Duplex roestvrij staalontlenen hun naam aan een microstructuur die twee verschillende kristalfasen - austeniet en ferriet - bevat die in ongeveer gelijke verhoudingen met elkaar zijn verbonden. Dit is geen cosmetisch detail. De fasebalans is de enige variabele die bepaalt of een duplexbuis, fitting of smeedstuk zijn belofte van hoge sterkte in combinatie met uitstekende weerstand tegen chloridecorrosie waarmaakt, of in plaats daarvan voortijdig bezwijkt door verbrossing, barsten of onverwachte corrosie.

In dit artikel wordt uitgelegd hoe de 50/50-balans is ontworpen, hoe deze wordt geverifieerd en hoe deze precies de mechanische en corrosieprestaties bepaalt waarop inkoop- en ontwerpingenieurs vertrouwen.
|
Duplex roestvrij staal is vervaardigd met een austeniet-ferrietverhouding van bijna 50/50 (door de industrie-aanvaard werkbereik: ruwweg 35-65% ferriet, waarbij 40-typisch 40-60% wordt gespecificeerd). Dit evenwicht wordt voornamelijk bepaald door het legeren van stikstof en wordt geregeld door de gloeitemperatuur en de afschriksnelheid van de oplossing. Een correct uitgebalanceerde duplexmicrostructuur levert ruwweg het dubbele van de vloeigrens van standaard austenitisch roestvast staal (minimaal 450 MPa voor 2205 versus 170-205 MPa voor 304L/316L), samen met superieure weerstand tegen chloride-putvorming en spanningscorrosie. Ferrietgehalte buiten het gekwalificeerde bereik - of het nu gaat om samenstellingsafwijking, onjuiste gloeitemperatuur of blootstelling aan hittebeïnvloede zones tijdens het lassen - verslechtert de taaiheid, corrosieweerstand of beide. Daarom is ASTM A923-ferrietverificatie een standaard acceptatietest. |
Wat is de ideale austeniet-ferrietverhouding in duplexroestvrij staal?
Het metallurgische doel is een nominale structuur van 50% austeniet / 50% ferriet, waarbij commerciële specificaties een praktisch werkvenster van ongeveer 35-65% ferriet per volume accepteren.
Duplexkwaliteiten zijn zo gelegeerd dat de thermodynamisch stabiele structuur bij normale verwerkings- en gebruikstemperaturen vrijwel gelijkmatig splitst tussen lichaams-gecentreerd-kubisch (BCC) ferriet en vlak-gecentreerd-kubisch (FCC) austeniet. Geen van beide fasen alleen zou de eigenschap opleveren waar duplexstaal om bekend staat. Ferriet draagt bij aan een hoge vloeigrens en weerstand tegen spanningscorrosie door chloride, maar is op zichzelf gevoelig voor verbrossing bij lage- temperaturen en verminderde taaiheid. Austeniet draagt bij aan de ductiliteit, taaiheid en lasbaarheid, maar heeft op zichzelf ongeveer de helft van de vloeigrens en is gevoeliger voor door chloride-geïnduceerde SCC. Door de twee fasen in vrijwel-gelijke volumefracties te combineren, kunnen beide de zwakke punten van de ander compenseren, wat de volledige commerciële reden is om een duplexkwaliteit te specificeren boven een-enkelfasig alternatief.
Fabriekscertificeringen en aankoopspecificaties voor duplex 2205 (UNS S32205/S31803) vereisen doorgaans 35-65% ferriet, terwijl lean duplex- en superduplexkwaliteiten hun eigen gekwalificeerde bereik hebben onder ASTM A923 en de toepasselijke productstandaard. Een waarde in de richting van een van beide uitersten van de geaccepteerde band is nog steeds 'in de specificatie', maar het verschuift het eigenschapsprofiel meetbaar in de richting van de kenmerken van één fase. Daarom moeten kopers die de consistentie tussen warmte en warmte evalueren het feitelijke ferrietgetal opvragen, en niet alleen maar een voldoende/niet-goedgekeurd cijfer voor het bereik.
Hoe ontstaat de duplexmicrostructuur tijdens stollen en afkoelen?
Duplexstaal stolt als 100% ferriet; Austeniet verschijnt pas daarna, kiemvormend en groeiend vanaf de grenzen van de ferrietkorrels terwijl het materiaal ongeveer 1000-1300 graden afkoelt.

Dit stollingspad is de metallurgische reden dat duplexstaal zich zo anders gedraagt dan austenitische staalsoorten, die vanaf het begin geheel of gedeeltelijk als austeniet stollen. Terwijl gesmolten duplexstaal afkoelt tot onder de solidus, vormt het een ferrietstructuur met één- fase. Voortdurende afkoeling door het ferriet-plus-austeniet twee--faseveld zorgt ervoor dat austeniet kan neerslaan op de grenzen van ferrietkorrels en vervolgens naar binnen kan groeien als Widmanstätten-latten en intragranulaire eilanden. De afkoelsnelheid via dit transformatievenster bepaalt direct hoeveel austeniet zich vormt voordat de structuur wordt opgesloten door verdere koeling of door procesafschrikking.
Omdat deze transformatie diffusie-gecontroleerd is, laat een te snelle afkoeling binnen het kritische bereik (zoals kan optreden bij dunne secties, een buis met een kleine- diameter of een te weinig warmte-beïnvloede zone tijdens het lassen) onvoldoende tijd over voor austeniet om te kiemen en te groeien, wat resulteert in een ferriet-rijke structuur.
Te langzaam afkoelen, of te lang op de verkeerde temperatuur houden, kan overmatige austenietvorming of het neerslaan van schadelijke intermetallische fasen zoals de sigmafase mogelijk maken, die hieronder verder worden besproken. De verwerkingsroutes - warmwalsen, gloeien in oplossing en afschrikken met water - zijn allemaal doelbewust in volgorde uitgevoerd om deze transformatie te beheersen en het beoogde evenwicht vast te leggen voordat het product de klant bereikt.
Bron: ASTM A923-21, standaardtestmethoden voor het detecteren van schadelijke intermetallische fase in gesmeed duplex austenitisch/ferritisch roestvrij staal
Waarom is stikstof de belangrijkste hefboom voor fasebalanscontrole?
Stikstof is een sterke austenietstabilisator, en moderne duplexkwaliteiten zijn opzettelijk gelegeerd met 0,14-0,32% stikstof, specifiek om het faseevenwicht dichtbij 50/50 te houden en de temperatuur te verhogen waarbij schadelijke intermetallische verbindingen ontstaan.
Legeringselementen verdelen zich ongelijkmatig tussen de twee fasen. Chroom en molybdeen zijn ferrietstabilisatoren en concentreren zich bij voorkeur in de ferrietfase; nikkel en stikstof zijn austenietstabilisatoren en concentreren zich in de austenietfase. Stikstof is hier ongebruikelijk omdat het zowel een krachtige austenietstabilisator is als een solide -oplossingsversterker met een zeer hoge diffusiviteit, wat betekent dat het de vorming van austeniet versnelt tijdens het afkoelen in plaats van austeniet alleen thermodynamisch de voorkeur te geven.
Dit tweeledige effect is de reden waarom de verschuiving van duplexkwaliteiten van de eerste generatie (laag stikstofgehalte) naar moderne stikstofkwaliteiten-verbeterde kwaliteiten zoals 2205 een belangrijke metallurgische vooruitgang was: stikstoftoevoegingen verruimden het praktische koel-venster waarover nog steeds een 50/50-balans kon worden bereikt, waardoor de kwaliteit veel toleranter werd ten opzichte van echte- wereldwals- en lasthermische cycli.
Stikstof verhoogt ook de temperatuur waarbij chroom en molybdeen in de ferrietfase diffunderen om brosmakende intermetallische verbindingen te vormen (sigma- en chi-fase), waardoor er effectief extra thermische marge ontstaat tijdens het lassen en heet werken. Dit is een tweede, onafhankelijke reden waarom het stikstofgehalte op elke duplexverwarming wordt gespecificeerd en geverifieerd, naast de rol ervan in de fasebalans.
Bron: ASTM A240/A240M, standaardspecificatie voor chroom en chroom-nikkelroestvrij stalen platen, platen en strippen voor drukvaten
Welke oplossing-annealingparameters behouden het 50/50-evenwicht?
Duplex 2205 wordt oplossing-gegloeid in het bereik van 1020-1100 graden en onmiddellijk met water-geblust; zowel de temperatuur als de afschriksnelheid zijn lastdragende variabelen, geen procesgemak.

Het oplossingsgloeien wordt uitgevoerd bij een temperatuur die hoog genoeg is om alle intermetallische neerslagen op te lossen en de beoogde ferriet-austenietverhouding te herstellen, gevolgd door snel afschrikken om die verhouding op zijn plaats te bevriezen voordat de structuur kan afdrijven tijdens langzame afkoeling. Omdat de ferrietfractie toeneemt met de gloeitemperatuur binnen het gekwalificeerde bereik, controleren fabrieken de oventemperatuur strak - een schommeling van zelfs 20-30 graden kan het ferrietgehalte met enkele procentpunten doen verschuiven.
De dikte van de secties is ook van belang: zware{0}} pijpleidingen en smeedstukken koelen in de kern langzamer af dan dunne platen, dus passen molens de water-afschrikintensiteit aan (sproeiafschrikken, geagiteerde tanks) om voldoende koelsnelheid te behouden over de gehele dwarsdoorsnede-, niet alleen over het oppervlak.
Langzame of onderbroken koeling tot 700-900 graden is de specifieke gevarenzone voor sigma-faseprecipitatie, een intermetallische verbinding die zich snel vormt bij deze temperaturen en zowel de taaiheid als de corrosieweerstand ernstig aantast, zelfs in kleine hoeveelheden. Dit is de reden waarom het -gegloeide duplexproduct moet worden afgeschrikt en niet met lucht- moet worden gekoeld, en waarom elke daaropvolgende thermische blootstelling in dit bereik - inclusief een slecht uitgevoerde lasreparatie of een ongecontroleerde spanning--verlichtingscyclus - wordt behandeld als een metallurgisch risico in plaats van als een routinematige processtap.
Wat gebeurt er als de fasebalans verschuift van 50/50?
Overtollig ferriet ruilt taaiheid en lasbaarheid in voor sterkte en SCC-bestendigheid; overtollig austeniet ruilt sterkte en weerstand tegen putjes in voor taaiheid en taaiheid - geen van beide extremen levert de uitgebalanceerde prestaties waarvoor de kwaliteit is gespecificeerd.
Omdat chroom, molybdeen en stikstof ongelijkmatig tussen de twee fasen zijn verdeeld, is een verschuiving in de fasefractie ook een verschuiving in de lokale chemie van elke fase en dus in de individuele eigenschappen ervan, waardoor het effect wordt versterkt. De praktische gevolgen van het afwijken van het gekwalificeerde bereik worden hieronder samengevat.
|
Fase-onbalans |
Typische oorzaak |
Eigendomsimpact |
|
Ferrite-rich (>65%) |
Snelle koeling; dun gedeelte; onderverhitte HAZ; lage-stikstofwarmte |
Verminderde slagvastheid, vooral bij lage temperaturen; verhoogd risico op verbrossing van 475 graden; verminderde rek |
|
Austeniet-rijk (<35%) |
Oververhit gloeien; langzame koeling; overtollige stikstof of nikkel |
De opbrengststerkte daalt richting austenitische-niveaus; verminderde weerstand tegen chloride-SCC; verliest het duplexsterktevoordeel |
|
Sigma/chi intermetallische verbindingen aanwezig |
Langzame koeling tot 700-900 graden; onjuiste PWHT; meervoudig opwarmen van lasnaden |
Ernstig verlies aan taaiheid (kan bijna nul Charpy-impactenergie benaderen); gelokaliseerde pitting-initiatieplaatsen; voldoet niet aan ASTM A923 |
Bron: IMOA Praktische richtlijnen voor de fabricage van duplexroestvrij staal; ASTM A923-21
Hoe vertaalt de fasebalans zich in mechanische eigenschappen?
Een correct uitgebalanceerde duplexstructuur levert ruwweg het dubbele van de minimale vloeigrens van standaard austenitisch roestvast staal bij een vergelijkbare of betere ductiliteit, waardoor dunnere secties bij een gelijkwaardige druk mogelijk zijn.
Het versterkingsmechanisme is eenvoudig: ferriet alleen is inherent sterker dan austeniet in roestvrije composities, en de fijn-korrelige, onderling verbonden twee--fasestructuur voegt verdere versterking toe aan de fasegrenzen, verder dan wat elke fase alleen zou laten zien. De onderstaande tabel vergelijkt de minimale ASTM A240-eigenschappen voor duplex 2205 met 316L austenitisch roestvast staal en superduplex 2507.
|
Eigendom |
316L (austenitisch) |
2205 (duplex) |
2507 (superduplex) |
|
Opbrengststerkte, min. |
170 MPa |
450 MPa |
550 MPa |
|
Treksterkte, min. |
485 MPa |
620 MPa |
795 MPa |
|
Verlenging, min. |
40% |
25% |
15% |
|
Typische hardheid, max. |
217 HB |
293 HB |
310 HB |
Voor druk{0}}vasthoudende componenten is dit sterkteverschil de basis voor de wanddikte- en gewichtsreducties- die gewoonlijk worden gerapporteerd bij het vervangen van duplex 2205 door 316L in hetzelfde gebruik - doorgaans een 30-50% dunnere wand voor een gelijkwaardige drukclassificatie, die uitvoerig wordt behandeld in de speciale 2205 versus 316L-sterktevergelijking van EETA.
Bron: ASTM A240/A240M en ASTM A789/A789M minimale mechanische eigenschappenvereisten
Hoe regelt de fasebalans de corrosieweerstand?
Omdat de legeringselementen ongelijk verdeeld zijn tussen de twee fasen, hangt de corrosieweerstand in duplexstaal af van het feit of beide fasen onafhankelijk van elkaar een voldoende putweerstandsniveau- bereiken -. Een evenwichtige structuur zorgt ervoor dat geen van beide fasen de zwakke schakel wordt.

Chroom en molybdeen, de twee elementen die het meest verantwoordelijk zijn voor de weerstand tegen putjesvorming, bevorderen beide de ferrietfase, terwijl stikstof -, ook een sterke bijdrager aan de putweerstand-, de voorkeur geeft aan austeniet. Een goed-ontworpen duplexcompositie is zo uitgebalanceerd dat elke fase afzonderlijk een adequaat Pitting Resistance Equivalent Number (PREN=%Cr + 3.3×%Mo + 16×%N) bereikt, in plaats van te vertrouwen op een hoge bulk-gemiddelde PREN die een lokaal zwakke fase maskeert. Dit is de reden dat het stikstofgehalte wordt gespecificeerd als een bereik, en niet alleen als minimum: te weinig stikstof laat de austenietfase onder-gelegeerd voor weerstand tegen putcorrosie, zelfs als de ferrietfase goed beschermd is.
|
Cijfer |
UNS |
Typisch PREN |
Typisch ferrietgehalte |
|
316L |
S31603 |
24-26 |
N.v.t. (austenitisch) |
|
2205 (duplex) |
S32205 |
35-39 |
35-65% |
|
2507 (superduplex) |
S32750 |
42-45 |
35-65% |
Bron: PREN-formule volgens de gemeenschappelijke industriële conventie van NACE/ASTM; ASTM A240/A789 grenzen voor chemische samenstelling
Hoe wordt fasebalans geverifieerd bij productie en kwaliteitscontrole?
Het ferrietgehalte en de afwezigheid van schadelijke intermetallische stoffen worden geverifieerd door magnetische feritscoopmetingen voor routinematige kwaliteitscontrole en door metallografische puntentelling of beeldanalyse voor scheidsrechters- en kwalificatietests, beheerst door ASTM A923 en ASTM E562/E1245.
ASTM A923 definieert drie testmethoden, die elk op een andere faalwijze gericht zijn. Methode A is een metallografische ets-en-inspectieprocedure voor het detecteren van intermetallische fasen bij lage vergroting. Methode B is een Charpy-slagtaaiheidstest die als praktisch scherm wordt gebruikt, omdat intermetallische-faseverbrossing duidelijk zichtbaar is als verminderde slagenergie. Methode C is een ijzer(III)chloride-corrosietest (gebaseerd op ASTM G48) die de putgevoeligheid detecteert die wordt veroorzaakt door chroom{9}} en molybdeen-verarmde zones grenzend aan intermetallische neerslagen.
Een materiaal kan een bulkchemie- en ferriet--percentagecontrole doorstaan en nog steeds niet slagen voor Methode C als zich een kleine volumefractie van de sigmafase heeft gevormd. Daarom moeten kopers die kritische duplexcomponenten voor chlorideservice specificeren, expliciet een ASTM A923-test aanvragen in plaats van ervan uit te gaan dat deze is gebundeld in de standaard fabriekscertificering.
Voor routinematige verificatie van het ferriet-percentage tijdens de productie gebruiken fabrieken gewoonlijk een magnetische feritscoop vanwege de snelheid ervan, die periodiek- wordt gecontroleerd aan de hand van ASTM E562 handmatige puntentelling of ASTM E1245 geautomatiseerde beeldanalyse op een gepolijst en geëtst metallografisch gedeelte - de twee destructieve methoden die de standaard blijven als de feritscoopmetingen worden betwist of bij het kwalificeren van een nieuwe warmtebehandelingsprocedure.
|
Standaard |
Domein |
|
ASTM A923, Methoden A/B/C |
Detectie van schadelijke intermetallische fasen (metallografisch, Charpy-impact, ijzerchloride-corrosie) |
|
ASTM E562 |
Handmatige punttelling-bepaling van de ferrietvolumefractie |
|
ASTM E1245 |
Geautomatiseerde beeldanalyse-bepaling van de ferrietvolumefractie |
|
ASTM A480/A480M |
Algemene eisen voor roestvast/duplex plaat, plaat en strip, incl. certificering |
|
NORSOK M-630 / M-601 |
Offshore materiaalgegevensbladen en kwalificatievereisten voor duplexleidingen |
|
EN 10204 |
Eisen aan het type keuringsdocument/certificaat (3.1, 3.2) |
Hoe verstoort lassen de fasebalans in de hitte-getroffen zone?
De door de laswarmte-beïnvloede zone wordt routinematig opnieuw-vast en warmt te snel op voor natuurlijke austenietreformatie. Daarom wordt bij duplex-lasprocedures opzettelijk toevoegmateriaal met nikkel gecombineerd om de balans te herstellen in plaats van te vertrouwen op de oorspronkelijke chemie van het basismetaal.

Tijdens het lassen wordt de HAZ grenzend aan de smeltlijn kortstondig verwarmd tot boven de oplossing-gloeitemperatuur en koelt vervolgens veel sneller af dan walsverwerking - doorgaans luchtkoeling- bij stille omgevingsomstandigheden in plaats van afschrikken met water. Deze snelle, ongecontroleerde koeling bevordert de vorming van ferriet en kan het HAZ-ferrietgehalte in een onbeheerde las naar 70-90% duwen, ruim buiten het gekwalificeerde basismetaalbereik, met een overeenkomstig verlies aan taaiheid en corrosieweerstand, precies daar waar de verbinding structureel het kwetsbaarst is.
De standaardbeperking is tweeledig. Ten eerste zijn vulmetalen voor duplexlassen (ER2209 voor 2205 bijvoorbeeld) geformuleerd met ongeveer 2,5-4% meer nikkel dan het bijpassende basismetaal, zodat zelfs bij snelle HAZ-koeling voldoende austenietkiemen ontstaan om het lasmetaal zelf weer in een acceptabel evenwicht te brengen. Ten tweede controleren lasprocedures de warmte-inbreng en de interpass-temperatuur binnen een gekwalificeerd venster. Een te lage warmte-inbreng vernietigt de HAZ van de tijd die nodig is voor een austenietreformatie, terwijl een te hoge warmte-inbreng het risico inhoudt dat er sprake is van sigma- faseprecipitatie aan de langzamere afkoelingszijde van de thermische cyclus. Bij multipass-lassen wordt dit risico vergroot, omdat bij elke volgende passage de eerdere HAZ opnieuw wordt verwarmd, waardoor WPS-kwalificatie met ASTM A923-acceptatietesten een standaardvereiste wordt voor duplexdruklassen in plaats van een optionele controle.
Bron: AWS D1.6/D1.6M en ASME Sectie IX kwalificatiepraktijk voor duplex lasprocedures
Hoe verhouden Duplex 2205 en Super Duplex 2507 zich qua fase-balanscontrole?
Beide soorten streven hetzelfde ferrietvenster van 35-65% na, maar het hogere chroom-, molybdeen- en stikstofgehalte van 2507 verkleint de praktische verwerkingsmarge, waardoor fase-balanscontrole veeleisender wordt - en meer consequenties heeft als deze niet wordt nageleefd.
Superduplex 2507 is gelegeerd voor een substantieel hogere PREN dan standaard duplex 2205, wat betekent dat er proportioneel meer chroom en molybdeen beschikbaar is om de vorming van intermetallische- fasen te stimuleren als de koeling te langzaam is. In de praktijk geeft dit de 2507 een kleiner veilig koel-{5}}- en warmte-inputvenster- tijdens zowel walsbewerking als veldlassen vergeleken met 2205, ook al worden beide kwaliteiten gekwalificeerd op basis van hetzelfde nominale ferrietbereik. Dit is de reden dat de specificaties voor superduplexfabricage doorgaans strengere interpass-temperatuurlimieten en frequentere ASTM A923-verificatie vereisen dan standaard duplexwerk - het doel is in principe identiek, maar de tolerantie voor fouten is kleiner.
Duplexfase-Saldoverificatie
Voor het bevestigen van de fasebalans op een duplexinkooporder zijn vijf controles nodig: samenstelling, ferrietpercentage, ASTM A923-testen, warmtebehandelingsrecord en kwalificatie van de lasprocedure.

Controleer of het stikstofgehalte binnen het gespecificeerde bereik op het testrapport van de fabriek ligt, en niet alleen op chroom/molybdeen/nikkel.
Vraag het daadwerkelijk gerapporteerde ferrietpercentage op (niet alleen een verklaring van wel/niet slagen) tegen het 35-65%-venster, of het krappere bereik dat in de aankoopspecificatie wordt genoemd.
Bevestig dat de ASTM A923-test (methode A, B of C zoals gespecificeerd) is uitgevoerd en geslaagd, vooral voor chloride- of zure toepassingen.
Controleer de oplossing-de ontlatingstemperatuur en de afschrikmethode die op het warmtebehandelingscertificaat is vermeld, om te controleren of deze consistent is met de gekwalificeerde procedure.
Controleer voor gelaste constructies of de WPS/PQR een bijpassend totaalgelegeerd vulmetaal heeft gebruikt (bijv. ER2209 voor 2205) en binnen de gekwalificeerde warmte--invoer- en interpass--temperatuurlimieten is gebleven.
Voor offshore- of zure{0}}serviceprojecten bevestigt u dat u voldoet aan NORSOK M-630/M-601 of NACE MR0175/ISO 15156, naast de basis ASTM-vereisten.
Veelgestelde vragen
Vraag: Bestaat duplex roestvast staal altijd precies 50% ferriet en 50% austeniet?
A: Nee. "50/50" beschrijft het nominale ontwerpdoel, maar gekwalificeerd productiemateriaal valt doorgaans binnen een ferrietvenster van 35-65%, afhankelijk van de kwaliteit en specificatie. Het werkelijke ferrietgehalte van een soortelijke warmte wordt vermeld in het testrapport van de molen.
Vraag: Kan het ferrietgehalte worden aangepast nadat het materiaal is vervaardigd?
A: Alleen via een volledige re-oplossing-anneal- en requench-cyclus, waarbij de balans opnieuw wordt ingesteld, maar opnieuw moet worden gekwalificeerd. Het ferrietgehalte kan niet op betekenisvolle wijze worden aangepast door middel van koud bewerken, bewerken of lichte thermische behandelingen.
Vraag: Vermindert lassen altijd de taaiheid van duplex roestvast staal?
A: Niet als de lasprocedure correct is gekwalificeerd. Overgegoten vulmetaal en gecontroleerde warmte-inbreng herstellen een acceptabel faseevenwicht in het lasmetaal; het grootste risico ligt in de HAZ en in slecht gecontroleerde multipass-sequenties.
Vraag: Waarom vermelden sommige duplexfabriekscertificaten het ferrietgehalte en andere niet?
A: De rapportage over het ferrietgehalte wordt doorgaans bepaald door de aankoopspecificatie. Kopers die kritische chloride- of zuurservice nodig hebben, moeten ASTM A923-tests en ferrietrapportage expliciet specificeren op de inkooporder, in plaats van ervan uit te gaan dat dit automatisch is inbegrepen.
Vraag: Is een hoger ferrietpercentage altijd slechter voor de corrosieweerstand?
A: Niet noodzakelijkerwijs heeft - ferriet zelf een hoger chroom- en molybdeengehalte en is het goed bestand tegen chloride-SCC. Het corrosierisico komt specifiek voort uit intermetallische- faseprecipitatie (sigma/chi), die gepaard kan gaan met een ferriet-rijke toestand of langzame afkoeling, en niet uit een matig ferriet-rijke maar intermetallische-vrije structuur.
