Wanneer zwavelzuur een rol speelt, is de keuze voor de roestvrij staalsoort niet slechts een kwestie van voorkeur - het kan bepalen of een installatie twintig jaar lang betrouwbaar blijft draaien of binnen twintig maanden een corrosiestoring ondervindt. Dit artikel biedt een rigoureuze, data-gedreven vergelijking van904L (UNS N08904 / EN 1.4539)En316L (UNS S31603 / EN 1.4404), de twee meest beoordeelde kwaliteiten wanneer ingenieurs te maken krijgen met zuur-bevattende procesomgevingen
.
Bottom-Bevindingen:
904L is aantoonbaar superieur aan 316L wat betreft zwavelzuurgebruik in bijna elk concentratie- en temperatuurbereik waar 316L zelfs marginaal levensvatbaar is.
316L is de kosteneffectieve-standaardkwaliteit voor algemene- toepassingen waarbij zwavelzuur afwezig is of slechts in sporenhoeveelheden aanwezig is bij omgevingstemperatuur.
Voor matige- tot- zware zuurbelasting worden de hogere initiële kosten van 904L consequent gerechtvaardigd door dramatisch lagere corrosiesnelheden, langere levensduur van de apparatuur en minder ongeplande stilstand.
Zwavelzuurcorrosie van roestvrij staal begrijpen
Zwavelzuur (H₂SO₄) is 's werelds meest geproduceerde industriële chemische stof en wordt gebruikt bij de productie van kunstmest, het beitsen van metalen, de raffinage van aardolie, de productie van batterijen en tientallen andere processen. Begrijpen waarom het zo corrosief is voor metalen - en waarom de selectie van legeringen zo belangrijk is - is een essentiële context voor elke ingenieur die in deze industrieën werkt.
Waarom H₂SO₄ bijzonder corrosief is
Zwavelzuur valt metalen aan via twee primaire mechanismen: directe zuuraanval (waterstofontwikkeling), die domineert bij concentraties onder ongeveer 40%, en een passief-film-oplosmechanisme bij tussenliggende concentraties. Bij zeer hoge concentraties (boven 93%) wordt het zuur uitdrogend en vormt het feitelijk een beschermende laag op sommige legeringen - maar dit is een smal en zeer temperatuurgevoelig- venster.
Voor praktische technische doeleinden is de gevaarlijkste zone voor roestvrij staal het concentratiebereik van 5–70% bij temperaturen boven de 40 graden. In dit bereik ervaren alle standaard austenitische kwaliteiten, inclusief 316L, een snelle passieve filmafbraak, wat leidt tot versnelde algemene corrosie.
De rol van legeringselementen
Drie legeringselementen zijn van cruciaal belang voor de H₂SO₄-weerstand in austenitisch roestvast staal: molybdeen (Mo), nikkel (Ni) en koper (Cu). Als u hun rol begrijpt, is het prestatieverschil tussen de 904L en de 316L meteen logisch.
Molybdeen (Mo): Mo stabiliseert de passieve film in reducerende zure omgevingen.. 904L bevat 4–5% Mo versus slechts 2–3% in 316L. Dit verschil verdubbelt ruwweg de passieve filmstabiliteit in zwavelzuur.
Nikkel (Ni): Ni vermindert de snelheid van actief oplossen en verschuift de legering naar passiviteit bij het reduceren van media.. 904Het Ni-gehalte van 23–28% van L (versus 10–14% in 316L) is misschien wel de grootste drijvende kracht achter het voordeel op het gebied van zuurprestaties.
Koper (Cu): De doelbewuste toevoeging van 1–2% Cu in 904L is speciaal ontwikkeld om de corrosiesnelheid te verminderen in verdunde- tot -matige H₂SO₄. 316L bevat geen koper. Dit is een van de meest beslissende verschillen in samenstelling tussen de twee kwaliteiten.
Vergelijking van chemische samenstelling
De onderstaande samenstellingstabel is het startpunt voor het begrijpen van elk prestatieverschil tussen deze twee kwaliteiten. Alle waarden zijn volgens officiële materiaalspecificaties.
Tabel 1: Chemische samenstelling - 316L versus 904L (alle waarden in gewichts%)
|
Element |
316L Min |
316L Max |
904 liter min |
904LMax |
Eenheid |
|
Chroom (Cr) |
16.0 |
18.0 |
19.0 |
23.0 |
% |
|
Nikkel (Ni) |
10.0 |
14.0 |
23.0 |
28.0 |
% |
|
Molybdeen (Mo) |
2.0 |
3.0 |
4.0 |
5.0 |
% |
|
Koper (Cu) |
- |
- |
1.0 |
2.0 |
% |
|
Mangaan (Mn) |
- |
2.00 |
- |
2.00 |
% |
|
Silicium (Si) |
- |
0.75 |
- |
1.00 |
% |
|
Koolstof (C) |
- |
0.030 |
- |
0.020 |
% |
|
Stikstof (N) |
- |
0.10 |
- |
0.10 |
% |
|
Zwavel (S) |
- |
0.030 |
- |
0.035 |
% |
|
Fosfor (P) |
- |
0.045 |
- |
0.045 |
% |
|
Ijzer (Fe) |
Evenwicht |
Evenwicht |
Evenwicht |
Evenwicht |
- |
De drie cruciale compositieverschillen
Nikkeldifferentieel (+13–14% meer in 904L): Nikkel is het allerbelangrijkste element voor het verminderen van actieve oplossing in reducerende zuren. Het verschil van 13–14 procentpunten in het nikkelgehalte tussen 904L en 316L is verantwoordelijk voor een groot deel van de superieure corrosieprestaties van 904L.
Molybdeendifferentieel (+2% meer in 904L): Een extra 2% molybdeen in 904L stabiliseert de passieve film in zure omstandigheden. Hoewel dit misschien bescheiden lijkt, is het effect van Mo op de stabiliteit van de passieve film niet-lineair en levert het onevenredige voordelen op in geconcentreerde zure omgevingen.
Kopertoevoeging (1–2% in 904L, afwezig in 316L): dit is het meest ondergewaardeerde verschil. Koper vermindert direct de snelheid van waterstofontwikkelingscorrosie in zwavelzuur door te werken als een kathodische remmer.. 316L heeft helemaal geen koper, en geen enkele andere legering kan de afwezigheid ervan in zwavelzuur compenseren.
Vergelijking van mechanische eigenschappen
Tabel 2: Mechanische eigenschappen - 316L versus 904L
|
Eigendom |
316L Vereist. |
316L Typisch |
904L Vereist. |
904L Typisch |
|
Treksterkte (MPa) |
Groter dan of gelijk aan 485 |
~560 |
Groter dan of gelijk aan 490 |
~540 |
|
0,2% vloeigrens (MPa) |
Groter dan of gelijk aan 170 |
~220 |
Groter dan of gelijk aan 220 |
~260 |
|
Verlenging bij breuk (%) |
Groter dan of gelijk aan 40 |
~50 |
Groter dan of gelijk aan 35 |
~42 |
|
Hardheid (HB) |
Kleiner dan of gelijk aan 217 |
~150 |
Kleiner dan of gelijk aan 200 |
~170 |
|
Slagvastheid (J, -196 graden) |
Goed |
~80–120 |
Erg goed |
~100–140 |
|
Elasticiteitsmodulus (GPa) |
~193 |
193 |
~196 |
196 |
|
Dichtheid (g/cm³) |
7.99 |
7.99 |
8.00 |
8.00 |
904L biedt een iets hogere minimale vloeigrens dan 316L, voornamelijk omdat het meer nikkel en iets meer gecontroleerde stikstof bevat. Beide kwaliteiten bieden uitstekende ductiliteit en taaiheid bij alle temperaturen, inclusief cryogene omstandigheden. Voor de meeste chemische procestoepassingen zijn de verschillen in mechanische eigenschappen ondergeschikt aan de corrosieprestaties bij de materiaalkeuze.
Gegevens over de corrosiesnelheid van zwavelzuur: het kernbewijs
In deze sectie worden de belangrijkste gegevens in dit artikel gepresenteerd. De vergelijking van de corrosiesnelheid over een matrix van H₂SO₄-concentraties en temperaturen is de definitieve basis voor materiaalkeuze bij zuurgebruik. Alle waarden zijn in millimeters per jaar (mm/j); een waarde lager dan 0,1 mm/j wordt over het algemeen als acceptabel beschouwd voor service op de lange- termijn.
Tabel 3: Corrosiesnelheden in zwavelzuur - 316L versus 904L (mm/jaar)
|
H₂SO₄ Conc. (gew%) |
Temp. ( rang ) |
316L Tarief (mm/j) |
904L-snelheid (mm/j) |
Verbeterfactor |
904L Geschiktheid |
316L Geschiktheid |
|
1–5 |
20 |
0.05–0.10 |
0.01–0.02 |
~5× |
Uitstekend |
Erg goed |
|
1–5 |
60 |
0.20–0.50 |
0.03–0.08 |
~6× |
Uitstekend |
Aanvaardbaar |
|
5–20 |
20 |
0.50–1.50 |
0.05–0.15 |
~10× |
Erg goed |
Marginaal |
|
5–20 |
60 |
1.50–5.00 |
0.10–0.40 |
~12× |
Goed |
Niet geschikt |
|
20–40 |
20 |
3.00–8.00 |
0.20–0.80 |
~10× |
Goed-aanvaardbaar |
Niet geschikt |
|
20–40 |
60 |
>10 |
0.50–2.00 |
>5× |
Marginaal |
Niet geschikt |
|
40–70 |
20 |
>10 |
0.80–3.00 |
>3× |
Marginaal |
Niet geschikt |
|
40–70 |
60 |
>>10 |
2.00–8.00 |
- |
Niet geschikt |
Niet geschikt |
|
70–90 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
Niet geschikt |
Niet geschikt |
|
90–98 |
20 |
>>10 |
>5.00 |
- |
Niet geschikt |
Niet geschikt |
Interpretatie van de corrosiesnelheidsgegevens
De gegevens in Tabel 3 vertellen een duidelijk, consistent verhaal: 904L presteert vijf tot twaalf keer beter dan 316L onder de meest industrieel gebruikelijke zwavelzuuromstandigheden (1-40% concentratie, 20-60 graden bedrijfstemperatuur). Belangrijker nog is dat 316L voor concentraties van meer dan 5% bij temperaturen boven de 40 graden vaak de drempel van 1,0 mm/j overschrijdt -, waardoor het functioneel ongeschikt is, ongeacht de ontwerptoleranties.
Bij concentraties boven de 40-70% biedt geen van beide kwaliteiten voldoende weerstand bij langdurig gebruik. Ingenieurs die te maken krijgen met geconcentreerd zwavelzuur (meer dan 70%) moeten specialistische legeringen evalueren, zoals Alloy 20 (UNS N08020), Hastelloy B-3 (UNS N10675) of gietijzer met een hoog siliciumgehalte, die specifiek zijn ontworpen voor geconcentreerde H₂SO₄-toepassingen.
Multi-Vergelijking van de weerstand tegen corrosie in de omgeving
Zwavelzuur is zelden de enige corrosieve soort in een industriële processtroom. De volgende tabel geeft een breder beeld van hoe deze twee kwaliteiten presteren bij alle belangrijke corrosiemechanismen en zuurtypen.
Tabel 4: Multi-omgevingscorrosiebestendigheid - 316L versus 904L
|
Corrosiemechanisme / Milieu |
904L-prestaties |
Beoordeling |
316L-prestaties |
Beoordeling |
|
Verdun H₂SO₄ (<10%, ambient) |
Uitstekend |
★★★★★ |
Goed |
★★★☆☆ |
|
Verdun H₂SO₄ (<10%, 60°C) |
Erg goed |
★★★★☆ |
Marginaal |
★★☆☆☆ |
|
Conc. H₂SO₄ (40–70%, omgevingstemperatuur) |
Marginaal |
★★☆☆☆ |
Niet geschikt |
★☆☆☆☆ |
|
Fosforzuur (H₃PO₄) |
Uitstekend |
★★★★★ |
Goed |
★★★☆☆ |
|
Azijnzuur (CH₃COOH) |
Uitstekend |
★★★★★ |
Erg goed |
★★★★☆ |
|
Zoutzuur (HCl) |
Arm |
★★☆☆☆ |
Arm |
★☆☆☆☆ |
|
Chloride-putvorming (Cl⁻ omgeving) |
Erg goed |
★★★★☆ |
Goed |
★★★☆☆ |
|
Spleetcorrosie (zeewater) |
Goed |
★★★☆☆ |
Marginaal |
★★☆☆☆ |
|
Intergranulaire corrosie |
Uitstekend |
★★★★★ |
Erg goed |
★★★★☆ |
|
Spanningscorrosiescheuren (SCC) |
Erg goed |
★★★★☆ |
Marginaal |
★★☆☆☆ |
|
Oxiderende zuren (HNO₃) |
Goed |
★★★☆☆ |
Erg goed |
★★★★☆ |
Salpeterzuur: het enige gebied waar 316L een voorsprong heeft
Salpeterzuur (HNO₃) is een oxiderend zuur, en in oxiderende zure omgevingen domineert het chroomgehalte het weerstandsmechanisme. Beide kwaliteiten hebben vergelijkbare chroomgehalten (16–18% in 316L; 19–23% in 904L), maar het lagere molybdeen van 316L maakt het eigenlijk iets beter geschikt voor zuiver HNO₃-gebruik, omdat Mo schadelijk kan zijn in sterk oxiderende omgevingen. Dit is echter een kleine uitzondering. - Elk proces waarbij HNO₃ wordt gemengd met HCl of H₂SO₄ (gemengde zuren) brengt het voordeel onmiddellijk terug naar 904L.
Chloridebestendigheid: putcorrosie en spleetcorrosie
Het Pitting Resistance Equivalent Number (PREN) kwantificeert de weerstand tegen chloride-geïnduceerde putjes. 904L bereikt een PREN van ongeveer 32–36 versus 316L's 23–27. Deze kloof is aanzienlijk bij elke toepassing waar chloride-ionen naast -bestaan met zwavelzuur - een veel voorkomende situatie in industriële processtromen, rookgasomgevingen en waterbehandelingstoepassingen.
Fysische en thermische eigenschappen
Tabel 5: Fysische en thermische eigenschappen - 316L versus 904L
|
Eigendom |
316L |
904L |
|
Smeltbereik (graad) |
1375–1400 |
1300–1390 |
|
Dichtheid (g/cm³) |
7.99 |
8.00 |
|
Thermische geleidbaarheid (W/m·K, 20 graden) |
13.4 |
12.0 |
|
Coeff. van thermische uitzetting (μm/m · graad) |
16,0 (20-100 graden) |
15,3 (20-100 graden) |
|
Specifieke warmtecapaciteit (J/kg·K) |
500 |
450 |
|
Elektrische weerstand (μΩ·m) |
0.74 |
0.95 |
|
Magnetische permeabiliteit (gegloeid) |
~1.005 |
~1.003 |
|
Maximale servicetemp. – Oxiderend (graad) |
~870 |
~1050 |
|
Maximale servicetemp. – Waterig (graad) |
~300 |
~300 |
Beide kwaliteiten hebben grotendeels vergelijkbare fysische en thermische eigenschappen, zoals verwacht voor austenitische legeringen met vergelijkbare algemene legeringsniveaus. De iets hogere thermische uitzetting van 316L kan relevant zijn bij het ontwerp van warmtewisselaarbuizen, maar is zelden bepalend voor de materiaalkeuze. Beide kwaliteiten zijn niet-magnetisch in uitgegloeide toestand, waardoor ze geschikt zijn voor toepassingen die een lage magnetische permeabiliteit vereisen (bijvoorbeeld de bouw van MRI-faciliteiten, bepaalde instrumenten).
Toepasselijke normen en internationale certificeringen
Een correcte standaardaanduiding is essentieel voor inkoop, kwaliteitsinspectie en naleving van de regelgeving. De volgende tabel omvat alle belangrijke internationale aanduidingssystemen voor beide kwaliteiten.

Tabel 6: Normen en aanduidingen - 316L versus 904L
|
Standaard lichaam |
316L-aanduiding |
904L-aanduiding |
Reikwijdte / Opmerkingen |
|
ASTM |
S31603 |
N08904 |
Plaat, plaat, strip, staaf, buis, buis |
|
EN / DIN |
1.4404 |
1.4539 |
Europese productvormen |
|
UNS |
S31603 |
N08904 |
Uniform nummeringssysteem |
|
ASME |
SA-240 / SA-312 |
SA-240 / SA-312 |
Drukvaten, ketels, leidingen |
|
ISO |
ISO 15156-3 |
ISO 15156-3 |
Zure-service (H₂S-omgevingen) |
|
NACE/AMPP |
MR0175-compatibel |
MR0175-compatibel |
Olie- en gascorrosieservice |
|
PED (EU) |
2014/68/EU |
2014/68/EU |
Richtlijn drukapparatuur |
|
FDA (voeding/farmaceutisch) |
Geaccepteerd |
Geaccepteerd |
Oppervlakteafwerking Ra Typisch minder dan of gelijk aan 0,8 µm |
Beide kwaliteiten vallen volledig onder de ASME-, ASTM- en EN-frameworks voor drukvaten, warmtewisselaars en leidingsystemen. Voor door de FDA-gereguleerde farmaceutische en voedseltoepassingen worden beide kwaliteiten geaccepteerd, waarbij 316L de bijna- universele standaard is vanwege het gevestigde trackrecord, de lagere kosten en de uitgebreide wereldwijde toeleveringsketen.
Kosten, beschikbaarheid en fabricage
Materiaalkosten zijn vaak de meest direct zichtbare beslissingsfactor, maar de levenscycluskosten -, inclusief onderhoud, vervanging en productie-uitvaltijd -, zijn bijna altijd in het voordeel van de legering met hogere- prestaties bij zuurgebruik. De volgende tabel presenteert de belangrijkste commerciële en fabricageparameters.
Tabel 7: Kosten, beschikbaarheid en fabricage - 316L versus 904L
|
Factor |
316L |
904L |
|
Relatieve materiaalkosten (plaat) |
Basislijn (1,0×) |
~ 1,8–2,5 × (hogere Ni, Mo) |
|
Primaire kostendrijvers |
Ni (10–14%), Mo (2–3%) |
Ni (23–28%), Mo (4–5%), Cu |
|
Wereldwijde beschikbaarheid |
Alomtegenwoordig – alle molengroottes |
Algemeen verkrijgbaar – specialiteit |
|
Typische doorlooptijd (plaat) |
1–4 weken |
3–8 weken |
|
Lasbaarheid |
Uitstekend (ER316L vulmiddel) |
Zeer goed (ER385-vuller) |
|
Bewerkbaarheid |
Goed |
Goed tot matig |
|
Fabricagecomplexiteit |
Laag – gemakkelijk te vormen/lassen |
Matig – standaard austenitisch |
|
Opties voor oppervlakteafwerking |
Alle standaardafwerkingen |
Alle standaardafwerkingen |
|
Walserijcertificering (EN 10204) |
3.1 routinematig beschikbaar |
3.1 / 3.2 beschikbaar |
Richtlijnen voor lassen
De juiste keuze van het toevoegmetaal is van cruciaal belang voor het behoud van de corrosieweerstand in de laszone:
316L: AWS ER316L-vuller (of bijpassende bedekte elektrode E316L). Lage warmte-inbreng. Geen voorverwarmen nodig. Het brede procesvenster maakt 316L wereldwijd de gemakkelijkst te vervaardigen roestvrije kwaliteit.
904L: AWS ER385 vulmetaal (of Avesta 904L / Sandvik 27.31.4.LCu type). Een iets strakkere interpass-temperatuurregeling wordt aanbevolen. Volledige oplossing uitgloeien na-lassen is niet verplicht, maar wordt aanbevolen voor de meest agressieve toepassingen. Spoelen met inert gas voor leidingdoorgangen.
Beide kwaliteiten: geen voorverwarmen vereist. Gebruik roestvrijstalen-staalborstels en speciale slijpstenen. Reinig oppervlakken grondig om ijzerverontreiniging te verwijderen en vrije ijzercorrosie te voorkomen.
Selectiegids voor toepassingen en casestudy's uit de sector
De volgende selectietabel biedt technici, inkoopspecialisten en fabrieksmanagers directe, op bewijzen-gebaseerde richtlijnen over welke kwaliteit ze moeten specificeren voor bepaalde serviceomstandigheden.
Tabel 8: Keuzegids voor toepassingen en sectoren - 316L versus 904L
|
Toepassing / Omgeving |
316L |
904L |
Belangrijkste technische reden |
|
Verdunde H₂SO₄-opslag (<5%, ambient) |
Realistisch |
Voorkeur |
De Cu+Mo-combinatie van 904L verlaagt de corrosiesnelheid dramatisch |
|
H₂SO₄ leidingsystemen (<20%, <60°C) |
Marginaal |
Voorkeur |
De corrosiesnelheid van 316L overschrijdt onder deze omstandigheden 1 mm/j |
|
H₂SO₄ neutralisatie/wassing |
Realistisch |
Voorkeur |
Gemengde zuur/waterstromen bevorderen de bredere weerstand van 904L |
|
Fosforzuur (H₃PO₄) verwerking |
Realistisch |
Voorkeur |
Beide presteren goed; 904L superieur bij verhoogde temperaturen |
|
Azijnzuurprocesapparatuur |
Voorkeur |
Realistisch |
316L voldoende bij lage temperatuur; bespaart kosten vergeleken met 904L voor lichte toepassingen |
|
Salpeterzuur (HNO₃) service |
Voorkeur |
Realistisch |
Oxiderend zuur is voorstander van Cr; 316L kosten-hier kosteneffectief |
|
Farmaceutische vaten en reactoren |
Voorkeur |
Realistisch |
316L FDA-standaard; 904L alleen als het proces dit vereist |
|
Voedsel- en drankverwerking |
Voorkeur |
Realistisch |
316L voldoet aan alle hygiënische normen tegen veel lagere kosten |
|
Zeewaterkoeling/warmtewisselaars |
Marginaal |
Voorkeur |
904L putweerstand (PREN ~32) versus 316L's (~24) |
|
Meststoffabriek – sulfaatstromen |
Niet geschikt |
Voorkeur |
Voor de warme combinatie van sulfaat en chloride is 904L vereist |
|
Olie- en gasproductie – zure service |
Realistisch |
Voorkeur |
904L hogere Ni vermindert het risico op SCC in H₂S-omgevingen |
|
Cryogene/LNG-opslag |
Voorkeur |
Realistisch |
316L breed gekwalificeerd voor LNG; 904L meer dan-hier gespecificeerd |
|
Leidingen voor algemene nutsvoorzieningen (niet-zuur) |
Voorkeur |
Realistisch |
316L biedt gelijkwaardige prestaties tegen aanzienlijke kostenbesparingen |
Samenvatting: 316L versus 904L
Onderstaande tabel vat elke dimensie van deze vergelijking samen in één beknopte referentie.
Tabel 10: Uitgebreide vergelijkingssamenvatting - 316L versus 904L
|
Dimensie |
904L |
316L |
|
UNS / EN-aanduiding |
N08904 / 1.4539 |
S31603 / 1.4404 |
|
Nikkel inhoud |
23-28% (veel hoger) |
10–14% |
|
Molybdeengehalte |
4–5% |
2–3% |
|
Koper toevoeging |
1–2% (boost voor zuurbestendigheid) |
Geen |
|
PREN-waarde |
~32–36 |
~23–27 |
|
H₂SO₄-weerstand |
Superieur in alle concentraties |
Beperkt tot verdunnen/omgevingstemperatuur |
|
Corrosiesnelheid (<10% H₂SO₄) |
5–12 × lager dan 316L |
Basislijn |
|
SCC-weerstand |
Zeer goed (hoge Ni) |
Marginaal |
|
Zeewaterbestendigheid |
Goed |
Marginaal |
|
Lasbaarheid |
Erg goed |
Uitstekend |
|
Relatieve materiaalkosten |
~1,8–2,5× hoger |
Basislijn |
|
Wereldwijde beschikbaarheid |
Algemeen verkrijgbaar (specialiteit) |
Alomvertegenwoordigd |
|
Beste pasvorm |
Zuur/chemische belasting |
Algemeen / voeding / farma |

