3-2022, API 5L-2024, berekening van de Barlow-formule.
Voor dezelfde ontwerpdruk heeft ERW-buis met E=0.85 een 15-18% dikkere wand nodig dan naadloze buis. Dit kan ERW naar het volgende zwaardere schema duwen, waardoor het materiaalgewicht en de kosten met meer dan 50% toenemen. ERW met 100% radiografische tests (RT) herstelt echter E=1.0, waardoor de muurschade wordt geëlimineerd. De afweging: dikkere muur versus RT-kosten. Voor grote hoeveelheden matigedrukleidingen kan ERW met RT voordeliger zijn.
Corrosieprestaties
Lasnaadcorrosie in ERW-buis
De lasnaad in ERW-buis heeft een door hitte beïnvloede- zone (HAZ) waar de microstructuur verschilt van het basismetaal. In koolstofstaal kan de HAZ een hogere hardheid en restspanning hebben, waardoor deze gevoelig is voor:
Preferentiële corrosie: De lasnaad corrodeert sneller dan het basismetaal in corrosieve omgevingen.
Sulfidespanningsscheuren (SSC): In H2S-omgevingen is de hardere HAZ gevoeliger voor SSC.
Waterstof-geïnduceerde scheurvorming (HIC): de lasnaad houdt meer waterstof vast tijdens het lassen, waardoor het HIC-risico toeneemt.
Spanningscorrosiescheuren (SCC): restspanningen door lasconcentraat aan de naad.
|
Serviceomgeving |
ERW-risiconiveau |
SMLS-risiconiveau |
Aanbeveling |
|
Drinkwater / Vuurwater |
Laag (niet-corrosief) |
Laag |
ERW aanvaardbaar; zuiniger |
|
Niet-corrosieve olie/gas (zoet) |
Laag |
Laag |
ERW aanvaardbaar; veel gebruikt |
|
CO2-houdende (zoete) olie/gas |
Matig (preferentiële corrosie bij de naad) |
Laag |
ERW aanvaardbaar met remming; SMLS voor de lange- termijn |
|
H2S-dat (zure) gas/olie bevat |
Hoog (SSC/HIC bij lasnaad) |
Laag (indien NACE--conform) |
SMLS heeft de voorkeur; ERW alleen als PSL-2/3 en NACE-getest |
|
Zeewater / brak water |
Matig-Hoog (putjes bij de naad) |
Matig (uniforme putjes) |
SMLS heeft de voorkeur voor 316L; ERW acceptabel met coating |
|
Chemische verwerking (HCl, H2SO4) |
Hoog (preferentiële lasaanval) |
Matig (uniforme corrosie) |
SMLS verplicht; gebruik nikkellegeringen |
|
Stoom op hoge-temperatuur (400-600 graden C) |
Matig (HAZ-korrelgroei) |
Laag |
SMLS heeft de voorkeur; ERW heeft mogelijk kruipproblemen bij de naad |
|
Cryogene service (onder -46 graden C) |
Matig (risico op brosse breuk bij naad) |
Laag |
SMLS heeft de voorkeur; ERW alleen indien volledig getest op impact- |
|
Cyclisch thermisch/mechanisch |
Hoog (vermoeidheid bij de naad) |
Laag |
SMLS verplicht voor ernstige cyclische problemen |
Corrosie- en milieurisicobeoordeling voor ERW versus SMLS-buis. Bron: NACE SP0472-2023, API 5L-2024 PSL-vereisten, NACE MR0175/ISO 15156-2023, ASME B31.3-2022.
Overwegingen bij zure service (H2S).
Voor pijpleidingen die zuur gas of zure olie vervoeren (die H2S bevatten), definieert API 5L productspecificatieniveaus (PSL) die aanvullende testvereisten opleggen:
|
API 5L PSL-niveau |
ERW-vereisten |
SMLS-vereisten |
Belangrijkste verschil |
|
PSL1 |
Standaard (UT-las) |
Standaard (UT-lichaam) |
Minimaal extra testen; ERW aanvaardbaar |
|
PSL2 |
Charpy impacttest + DWTT op las + HIC-testen |
Charpy impacttest + DWTT |
ERW-lassen moeten aanvullende impact- en DWTT-tests doorstaan |
|
PSL3 |
Alle PSL 2 + individuele UT-traceerbaarheid |
Alle PSL 2 + individuele UT-traceerbaarheid |
Voor beide typen gelden strenge eisen |
|
Zure service (PSL 2/3) |
HIC/SSC-testen op lasnaden verplicht |
HIC/SSC-testen op lichaam verplicht |
ERW-naad voegt HIC/SSC-risico toe; meer kans om te falen bij testen |
API 5L PSL-vereisten voor ERW versus SMLS in zure service. Bron: API 5L-2024, clausule 9 (PSL-vereisten), bijlage H (zure service).
Kritische opmerking over ERW in zure service:API 5L PSL-2 zure service vereist dat ERW-buizen de HIC- en SSC-tests doorstaan, specifiek op de lasnaad en HAZ. De faalpercentages voor ERW-buizen bij HIC-tests zijn aanzienlijk hoger dan voor naadloze buizen, omdat de lasnaad waterstof vasthoudt en een hogere hardheid heeft. Voor kritieke zure dienstverlening specificeren veel exploitanten naadloze buizen als beleidskwestie.
Toepassing-Specifieke aanbevelingen
|
Sollicitatie |
Aanbevolen type |
Typische kwaliteit(en) |
Code/standaard |
Grondgedachte |
|
Olie-/gastransmissie (zoet) |
ERW of SMLS |
API 5L Gr.B, X52-X70 |
API 5L, ASME B31.4/8 |
Beiden geaccepteerd; ERW zuiniger voor grote-diameter |
|
Olie-/gastransmissie (zuur, H2S) |
SMLS (bij voorkeur) |
API 5L Gr.B/X52 PSL-2/3 |
API 5L, NACEMR0175 |
SMLS elimineert het SSC/HIC-risico op lasnaden |
|
Watertransmissie/distributie |
ERW (voorkeur) |
API 5L Gr.B, A53 Gr.B |
AWWA D100, ASME B31.1 |
ERW kosten-effectief voor water met lage- druk |
|
Brandbeveiliging / sprinkler |
ERW |
A53 Gr.B, A135 Gr.B |
NFPA 13/14, ASTM A135 |
ERW-norm voor bluswatersystemen |
|
Structureel / heien |
ERW (voorkeur) |
A53 Gr.B, A500 Gr.C |
AISC, ASTM A53/A500 |
ERW voordelig voor structurele buizen |
|
Procesleidingen (algemeen) |
Beide; SMLS voor kritisch |
A106 Gr.B, A312 TP304/316 |
ASME B31.3 |
SMLS voor hoge druk/corrosie; ERW voor nut |
|
Stoom op hoge-temperatuur (400-650 graden C) |
SMLS (verplicht) |
A335 P11, P22, P91 |
ASME B31.1, B31.3 |
SMLS elimineert het kruipen van naden bij hoge temperaturen |
|
Ketel / elektriciteitscentrale |
SMLS (verplicht) |
A335 P91/P92, A213 T91/T92 |
ASME B31.1, BPVC I |
Naadkwaliteit kritisch bij 500-620 graden Celsius |
|
Raffinaderijproces (corrosief) |
SMLS (bij voorkeur) |
A312TP316L, B622 C-276 |
ASME B31.3, NACE |
Elimineer preferentiële corrosie van de lasnaden |
|
Chemische verwerking |
SMLS (verplicht voor corrosief) |
A312/A213 TP316L, A789 2205 |
ASME B31.3 |
SMLS voor zuur/bijtend gebruik |
|
Offshore/onderzees |
SMLS (bij voorkeur) |
API 5L X65 PSL-2, A312 316L |
API 5L, DNV-OS-F101 |
SMLS voor weerstand tegen vermoeidheid en zure service |
|
Cryogeen bij lage- temperatuur |
SMLS (bij voorkeur) |
A333 Gr.6, A312 304L |
ASME B31.3 |
Impacttests op lasnaden zijn van cruciaal belang voor ERW |
|
Hydraulisch/pneumatisch |
DOM SMLS (voorkeur) |
A519 1026/4140 |
SAE J524, ASTM A519 |
Precisie-ID vereist; DOM naadloos heeft de voorkeur |
|
Farmaceutisch/sanitair |
SMLS (verplicht) |
A269TP316L, A270 |
ASME BPE, ASTM A269 |
Geen lasnaad; orbitale-gelaste fittingen |
Toepassing-Specifieke aanbevelingen voor ERW versus SMLS Pipe. Bron: ASME B31.1/3-2022, API 5L-2024, NACE MR0175/ISO 15156, DNV-OS-F101, NFPA 13-2025, industriële praktijk.
Kostenvergelijking

Materiaalkosten per kwaliteit en grootte
|
Cijfer |
Grootte (NPS) |
ERW-prijs (USD/m) |
SMLS-prijs (USD/m) |
SMLS-premium |
Aanbeveling |
|
A53 Gr.B (koolstof) |
NPS 6, Sch40 |
$18-25 |
$22-32 |
+15-30% |
ERW voor nutsvoorzieningen; SMLS voor proces |
|
A53 Gr.B (koolstof) |
NPS 12, Sch40 |
$35-50 |
$42-60 |
+15-35% |
ERW zuinig; SMLS voor druk |
|
API 5L Gr.B |
NPS 8, Sch40 |
$25-35 |
$30-42 |
+15-25% |
ERW-standaard voor olie/gas |
|
API5L X52 |
NPS 12, Sch40 |
$40-55 |
$48-68 |
+15-30% |
ERW wordt veel gebruikt in pijpleidingen |
|
API 5L X65 PSL-2 |
NPS 16, GEW 12 mm |
$80-110 |
$100-140 |
+15-35% |
ERW beschikbaar; SMLS voor zuur |
|
A312 TP304L (RVS) |
NPS 4, Sch 10S |
$45-65 |
$55-80 |
+15-30% |
ERW acceptabel voor lage druk |
|
A312 TP316L (RVS) |
NPS 6, Sch40 |
$85-120 |
$100-145 |
+15-30% |
SMLS heeft de voorkeur vanwege corrosief |
|
A789 S31803 (duplex) |
NPS 4, Sch 10S |
$120-170 |
$140-200 |
+15-25% |
SMLS heeft de voorkeur; ERW beperkt |
|
B622 N10276 (C-276) |
NPS 3, Sch10S |
N.v.t. (niet beschikbaar ERW) |
$550-800 |
N/A |
Alleen SMLS |
Vergelijking van materiaalkosten (marktprijzen 2025-2026, FOB voor Zuidoost-Azië / Midden-Oosten). Bron: inkoopgegevens van Jinie Technology, MEPS International staalprijsgegevens, schattingen van de sector. Let op: Prijzen variëren aanzienlijk per regio, bestelhoeveelheid en marktomstandigheden.
Overwegingen voor totale geïnstalleerde kosten
Materiaalkosten zijn slechts een deel van de vergelijking. De totale installatiekosten omvatten leidingen, lassen, NDE, coating en logistiek:
|
Kostencomponent |
ERW (NPS 8, Sch 40, koolstof) |
SMLS (NPS 8, Sch 40, koolstof) |
Opmerkingen |
|
Materiaal pijp |
$25-35/m |
$30-42/m |
SMLS +15-25% premie |
|
Lassen arbeid |
$ 25-35/joint |
$ 30-42/joint |
Vergelijkbaar (dezelfde WPS voor hetzelfde cijfer) |
|
BDE (RT-las versus UT-lichaam) |
$15-22/verbinding (RT van las) |
$8-14/gewricht (UT van lichaam) |
ERW: naad RT vereist; SMLS: lichaam UT |
|
Coating (3LPE/FBE) |
$8-15/m |
$8-15/m |
Dezelfde kosten voor dezelfde buitendiameter |
|
Logistiek (gewicht) |
42,5 kg/m² (Sch 40) |
42,5 kg/m² (Sch 40) |
Hetzelfde voor hetzelfde schema |
|
Totaal per meter (geïnstalleerd) |
$75-105/m |
$80-115/m |
SMLS +5-10% totaal geïnstalleerd |
|
Totaal per meter (als ERW Sch 80 nodig heeft) |
$90-130/m (zwaardere pijp) |
$80-115/m |
ERW Sch 80 doet het kostenvoordeel teniet |
Vergelijking van totale geïnstalleerde kosten (NPS 8, koolstofstaal, pijpleiding van 100 meter, prijzen voor 2025-2026). Bron: schattingen van aannemers, branchebenchmarks, projectgegevens van Jinie Technology.
Voor matige-druk, niet-corrosieve toepassingen: de totale geïnstalleerde kosten van ERW-buizen zijn 5-15% lager dan die van naadloze buizen. Voor hogedrukdiensten die een dikkere wand vereisen: ERW kan zijn kostenvoordeel verliezen omdat de dikkere wand gewicht en materiaalkosten met zich meebrengt. Het break-evenpunt waarop SMLS zuiniger wordt, ligt doorgaans rond klasse 300-600, afhankelijk van de grootte.
Veelgestelde vragen (FAQ)
Vraag 1: Zijn ERW-leidingen veilig voor hogedruktoepassingen-?
ERW-buizen kunnen worden gebruikt voor toepassingen met gematigde hoge- druk (tot klasse 600) wanneer ze zijn vervaardigd volgens API 5L PSL-2 of ASTM A672 met volledige NDE. Voor klasse 900 en hoger heeft naadloze buis echter over het algemeen de voorkeur of is dit vereist. Bij zeer hoge drukken wordt de lasnaad een beperkende factor omdat deze de verbindingsefficiëntiefactor verlaagt van 1,0 naar 0,85, waardoor een zwaardere wand nodig is.
Vraag 2: Kan ERW-buis worden gebruikt in zure dienst (H2S)?
Ja, maar met voorwaarden. API 5L PSL-2 ERW-buizen moeten HIC- en SSC-tests doorstaan, specifiek op de lasnaad en HAZ. Veel operators geven de voorkeur aan naadloos voor zure toepassingen, omdat de lasnaad inherent gevoeliger is voor waterstofgerelateerde scheuren. Voor kritische zuurservice (H2S boven 2% mol, hoge druk) is naadloos de standaardkeuze.
Vraag 3: Waarom is naadloze buis duurder?
Naadloze buizen zijn duurder omdat: (1) het productieproces langzamer is en energie-intensiever- (verwarmen van massieve knuppels, meerdere walsgangen); (2) Naadloze molens hebben een lagere doorvoer dan ERW-molens; (3) De toleranties voor de wanddikte zijn groter, waardoor meer materiaal nodig is voor dezelfde minimale wand; (4) Wereldwijd produceren minder fabrieken naadloze buizen met een grote- diameter, waardoor de concurrentie op het gebied van aanbod wordt beperkt. De premie van 15-40% betreft de kosten voor het wegwerken van de lasnaad.
Vraag 4: Wat is de maximale diameter voor naadloze buizen?
Naadloze koolstofstalen buizen zijn in de handel verkrijgbaar tot NPS 36 (914 mm buitendiameter), maar beschikbaarheid boven NPS 16 (406 mm buitendiameter) is beperkt tot gespecialiseerde fabrieken (Vallourec, Tenaris, JFE, enz.). De doorlooptijden voor NPS 24-36 naadloos kunnen 3-6 maanden bedragen. ERW-buizen tot NPS 24 (610 mm buitendiameter) zijn verkrijgbaar bij vele fabrieken over de hele wereld met kortere levertijden.
Vraag 5: Vermindert de lasnaad in ERW-buis de sterkte ervan?
De lasnaad vermindert de treksterkte van moderne HF-ERW-buizen niet (de las is een solide-gesmede las die overeenkomt met de sterkte van het basismetaal). De lasnaad verlaagt echter de verbindingsefficiëntiefactor (E) van 1,0 naar 0,85 in ASME B31.3, wat betekent dat de berekening van de ontwerpdruk een lagere toegestane druk oplevert, tenzij de las wordt radiografisch gemaakt (waardoor E wordt hersteld naar 1,0). Het echte probleem is niet de sterkte, maar de vermoeidheid, corrosie en scheurgroei in de naad.
Vraag 6: Kan ik ERW-buis gebruiken met een coating om naadcorrosie te voorkomen?
Ja. Externe coatings (3LPE, FBE, epoxy) en interne bekledingen (cementmortel, HDPE) bieden effectieve barrièrebescherming voor de lasnaad. Gecoate ERW-buizen zijn de standaard voor ondergrondse water-, olie- en gasleidingen. Schade aan de coating tijdens hantering, installatie of bediening kan de lasnaad echter blootleggen, dus SMLS heeft nog steeds de voorkeur voor de meest corrosieve toepassingen.
Vraag 7: Welke BDE is vereist voor ERW versus SMLS-pijplijnen?
ERW-buizen vereisen ultrasoon testen (UT) of radiografisch testen (RT) van de longitudinale lasnaad volgens API 5L- of ASTM-normen. Er kunnen aanvullende tests op magnetische deeltjes (MT) of vloeistofpenetratie (PT) op de las nodig zijn. SMLS-buis vereist UT-onderzoek van het volledige lichaam (niet alleen een naad) plus UT van de buisuiteinden. Voor beide typen zijn hydrostatische tests vereist volgens de toepasselijke normen.
Vraag 8: Welk type is beter voor offshore-toepassingen?
Voor offshore procesleidingen en onderzeese pijpleidingen wordt doorgaans de voorkeur gegeven aan naadloze buizen vanwege: (1) superieure weerstand tegen vermoeiing (geen lasnaad die vermoeiingsscheuren veroorzaakt onder golfbelasting); (2) Betere prestaties in zure service; (3) Eliminatie van preferentiële corrosie in zeewateromgevingen. ERW-buizen worden offshore gebruikt voor structurele toepassingen, waterinjectie en nutsleidingen waarbij de kosten voorop staan.
